Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Kolekcje - Zabytek.pl

Like /pl/kolekcje/architektura-obronna-oraz-zalozenia-obronne-wojewodztwa-lubu
6
kolekcje
Założenia obronne województwa lubuskiego

Województwo lubuskie obfituje w rozmaite przykłady budownictwa obronnego: wieże rycerskie, zamki, dwory, kościoły obronne oraz obiekty chroniące osady, miasta lub państwa jak palisady, wały ziemne, mury obronne, łańcuchy twierdz czy linie umocnień.

Like /pl/kolekcje/koscioly-ryglowe-na-pomorzu-zachodnim
11
kolekcje
Kościoły ryglowe na Pomorzu Zachodnim

Ryglowa architektura sakralna stanowi charakterystyczny element w krajobrazie Pomorza Zachodniego. Najstarsze kościoły wzniesione w technice szkieletowej mają metrykę późnośredniowieczną, zaś największą grupę stanowią kościoły XVII i XVIII-wieczne.

Like /pl/kolekcje/zamki-krzyzackie-na-ziemi-chelminskiej-i-michalowskiej
9
kolekcje
Zamki krzyżackie na Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej

Zamki krzyżackie są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych zabytków średniowiecznego budownictwa militarnego na Pomorzu. Najstarsze znajdują się na ziemi chełmińskiej i michałowskiej – w regionach od których rozpoczęła się ekspansja Zakonu.

Like /pl/kolekcje/zabytkowe-wapienniki-opolszczyzny
6
kolekcje
Zabytkowe wapienniki Opolszczyzny

Like /pl/kolekcje/molenny-staroobrzedowcow
4
kolekcje
Molenny staroobrzędowców

Do poł. XIX w. Podlasie było niemal wyłącznie zbudowane z drewna. Również przybyli w 2. poł. XVIII w. z Rosji staroobrzędowcy swoje kunsztowne domy modlitwy wznosili z tego materiału.

Like /pl/kolekcje/kujawski-szlak-architektury-romanskiej
7
kolekcje
Kujawski szlak architektury romańskiej

Kujawy były silnie związane historycznie i artystycznie z początkami państwa polskiego. Na kujawskim szlaku romańskim prowadzącym z Mogilna, przez Strzelno, Kruszwicę do Inowrocławia znajdują się najwybitniejsze dzieła architektury romańskiej w Polsce.

Like /pl/kolekcje/poganskie-swiete-gory-w-rejonie-lysca
4
kolekcje
Pogańskie święte góry w rejonie Łyśca

Zapraszamy na szlak pogańskich świętych gór, leżących w rejonie Łysej Góry - najbardziej z tych gór znanej. Przedstawiamy przedchrześcijańskie miejsca kultu oraz obrzędów Słowian z okresu przed powstaniem i chrystianizacją Państwa Polskiego.

Like /pl/kolekcje/koscioly-drewniane-w-wojewodztwie-lubuskim
16
kolekcje
Kościoły drewniane w województwie lubuskim

Bogata grupa zabytkowych kościołów drewnianych w województwie lubuskim o unikatowych walorach kulturowych i historycznych liczy około sześćdziesięciu obiektów i jest świadectwem różnorodnej historii terenów dzisiejszego województwa lubuskiego.

Like /pl/kolekcje/koscioly-ryglowe-kaszub-i-pomorza-srodkowego
17
kolekcje
Kościoły ryglowe Kaszub i Pomorza Środkowego

Kolekcja prezentuje grupę kościołów ryglowych z terenu Kaszub i części Pomorza Środkowego. Grupa obejmuje małe kościoły wiejskie i małomiasteczkowe, wznoszone w okresie od XVII do 1 ćw. XX w., w tradycyjnej, ryglowej technice budowlanej.

Like /pl/kolekcje/koscioly-polskiego-spisza
9
kolekcje
Kościoły Polskiego Spisza

Drewniane i murowane kościoły Polskiego Spisza - krainy historycznej pod Tatrami, która znajduje się pomiędzy granicą państwową, a biegiem rzek Białki i Dunajca - to kolekcja 8 obiektów cennych pod względem historii, architektury i wyposażenia.

Like /pl/kolekcje/grodzy-czerwienskie
6
kolekcje
Grody Czerwieńskie

Kolekcja prezentuje grodziska i cmentarzyska będące pozostałościami tzw. Grodów Czerwieńskich, historycznego terytorium z okresu kształtowania się początków Polski piastowskiej w X-XIII w., obejmującego obecnie południowy obszar województwa lubelskiego.

Like /pl/kolekcje/zamki-ksiazat-mazowieckich
7
kolekcje
Zamki książąt mazowieckich

Najlepiej zachowane, a zarazem najciekawsze pozostałości zamków książąt mazowieckich na terenie Mazowsza w jego historycznych granicach znajdują się w Płocku, Czersku, Ciechanowie, Sochaczewie, Rawie Mazowieckiej, Liwie i Warszawie.