Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Wycieczki - Zabytek.pl

Typy obiektów
Transport
Czas trwania
Twoje wycieczki
Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Zamki Gór Kamiennych - SMAŻ 2018
zdjęcie wiodące wycieczki Zamki Gór Kamiennych - SMAŻ 2018
4
wycieczki
Zamki Gór Kamiennych - SMAŻ 2018

Położone w Sudetach Środkowych Góry Kamienne to miejsce niezwykłe. W ich krajobrazach można podziwiać dno morza sprzed ponad 300 mln lat, relikty procesów wulkanicznych zaszłych w trakcie transformacji dna morskiego w góry oraz miejsca pradziejowego i średniowiecznego zagospodarowania gór przez ludzi. W XIII wieku Śląsk przeżywa intensywną przemianę ustroju społecznego i gospodarczego. Z inicjatywy Piastów śląskich lokowane są liczne miasta i wsie. Nowej sieci osadniczej towarzyszy rozbudowa połączeń komunikacyjnych, a interesów książęcych strzegą rycerze-kasztelani osadzani w budowanej wówczas sieci zamków. Zamki, będące widocznym znakiem władzy książęcej, wznoszono zarówno przy miastach, jak i w dobrach wiejskich, gdzie stawały się centrami zarządu gospodarczego posiadłości książęcych. Zdecydowanie najlepiej znanymi są do dziś istniejące zamki - a w szczególności Zamek Grodno. Nie jest on jednak jedynym, a rycerze rozbójnicy w historii często wykorzystywali większość z nich.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa brązowa
zdjęcie wiodące wycieczki Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa brązowa
9
wycieczki
Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa brązowa

Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "brązowa" biegnie w dużej mierze przez obszar gminy Domaszowice. Rozpoczyna się w Gręboszowie, a swój koniec ma w Woskowicach Małych.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Szlakiem cmentarzy żydowskich województwa łódzkiego, cz. 1. Łódź, Kutno.
zdjęcie wiodące wycieczki Szlakiem cmentarzy żydowskich województwa łódzkiego, cz. 1. Łódź, Kutno.
2
wycieczki
Szlakiem cmentarzy żydowskich województwa łódzkiego, cz. 1. Łódź, Kutno.

Na terenie obecnego województwa łódzkiego funkcjonowało ponad 70 cmentarzy żydowskich. Zakładane były najczęściej w XIX w., choć kilka ma starszą metrykę Dokładne informacje o cmentarzach oraz zwyczajach pogrzebowych można znaleźć mi. na stronie internetowej: https://sztetl.org.pl/pl/tradycja-i-kultura-zydowska/religia/cmentarze-zydowskie-w-polsce-najwazniejsze-informacje W czasie II wojny światowej wszelkie przejawy materialnego dziedzictwa Żydów były przez hitlerowców systematycznie niszczone. Ten los spotkał także nekropolie, gdzie odbywały się egzekucje, a elementy zdewastowanych przez Niemców nagrobków wykorzystywano np. do utwardzania nawierzchni dróg. Po zakończeniu działań wojennych po niektórych cmentarzach nie pozostał ślad ( usytuowanie kilku pozostaje do dziś nieustalone) a na ich terenie wzniesiono budynki. Część przetrwała w stanie szczątkowym. Pozbawione opieki, często położone na uboczu, ulegały dalszemu zniszczeniu, niekiedy służąc jako źródło pozyskiwania materiału budowlanego. Na szczęście dla miłośników kultury żydowskiej i potomków dawnych mieszkańców, zachowały się też nekropolie w stosunkowo dobrym stanie. Większość z nich jest ogrodzona i na co dzień zamknięta, dlatego przed zaplanowaniem wycieczki dobrze jest uzyskać zgodę na zwiedzanie bezpośrednio u opiekunów lub w łódzkiej Gminie Żydowskiej. W dniach, w których wypadają święta żydowskie, zwiedzanie nie jest możliwe. Na terenie cmentarzy żydowskich obowiązuje szereg zasad, których należy przestrzegać. Mężczyźni powinni nosić nakrycia głowy. Nie należy jeść i pić, zbierać roślinności ani naruszać ziemi. Kirkuty warto odwiedzić, aby poznać kulturę i zwyczaje żydowskie ale także by obejrzeć piękne przykłady sztuki sepulkralnej, pełne złożonej symboliki. Są to miejsca niezwykle malownicze, wprowadzające w nastrój skupienia i refleksji. Stanowią źródło inspiracji dla miłośników fotografii. Wycieczka została podzielona na kilka części. Ujęte w niej zostały cmentarze wpisane do rejestru zabytków ale w każdej części w rubryce "ogólny opis wycieczki" wymienione są niektóre położone w okolicy a zachowane cmentarze nie znajdujące się w rejestrze zabytków. Po uwzględnieniu ich w trasie zwiedzania, czas wycieczki może znacznie się wydłużyć. Pierwsza propozycja i dotyczy zwiedzania cmentarzy w Łodzi i Kutnie. Pierwszy, to jedna z najlepiej zachowanych w województwie i największej w kraju nekropolia żydowska. Wizyta tu zajmie przynajmniej kilka godzin, ale wiele osób wraca przez kilka dni. Ogromny kontrast ze stanem łódzkiego stanowią relikty cmentarza kutnowskiego. W czasie tej wycieczki warto odwiedzić także kirchole w: Zgierzu (ul. H.Barona), Krośniewicach ( ul. Poznańska) i Żychlinie (ul. Łukasińskiego). Wówczas czas jej trwania należy oszacować na dwa dni.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony RACIBÓRZ – ZAPOMNIANA PEREŁKA ŚLĄSKA
zdjęcie wiodące wycieczki RACIBÓRZ – ZAPOMNIANA PEREŁKA ŚLĄSKA
15
wycieczki
RACIBÓRZ – ZAPOMNIANA PEREŁKA ŚLĄSKA

Ziemia raciborska to istna perełka Śląska, Wywodzi się z niej nie jedna śliczna gąska. Moją propozycją jest więc Raciborza zwiedzanie, Nie ma czasu na zwlekanie! Wycieczka będzie jednodniowa, Czeka Nas wszystkich ogromna przygoda. Udamy się śladami Jana III Sobieskiego, Ale i poznamy Mieszka Pierwszego Plątonogiego. Na wycieczkę udamy się pieszo, Niech się dzieci przyrodą raciborską nacieszą. Skorzystamy także z samochodu, Gdy poczujemy troszkę jesiennego chłodu. Zapraszam więc na Raciborza zwiedzanie, Oprowadzą Nas po mieście prawdziwi Ślężanie. Przygotujcie się na morze atrakcji, Zobaczycie rodowitych Raciborzan w akcji. Nie zabraknie też śląskich smakołyków, Doskonałych dla nawet wymagających przełyków. Zaczynamy więc zwiedzanie i Raciborza celebrowanie! CEL GŁÓWNY WYCIECZKI: 1. Zapoznanie się z architekturą ścisłego centrum Raciborza. CELE SZCZEGÓŁOWE WYCIECZKI: 1. Zwiedzanie wybranych zabytków aglomeracji raciborskiej. 2. Poznanie najważniejszych postaci historycznych związanych z regionem takich jak: Mieszko I Plątonogi, Jan III Sobieski, książęta raciborscy, oraz inni. 3. Zakosztowanie smaków i specjałów Raciborszczyzny takich jak: Hekele, czyli śląska sałatka śledziowa po raciborsku, Wodzionka po bieńkowicku, Żurek na wędzonce po rudyszwałdzku, Raciborski strudel mięsny, Kurczak w galarecie po raciborsku, Auszpik po raciborsku, Kołocz raciborski. 4. Odpoczynek w pełnym zieleni parku zamkowym nad Odrą. 5. Zapoznanie z budynkami użytkowymi miasta Racibórz. DLACZEGO RACIBÓRZ? Racibórz jest miastem niezwykle spokojnym, w którym można zarówno odpocząć na łonie natury, jak i skorzystać z bardzo dobrze rozwiniętej bazy kulturalnej. Liczne zabytki miasta, a także nietuzinkowa architektura sprawiają, że Racibórz łączy w sobie wszystkie cechy turystycznej destynacji godnej polecenia dla osób w każdym wieku. Bogata historia regionu, ekologiczny charakter miasta, smaczna kuchnia i otwartość mieszkańców, sprawiają, że jest to zielona perełka Śląska, którą trzeba zobaczyć. UWAGA PRAKTYCZNA: Aby wycieczka sprawiała maksymalną radość, w miesiącach letnich warto zaopatrzyć się w butelkę z wodą, okulary przeciwsłoneczne i odzież chroniącą przed słońcem. Trzeba mieć na uwadze, że Racibórz leży w Kotlinie Raciborskiej, a na klimat duży wpływ mają ciepłe masy powietrza, które napływają z południa przez Bramę Morawską, a także oceaniczne masy powietrza, które napływają z zachodu. Klimat jest o wiele cieplejszy niż w ościennych krainach geograficznych.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Gdynia. Szlakiem świątyń przez Pomnik Historii
zdjęcie wiodące wycieczki Gdynia. Szlakiem świątyń przez Pomnik Historii
16
wycieczki
Gdynia. Szlakiem świątyń przez Pomnik Historii

Proponowana wycieczka prowadzi w swojej zasadniczej części przez śródmieście Gdyni, będące od 2015 r. Pomnikiem Historii. Na trasie znajdują się zabytki przedstawiające ostatnie 100 lat historii Gdyni, od czasów wsi, przez epizod letniskowy, po budowę nowoczesnego portu i miasta. Klamrą spinającą wycieczkę są trzy zabytkowe kościoły, które mimo młodego wieku, posiadają bogatą historię i są świadkami dramatycznych wydarzeń z najnowszych dziejów Gdyni. Trasa wycieczki prowadzi od najwyższego punktu do najniższego, co wpływa na jej przyjemne i wygodne przemierzanie BIBLIOGRAFIA: „Bankowiec” Zespół Mieszkaniowy BGK, ul. 3 Maja 27/31, http://modernizmgdyni.pl/?p=259 R. Borowski, Od kilkunastu lat nikt tu nie zaglądał. My weszliśmy z kamerą, https://historia.trojmiasto.pl/Zobacz-wnetrza-perly-gdynskiej-architektury-n112105.html K. Butelski, Architekt Zbigniew Kupiec 1905-1990. Ewolucja twórczości od modernizmu do regionalizmu, Kraków 2012 J. Drozd, Społeczność żydowska Gdyni w okresie międzywojennym, Gdynia 2007 Encyklopedia Gdyni, pod red. M. Sokołowskiej, I. Greczanik-Filipp, W. Kwiatkowskiej, Gdynia 2006 Gdyński Panteon. Antoni Abraham, https://www.gdynia.pl/o-gdyni/gdynski-panteon,3576/abraham-antoni-1869-1923,365317 J. Heidrich, Gdyńskie zabytki (3), Rocznik Gdyński, nr 8, 1987/88 R. Hirsch, Śródmieście Gdyni jako zabytek, [w:] Architektura pierwszej połowy XX w. i jej ochrona w Gdyni i w Europie, pod red. M. Sołtysik i R. Hirscha, Gdynia 2011 Księga Gdynian. Mgr Jan Hipolit Ćwiertniewicz, https://www.gdynia.pl/o-gdyni/ksiega-gdynian/cwiertniewicz,365602 K. Małkowski, Bedeker gdyński, Gdańsk 2001 J. Marcinek, Budowa pierwszego gdyńskiego kościoła, Rocznik Gdyński nr 4, 1983 E. Marciniak, Gdynia. Spacery po dawnym letnisku, Gdynia 2018 Organy w kościele pw. NSPJ w Gdyni, opr. Paweł Pasternak, https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjT66OX967hAhVh_CoKHZTZCa0QFjAAegQIABAC&url=http%3A%2F%2Fwww.nspjgdynia.pl%2FParafia_Najswietszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Gdyni%2FHistoria_files%2Forgany%2520NSPJ.pdf&usg=AOvVaw2bcETnZ8MfrTQM7VB9aJI5 L. Przybylska, Franciszkanie w Gdyni, Pelplin 2016 M. Sołtysik, Gdynia - miasto dwudziestolecia międzywojennego. Urbanistyka i architektura, Warszawa 1993 M. Sołtysik, Na styku dwóch epok. Architektura gdyńskich kamienic okresu międzywojennego, Gdynia 2003 P. Śliwińska, Kina międzywojennej Gdyni, [w:] Wędrówki po dziejach Gdyni. Zbiór studiów pod redakcją Dagmary Płaza-Opackiej i Tadeusza Stegnera, Gdynia 2004 J. Więckowiak, Kościół katolicki w Gdyni, Pelplin-Gdynia 2000

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Objazdówka
zdjęcie wiodące wycieczki Objazdówka
2
wycieczki
Objazdówka

Objazdowa wycieczka po najważniejszych zabytkach.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Architektura gotycka Ziemi Namysłowskiej
zdjęcie wiodące wycieczki Architektura gotycka Ziemi Namysłowskiej
15
wycieczki
Architektura gotycka Ziemi Namysłowskiej

Najstarsze budowle, które podziwiać można w Namysłowie i jego najbliższej okolicy, powstały w okresie późnego średniowiecza oraz wczesnej nowożytności i są reprezentantami stylu gotyckiego. Gotyk dominował w sakralnej i świeckiej architekturze europejskiej od połowy XIII do początków XVI stulecia. W tym miejscu prezentujemy "przedstawicieli" architektury gotyckiej, zachowanych na historycznym obszarze Ziemi Namysłowskiej. Ze względu na to krytetium, poza naszym zainteresowaniem powinny znaleźć się kościoły w Bukowiu i Wojciechowie. Finalnie postawnowiliśmy jednak umieścić na trasie wycieczki również te dwa zabytkowe obiekty, położone w zachodniej części naszego powiatu, ale historycznie na terenie Ziemi Oleśnickiej.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Szlakiem historii Wrześni
5
wycieczki
Szlakiem historii Wrześni

Wycieczka wiedzie szlakiem najważniejszych miejsc dla historii Wrześni

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Śladem dawnego młynarstwa na Opolszczyźnie
zdjęcie wiodące wycieczki Śladem dawnego młynarstwa na Opolszczyźnie
6
wycieczki
Śladem dawnego młynarstwa na Opolszczyźnie

Szlak ukazujący najcenniejsze obiekty rzemiosła młynarskiego w województwie opolskim stanowiący o wielowiekowej tradycji przemysłu spożywczego w tym regionie Polski. Występujące na trasie młyny, często wraz z innymi obiektami towarzyszącymi, będące przejawem dawnej działalności młynarskiej – to niezwykle cenne źródła materialne świadczące o nieustannym rozwoju gospodarczym i kulturowym na tym terenie.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony NA SZLAKU GRODÓW CZERWIEŃSKICH
zdjęcie wiodące wycieczki NA SZLAKU GRODÓW CZERWIEŃSKICH
11
wycieczki
NA SZLAKU GRODÓW CZERWIEŃSKICH

Wycieczka ma w planie zwiedzanie 11, przeważnie dobrze zachowanych grodzisk i cmentarzysk z okresu wczesnego średniowiecza (w tym kompleks osadniczy w Guciowie: grodzisko i 5 cmentarzysk kurhanowych), które są pozostałościami tzw. Grodów Czerwieńskich, historycznego terytorium z okresu kształtowania się początków Polski piastowskiej w X-XIII w., obejmującego obecnie większość południowego obszaru województwa lubelskiego.

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony LESZNO: OD STU LAT POLSKIE MIASTO 17.01.1920 - 17.01.2020 (Z DWORCA KOLEJOWEGO NA RYNEK)
zdjęcie wiodące wycieczki LESZNO: OD STU LAT POLSKIE MIASTO 17.01.1920 - 17.01.2020 (Z DWORCA KOLEJOWEGO NA RYNEK)
22
wycieczki
LESZNO: OD STU LAT POLSKIE MIASTO 17.01.1920 - 17.01.2020 (Z DWORCA KOLEJOWEGO NA RYNEK)

Leszno nie należy do grona wielkich miast. Jego powierzchnia całkowita wynosi 31,9 km2. I choć wszędzie jest blisko, bardzo trudno dotrzeć do celu na czas. I wcale nie mam na myśli sporego ruchu samochodowego. Spacerując miastem napotykamy obiekt o cechach zabytkowych, kawiarnię i znów zabytek. Można się o tym bardzo łatwo przekonać pokonując najbardziej popularne 1000 metrów w mieście – z dworca kolejowego na leszczyński rynek. W drogę! Korzystałem z: Szyszkowiak K., Wspomnienia z ulicy Słowiańskiej, w: Leszno, tak było przed laty. Ocalić od zapomnienia, Leszno 2017. Urbaniak M., 160-lecie kolei w Lesznie (1856-2016) w: Rocznik Leszczyński 2017, Leszno 2017. Czwojdrak D., Hannach Philipp, w: Słownik Biograficzny Leszna, Leszno 2011. Baron-Grzesiak J., Leszno i Ziemia Leszczyńska na łamach Aus dem Posener Lande 1906-1915, w: Rocznik Leszczyński 2019, Leszno 2019. Moliński Z., Przewodnik po Lesznie i okolicy, Leszno 1999. Gołembka M., Leszno – zabunkrowane miasto, w: Leszczyniak nr2/2019 (23), 4 lutego 2019. Gołembka M., Od pogromcy Turków do innowacji, w: Leszczyniak nr6/2017 (6), 2 listopada 2017. http://www.zabytki.leszno.pl/

Dodaj do ulubionych przejdź do podstrony Architektura sakralna południowo-wschodniej Zamojszczyzny
zdjęcie wiodące wycieczki Architektura sakralna południowo-wschodniej Zamojszczyzny
14
wycieczki
Architektura sakralna południowo-wschodniej Zamojszczyzny

Wycieczka prowadzi szlakiem dawnych cerkwi greckokatolickich powstałych w XVIII - XIX w. Wiele z nich tworzy malownicze zespoły wraz z towarzyszącymi im niekiedy dzwonnicami, ogrodzeniami, cmentarzami czy zabytkowym drzewostanem.