Kolekcje - Zabytek.pl
Teodor Marian Talowski zaliczany jest do najznamienitszych polskich architektów przełomu XIX i XX w, określany prekursorem polskiego neoromantyzmu w architekturze. Znany jest jako autor eklektycznych budowli wykazujących zadziwiające bogactwo form, łączących w sobie w niezwykle malowniczy sposób elementy wielu stylów.
Zapraszamy na szlak pogańskich świętych gór, leżących w rejonie Łysej Góry - najbardziej z tych gór znanej. Przedstawiamy przedchrześcijańskie miejsca kultu oraz obrzędów Słowian z okresu przed powstaniem i chrystianizacją Państwa Polskiego.
Zamki krzyżackie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych zabytków średniowiecznego budownictwa militarnego na Pomorzu. Najstarsze znajdują się na ziemi chełmińskiej i michałowskiej – w regionach od których rozpoczęła się ekspansja Zakonu.
Siedziby ziemiańskie składające się z dworu lub pałacu otoczonego parkiem położone w sąsiedztwie zabudowy podwórza folwarcznego stanowią nieodłączny element krajobrazu kulturowego Wielkopolski. Są jego ozdobą i sercem dla całej okolicy.
Kolekcja prezentuje grupę kościołów ryglowych z terenu Kaszub i części Pomorza Środkowego. Grupa obejmuje małe kościoły wiejskie i małomiasteczkowe, wznoszone w okresie od XVII do 1 ćw. XX w., w tradycyjnej, ryglowej technice budowlanej.
Wiek XIX był czasem ścierania się sztuki zastanej, tradycyjnej z awangardową, odkrywania nowych trendów, w końcu był czasem buntu wobec skostniałych zasad sztuki akademickiej. Rewolucja, jaka się w tym czasie dokonała odrzuciła tworzenie sztuki na podstawie obserwacji dzieł wielkich mistrzów przeszłości. W efekcie tego przewartościowania przez długi czas akademizm, a najbardziej sztuka kościelna, były niedoceniane i zapomniane.
Na terenie całego województwa śląskiego, znajduje się kilkadziesiąt zabytkowych obiektów i zespołów architektury rezydencjonalnej, w tym większych założeń pałacowo-parkowych. Obecnie charakteryzują się one zróżnicowanym sposobem użytkowania i stanem zachowania. Zazwyczaj są to budowle zlokalizowane poza granicami miast, na terenach gmin wiejskich, usytuowane w otoczeniu parków i terenów zieleni. W pobliżu niektórych z nich znajdują się zachowane do dzisiaj zabudowania dworskie.
Gotycka architektura sakralna z terenu Żuław to w większości skromne, jednonawowe kościoły będące przejawem lokalnego budownictwa, które w specyficznym obszarze Delty Wisły musiało się mierzyć z dużymi ograniczeniami terenowymi i materiałowymi.
Obok murowanych świątyń o zróżnicowanych stylach drewniane i ryglowe kościoły Wielkopolski stanowią charakterystyczny wyróżnik regionu. Swoją obecnością wzbogacają krajobraz osadniczy oraz są niezwykle cennym elementem dziedzictwa kulturowego Wielkopolski.
Ratusz, jako budowla monumentalna i reprezentacyjna, od zawsze był znakiem siły i samorządności miasta. Kolekcja pokazuje ratusze miast województwa opolskiego, które mogą być budynkami z ciekawą historią, intrygującymi legendami i niebagatelną architekturą.
Drewniane i murowane kościoły Polskiego Spisza - krainy historycznej pod Tatrami, która znajduje się pomiędzy granicą państwową, a biegiem rzek Białki i Dunajca - to kolekcja 8 obiektów cennych pod względem historii, architektury i wyposażenia.
Kujawy były silnie związane historycznie i artystycznie z początkami państwa polskiego. Na kujawskim szlaku romańskim prowadzącym z Mogilna, przez Strzelno, Kruszwicę do Inowrocławia znajdują się najwybitniejsze dzieła architektury romańskiej w Polsce.
Drewniane kościoły Śląska Opolskiego są charakterystycznym elementem pejzażu stanowiąc wielką atrakcję turystyczną. Otoczone starymi cmentarzami i okazałymi drzewami oprócz substancji zabytkowej zachowały niepowtarzalną atmosferę i duch miejsca.
Nierozłącznym elementem krajobrazu miast i miasteczek Podkarpacia, obok drewnianych kościołów i cerkwi, są synagogi – materialne świadectwo wielowiekowej obecności Żydów na tych terenach. Wznoszone według ścisłych reguł, w zależności od wielkości i majętności gminy żydowskiej, mniej lub bardziej rozbudowane i dekorowane. Zwykle na zewnątrz skromne, a we wnętrzu bogato wyposażone i ozdobione.
Fenomen lokalnej architektury z 1 poł. XVII w., określany mianem „renesansu lubelskiego”, jest przejawem ówczesnego gospodarczego znaczenia tego regionu oraz zwycięstwa nowego renesansowo-manierystycznego stylu architektonicznego nad gotykiem.
Najstarsze świątynie powstałe wraz z rozwojem osadnictwa, tworzącym się systemem administracji oraz powstającymi siedzibami możnowładczymi na terenie Polski Centralnej ze względu na szczególnie odległy czas powstania są zabytkami o szczególnym znaczeniu.
Kolekcja Najstarsze zamki obronne Polski Centralnej obejmuje obiekty z obszaru historycznych ziem Łęczyckiej i Sieradzkiej z powiatem wieluńskim. Zamki te powstały z fundacji królewskich, biskupich i prywatnych w okresie od ok. 1340 do ok. 1535 r.
Zespół nekropolii – cmentarzy wojennych, w których pochowano żołnierzy wielu narodowości poległych podczas krwawych walk w Galicji Zachodniej w latach 1914-1915 jest charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego województw podkarpackiego i małopolskiego.
Najlepiej zachowane, a zarazem najciekawsze pozostałości zamków książąt mazowieckich na terenie Mazowsza w jego historycznych granicach znajdują się w Płocku, Czersku, Ciechanowie, Sochaczewie, Rawie Mazowieckiej, Liwie i Warszawie.
Niewielką lecz ważną kolekcję tworzą cztery późnobarokowe kościoły autorstwa Pawła Antoniego Fontany, które charakteryzują się planem z centralną nawą (zwieńczoną quasi kopułą) w kształcie ośmioboku z czterema ramionami i niskim obejściem.
Budownictwo drewniane jest nieodłącznym elementem polskiej wsi. Niezwykła malowniczość, integracja z krajobrazem i prostota formy drewnianych świątyń województwa świętokrzyskiego urzeka, dając poczucie zetknięcia się ze światem, który przeminął.
Kolekcja prezentuje region wielowiekowej działalności kulturowej i technicznej człowieka grupujący teraz pozostałości XIX-wiecznych założeń i obiektów przemysłowych – powstałych w dobie rodzącego się nowożytnego przemysłu na ziemiach polskich.
Bogata grupa zabytkowych kościołów drewnianych w województwie lubuskim o unikatowych walorach kulturowych i historycznych liczy około sześćdziesięciu obiektów i jest świadectwem różnorodnej historii terenów dzisiejszego województwa lubuskiego.