Wycieczki - Zabytek.pl
Wycieczka obejmuje zwiedzanie z zewnątrz i wewnątrz czterech obiektów (3 muzea i 1 teatr) znajdujących się w centrum Białegostoku.
Propozycja trasy wycieczkowej dla turystów pieszych i rowerzystów. Znajdują się na niej zabytkowe obiekty, położone na obszarze Namysłowa - miasteczka o XIII-wiecznej metryce, położonego na pograniczu kilku krain geograficznych i historycznych. Zabytki są zróżnicowane chronologicznie - najstarsze z nich pochodzą z gotyckiego wieku XIV, najmłodsze z wieku XIX, czasu pary i elektryczności.
Na terenie obecnego województwa łódzkiego funkcjonowało ponad 70 cmentarzy żydowskich. Zakładane były najczęściej w XIX w., choć kilka ma starszą metrykę Dokładne informacje o cmentarzach oraz zwyczajach pogrzebowych można znaleźć mi. na stronie internetowej: https://sztetl.org.pl/pl/tradycja-i-kultura-zydowska/religia/cmentarze-zydowskie-w-polsce-najwazniejsze-informacje W czasie II wojny światowej wszelkie przejawy materialnego dziedzictwa Żydów były przez hitlerowców systematycznie niszczone. Ten los spotkał także nekropolie, gdzie odbywały się egzekucje, a elementy z dewastowanych przez Niemców nagrobków wykorzystywano np. do utwardzania nawierzchni dróg. Po zakończeniu działań wojennych po niektórych cmentarzach nie pozostał ślad ( usytuowanie kilku pozostaje do dziś nieustalone) a na ich terenie wznoszono budynki. Część przetrwała w stanie szczątkowym. Pozbawione opieki, często położone na uboczu, ulegały dalszemu zniszczeniu, niekiedy służąc jako źródło pozyskiwania materiału budowlanego. Na szczęście dla miłośników kultury żydowskiej i potomków dawnych mieszkańców, zachowały się też nekropolie w stosunkowo dobrym stanie. Większość z nich jest ogrodzona i na co dzień zamknięta, dlatego przed zaplanowaniem wycieczki dobrze jest uzyskać zgodę na zwiedzanie bezpośrednio u opiekunów lub w łódzkiej Gminie Żydowskiej. W dniach, w których przypadają święta żydowskie, zwiedzanie nie jest możliwe. Na terenie cmentarzy żydowskich obowiązuje szereg zasad, które należy przestrzegać. Mężczyźni powinni nosić nakrycia głowy. Nie należy jeść i pić, zbierać roślinności ani naruszać ziemi. Warto je odwiedzić, aby poznać kulturę i zwyczaje żydowskie ale także aby obejrzeć piękne przykłady sztuki sepulkralnej, pełne złożonej symboliki. Są to też miejsca niezwykle malownicze, wprowadzające w atmosferę skupienia i refleksji. Stanowią źródło inspiracji dla miłośników fotografii. Wycieczka została podzielona na kilka części, ponieważ poszczególne obiekty są położone w różnych częściach województwa. Ujęte w niej zostały cmentarze wpisane do rejestru zabytków ale w każdej części w rubryce "ogólny opis wycieczki" wymienione są niektóre położone w okolicy a zachowane cmentarze nie znajdujące się w rejestrze zabytków, po uwzględnieniu ich w trasie zwiedzania, czas wycieczki może znacznie się wydłużyć. W czasie tej wycieczki, poza kirkutami zamieszczonymi w tytule, bardziej wytrwali turyści mogą odwiedzić także cmentarz w Szczercowie ( położony na tzw. Górze Junga), Rozprzy ( w pobliżu ul. gen. Świerczewskiego) , Pławnie (w pobliżu ul. Przedborskiej, przy drodze do Zagórza) i Przedborzu (ul. Ogrodowa).
Trasa wycieczki podąża śladami wojsk krzyżackich w lipcu 1410 r. i obejmuje trzy średniowieczne założenia miejskie, ruiny trzech zamków gotyckich oraz pola pod Grunwaldem, na których w dniu 15 lipca 1410 r. pomiędzy wojskami Zakonu, a zjednoczonymi siłami Polski i Litwy stoczona została jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.
Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "czarna" biegnie przez zachodnią część gminy Namysłów. Zaczyna się w miejscowości Krasowice, prowadząc następnie przez Smarchowice Śląskie, Przeczów, Mikowice, Ligotę Książęcą, Minkowskie, Żabę, Nowe Smarchowice oraz Smarchowice Wielkie.
Wycieczka szlakiem wybranych najciekawszych obiektów sakralnych związanych z wielokulturowością metropolii łódzkiej, pozwoli zwiedzającym na zapoznanie się z historią miasta i ocenę jego skali. Umożliwi także doświadczenie atmosfery dawnej Łodzi obrazującej życie duchowe jej mieszkańców.
Szlak ukazujący najcenniejsze obiekty rzemiosła młynarskiego w województwie opolskim stanowiący o wielowiekowej tradycji przemysłu spożywczego w tym regionie Polski. Występujące na trasie młyny, często wraz z innymi obiektami towarzyszącymi, będące przejawem dawnej działalności młynarskiej – to niezwykle cenne źródła materialne świadczące o nieustannym rozwoju gospodarczym i kulturowym na tym terenie.
Na terenie obecnego województwa łódzkiego funkcjonowało ponad 70 cmentarzy żydowskich. Zakładane były najczęściej w XIX w., choć kilka ma starszą metrykę Dokładne informacje o cmentarzach oraz zwyczajach pogrzebowych można znaleźć mi. na stronie internetowej: https://sztetl.org.pl/pl/tradycja-i-kultura-zydowska/religia/cmentarze-zydowskie-w-polsce-najwazniejsze-informacje W czasie II wojny światowej wszelkie przejawy materialnego dziedzictwa Żydów były przez hitlerowców systematycznie niszczone. Ten los spotkał także nekropolie, gdzie odbywały się egzekucje, a elementy z dewastowanych przez Niemców nagrobków wykorzystywano np. do utwardzania nawierzchni dróg. Po zakończeniu działań wojennych po niektórych cmentarzach nie pozostał ślad ( usytuowanie kilku pozostaje do dziś nieustalone) a na ich terenie wznoszono budynki. Część przetrwała w stanie szczątkowym. Pozbawione opieki, często położone na uboczu, ulegały dalszemu zniszczeniu, niekiedy służąc jako źródło pozyskiwania materiału budowlanego. Na szczęście dla miłośników kultury żydowskiej i potomków dawnych mieszkańców, zachowały się też nekropolie w stosunkowo dobrym stanie. Większość z nich jest ogrodzona i na co dzień zamknięta, dlatego przed zaplanowaniem wycieczki dobrze jest uzyskać zgodę na zwiedzanie bezpośrednio u opiekunów lub w łódzkiej Gminie Żydowskiej. W dniach, w których przypadają święta żydowskie, zwiedzanie nie jest możliwe. Na terenie cmentarzy żydowskich obowiązuje szereg zasad, które należy przestrzegać. Mężczyźni powinni nosić nakrycia głowy. Nie należy jeść i pić, zbierać roślinności ani naruszać ziemi. Warto je odwiedzić, aby poznać kulturę i zwyczaje żydowskie ale także aby obejrzeć piękne przykłady sztuki sepulkralnej, pełne złożonej symboliki. Są to też miejsca niezwykle malownicze, wprowadzające w atmosferę skupienia i refleksji. Stanowią źródło inspiracji dla miłośników fotografii. Wycieczka została podzielona na kilka części, ponieważ poszczególne obiekty są położone w różnych częściach województwa. Ujęte w niej zostały cmentarze wpisane do rejestru zabytków ale w każdej części w rubryce "ogólny opis wycieczki" wymienione są niektóre położone w okolicy a zachowane cmentarze nie znajdujące się w rejestrze zabytków, po uwzględnieniu ich w trasie zwiedzania, czas wycieczki może znacznie się wydłużyć. Wycieczka ta obejmuje cmentarze położone w 3 miejscowościach. O ile w Skierniewicach i Łowiczu można mówić o zwiedzaniu, o tyle wizyta w Bolimowie to smutne odzwierciedlenie stanu, w jakim znajduje się wiele zapomnianych miejsc spoczynku dawnych mieszkańców. Wyjątkowo w przypadku tej części cyklu nie sugeruję dodatkowych miejscowości, które warto odwiedzić. Po cmentarzach w Sobocie i Bielawach nie pozostał bowiem żaden widoczny ślad.
Wycieczka dla turystów goszczących w Iławie oraz dla mieszkańców grodu na Jeziorakiem. Będziemy zwiedzać zabytki Iławy pieszo, na rowerach, płynąc promem po wodach jeziora Jeziorak oraz wspinając się na najwyższy budynek powiatu iławskiego. Eskapadę po zabytkowych miejscach Iławy łączymy z projekcją filmu "Gniazdo", który to był kręcony na wyspie Wielka Żuława. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Gmina Miejska Iława.
Zapraszamy Państwa szlakiem mogił powstańczych na terenie powiatu strzeleckiego, wzniesionych ku czci Powstańców Śląskich. Mogiły te upamiętniają miejsca wiecznego spoczynku Bohaterów narodowych. Trasę rozpoczynamy na cmentarzu przykościelnym w Poznowicach, gdzie znajdziemy mogiłę rodziny Błania (i powstańców śląskich), następnie do miejsca, którego obrona urosła do roli symbolu bohaterskiej walki ludu górnośląskiego z militaryzmem prusko-niemieckim – Górą św. Anny. W dalszej kolejności trasa prowadzi przez Leśnicę, Zimną Wódkę, Olszową, Jemielnicę i Kielczę.
Zielona Góra to jedno z dwóch głównych miast województwa lubuskiego, które swoją historią sięga czasów średniowiecza. Na jego terenie zachowało się wiele ciekawych i wyjątkowych obiektów architektury sakralnej i świeckiej. Niezwykle bogate i zróżnicowane oblicze dziedzictwa kulturowego miasta sprawia, że prezentacja najcenniejszych zabytków Zielonej Góry nie jest zadaniem łatwym. Prezentowane obiekty stanowią istotny element w układzie przestrzennym miasta Zielona Góra.
Na terenie obecnego województwa łódzkiego funkcjonowało ponad 70 cmentarzy żydowskich. Zakładane były najczęściej w XIX w., choć kilka ma starszą metrykę Dokładne informacje o cmentarzach oraz zwyczajach pogrzebowych można znaleźć mi. na stronie internetowej: https://sztetl.org.pl/pl/tradycja-i-kultura-zydowska/religia/cmentarze-zydowskie-w-polsce-najwazniejsze-informacje W czasie II wojny światowej wszelkie przejawy materialnego dziedzictwa Żydów były przez hitlerowców systematycznie niszczone. Ten los spotkał także nekropolie, gdzie odbywały się egzekucje, a elementy zdewastowanych przez Niemców nagrobków wykorzystywano np. do utwardzania nawierzchni dróg. Po zakończeniu działań wojennych po niektórych cmentarzach nie pozostał ślad ( usytuowanie kilku pozostaje do dziś nieustalone) a na ich terenie wzniesiono budynki. Część przetrwała w stanie szczątkowym. Pozbawione opieki, często położone na uboczu, ulegały dalszemu zniszczeniu, niekiedy służąc jako źródło pozyskiwania materiału budowlanego. Na szczęście dla miłośników kultury żydowskiej i potomków dawnych mieszkańców, zachowały się też nekropolie w stosunkowo dobrym stanie. Większość z nich jest ogrodzona i na co dzień zamknięta, dlatego przed zaplanowaniem wycieczki dobrze jest uzyskać zgodę na zwiedzanie bezpośrednio u opiekunów lub w łódzkiej Gminie Żydowskiej. W dniach, w których wypadają święta żydowskie, zwiedzanie nie jest możliwe. Na terenie cmentarzy żydowskich obowiązuje szereg zasad, których należy przestrzegać. Mężczyźni powinni nosić nakrycia głowy. Nie należy jeść i pić, zbierać roślinności ani naruszać ziemi. Kirkuty warto odwiedzić, aby poznać kulturę i zwyczaje żydowskie ale także by obejrzeć piękne przykłady sztuki sepulkralnej, pełne złożonej symboliki. Są to miejsca niezwykle malownicze, wprowadzające w nastrój skupienia i refleksji. Stanowią źródło inspiracji dla miłośników fotografii. Wycieczka została podzielona na kilka części. Ujęte w niej zostały cmentarze wpisane do rejestru zabytków ale w każdej części w rubryce "ogólny opis wycieczki" wymienione są niektóre położone w okolicy a zachowane cmentarze nie znajdujące się w rejestrze zabytków. Po uwzględnieniu ich w trasie zwiedzania, czas wycieczki może znacznie się wydłużyć. Pierwsza propozycja i dotyczy zwiedzania cmentarzy w Łodzi i Kutnie. Pierwszy, to jedna z najlepiej zachowanych w województwie i największej w kraju nekropolia żydowska. Wizyta tu zajmie przynajmniej kilka godzin, ale wiele osób wraca przez kilka dni. Ogromny kontrast ze stanem łódzkiego stanowią relikty cmentarza kutnowskiego. W czasie tej wycieczki warto odwiedzić także kirchole w: Zgierzu (ul. H.Barona), Krośniewicach ( ul. Poznańska) i Żychlinie (ul. Łukasińskiego). Wówczas czas jej trwania należy oszacować na dwa dni.