Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Wycieczki - Zabytek.pl

Typy obiektów
Transport
Czas trwania
Twoje wycieczki
Like /pl/wycieczki/droga-polskich-poetow
5
wycieczki
Droga polskich poetów

Proponuję zwiedzenie trzech, niewielkich miejscowości związanych z życiem i twórczością zasłużonych osób dla literatury polskiej. Opinogóra Górna, Przedwojewo oraz Gołotczyzna to miejsca położone od siebie w niewielkich odległościach, w województwie mazowieckim, ok. 100 km od Warszawy. Miejscowości te związane są z poetami romantyzmu i pozytywizmu: Zygmuntem Krasińskim, Marią Konopnicką oraz Aleksandrem Świętochowskim. Są to postacie związane ze sobą, ponieważ poetka bardzo ceniła twórczość Zygmunta Krasińskiego, a także współpracowała z Aleksandrem Świętochowskim. Opinogóra Górna jest to wieś związana z życiem i twórczością polskiego wieszcza, pisarza romantycznego Zygmunta Krasińskiego. Poeta był drugim ordynatem w Opinogórze Górnej i spędził w tej miejscowości swoje dzieciństwo i młodość. W związku z tym od 1961 roku prężnie działa w tym miejscu Muzeum Romantyzmu, gdzie zgromadzonych zostało sporo pamiątek związanych z poetą oraz jego rodziną. Muzeum jest to cały zespół budynków, na który składają się: neogotycki pałacyk, oficyna, dwór, oranżeria, folwark, a także obiekty gastronomiczne. Budynki znajdują się w parku, który został zagospodarowany w stylu angielskim. W opinogórskim parku można też podziwiać wyjątkowe okazy ptaków, roślin, pospacerować przy stawach lub podziwiać prawie 200-letnie, kamienne meble ogrodowe, które należały do Krasińskich. Nieopodal zespołu muzealnego jest kościół, w którego podziemiach są krypty z grobami Zygmunta Krasińskiego i jego krewnych. Przedwojewo natomiast związane jest z pisarką doby pozytywizmu Marią Konopnicką. To właśnie w tej wsi wybudowała ona dwór dla swojego syna Jana Konopnickiego. On w latach 1907-1928 był właścicielem Przedwojewa. Dwór to jedyny, stojący obiekt związany z pisarką, do którego przyjeżdżała w ciągu swojego życia. Niestety obecnie obiekt ten można zobaczyć tylko z zewnątrz. Jest on zniszczony, w większej części opuszczony. Niektóre pomieszczenia są zamieszkałe przez miejscową ludność. Oprócz dworu warto udać się do położonego 300 m dalej kościoła wybudowanego w 1620 roku, przy którym znajduje się pomnik na pamiątkę żołnierzy polskich poległych w 1920 roku. W trakcie II Wojny Światowej został on rozbity przez wojska niemieckie. Odbudowano go w 2004 roku. Gołotczyzna natomiast to również niewielka miejscowość, w której przebywał Aleksander Świętochowski - ideolog pozytywistyczny, pisarz i społecznik. Obecnie w Gołotczyźnie znajduje się Muzeum Pozytywizmu i działa jako Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Siedzibą Muzeum jest willa należąca do Świętochowskiego o nazwie „Krzewnia". W pomieszczeniach budynku został zachowany wystrój wnętrz jaki był za życia poety.

Like /pl/wycieczki/wieze-wyciagowe-i-nadszybia-kopalniane-na-gornym-slasku
7
wycieczki
Wieże wyciągowe i nadszybia kopalniane na Górnym Śląsku

Charakterystycznym elementem krajobrazu Górnego Śląska, największego zagłębia górniczego w kraju, są monumentalne wieże wyciągowe oraz nadszybia, cenne ślady industrializacji regionu. Ten początkowo leśny obszar naszego kraju w ciągu wieków przeszedł duże przeobrażenia. Pierwsze kopalnie eksploatowały pierwotnie niewielkie pola górnicze, a samo wydobycie prowadzone było metodą odkrywkową. Sytuacja ta uległa jednak zmianie w 1763 r., po włączeniu Śląska do Prus. Nastawiona na rozwój przemysłu polityka Królestwa Pruskiego przyczyniła się do ożywienia oraz postępującej mechanizacji górnictwa.

Like /pl/wycieczki/ikony-wielkomiejskiej-gdyni
10
wycieczki
IKONY WIELKOMIEJSKIEJ GDYNI

Choć swój rodowód Gdynia posiada wiejski i objawiał się on m.in. w typowo niskiej, kurortowej zabudowie nadmorskiej, to kształt i charakter jej tkanki architektoniczno-urbanistycznej zawdzięczamy głównie dynamicznemu okresowi przedwojennemu (późne lata 20-te i całe lata 30-te), gdy miasto dosłownie rosło z tych samych pól i łąk, przy których wcześniej pasały się zwierzęta. Dopełnieniem stały się powojenne realizacje, które przypieczętowały skalę jako dużego nadmorskiego ośrodka miejskiego, a także modernistyczny charakter, który również w najtrudniejszych latach powojennych zyskiwał w mieście ponadprzeciętny charakter i oryginalnością ujmuje nie mniej niż najlepsze przedwojenne projekty. W trakcie tej wycieczki pokażę tytułowe ikony wielkomiejskiej Gdyni, a więc najbardziej charakterystyczne zabytkowe obiekty, które powstały na przestrzeni wielu dekad i z różnych względów stały się obiektami rozpoznawalnymi, fotografowanymi i po prostu na co dzień używanymi. Są to budowle, które bardzo się między sobą różnią: między innymi skalą, stylem architektonicznym czy w końcu przeznaczeniem. Łączy je natomiast wysoka świadomość miejsca i kontekstu, które musieli posiadać ich twórcy, a także architektura najwyższych lotów, którą wszystkie sobą reprezentują. Wycieczka piesza powinna zająć kilka godzin, choć wszystko zależy od stopnia zaangażowania zainteresowanego/zainteresowanych. Podczas własnych wycieczek po mieście staram się zajrzeć przy nadarzającej się okazji na podwórze bądź klatkę schodową danego obiektu, bo nieraz kryją one inne, nieznane z perspektywy ulicy oblicze. Jednak trasa ulicami miasta powinna być i tak w pełni wystarczająca, by poznać dzieła architektury, którymi gdynianie żyją na co dzień i, które tworzą ramy dla przyszłych miejskich inwestycji.

Like /pl/wycieczki/szlakiem-kosciolow-granitowych-pomorza-zachodniego
6
wycieczki
szlakiem kościołów granitowych Pomorza Zachodniego

Późnoromańskie i wczesnogotyckie kościoły granitowe są charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego Pomorza Zachodniego i dawnej Nowej Marchii. Szczególnie duża ich liczba zachowała się we wsiach w zakolu Odry na terenie obecnego powiatu gryfińskiego.

Like /pl/wycieczki/rowerem-przez-ziemi-namysowsk-trasa-brzowa
9
wycieczki
Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa brązowa

Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "brązowa" biegnie w dużej mierze przez obszar gminy Domaszowice. Rozpoczyna się w Gręboszowie, a swój koniec ma w Woskowicach Małych.

Like /pl/wycieczki/rowerem-przez-kraik-rychtalski
10
wycieczki
Rowerem przez "Kraik Rychtalski"

W roku 1920 w granice II Rzeczypospolitej włączone zostały okolice miasteczka Rychtal. Przez wcześniejsze kilkaset lat, rejon ten należał do położonego na Dolnym Śląsku powiatu namysłowskiego. Trasa wycieczki wiedzie przez zabytkowe miejsca "Kraiku Rychtalskiego", z jednej strony będącego "Wrotami Wielkopolski", a z drugiej "Kluczem do Śląska".

Like /pl/wycieczki/wedrowka-po-checinach
34
wycieczki
Wędrówka po Chęcinach

Chęciny należą do najcenniejszy miast zabytkowych województwa świętokrzyskiego. Są świadectwem wspaniałej, wielowiekowej historii naszego regionu czego wyrazem jest obecność wielu zabytkowych obiektów (powstałych od k. XIII-pocz. XX w.) ulokowanych w historycznym układzie urbanistycznym oraz znakomicie wkomponowanych w malowniczy krajobraz zbocza chęcińskiej Góry Zamkowej.

Like /pl/wycieczki/rowerem-przez-ziemi-namysowsk-trasa-czarna
7
wycieczki
Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa czarna

Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "czarna" biegnie przez zachodnią część gminy Namysłów. Zaczyna się w miejscowości Krasowice, prowadząc następnie przez Smarchowice Śląskie, Przeczów, Mikowice, Ligotę Książęcą, Minkowskie, Żabę, Nowe Smarchowice oraz Smarchowice Wielkie.

Like /pl/wycieczki/sekowa-gmina-unesco-wycieczka-samochodowa
7
wycieczki
Sękowa – gmina UNESCO (wycieczka samochodowa)

To ewenement - niewielki obszar podgorlickiej gminy ma dwa obiekty z Listy Światowego dziedzictwa UNESCO i to z dwóch różnych wpisów - kościół katolicki świętych Filipa i Jakuba w Sękowej i cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogarodzicy w Owczarach.

Like /pl/wycieczki/a-moze-bysmy-tak-jedyna-wpadli-na-dzien-do-tomaszowa
12
wycieczki
" A MOŻE BYŚMY TAK , JEDYNA, WPADLI NA DZIEŃ DO TOMASZOWA?"

….Może tam jeszcze zmierzchem złotym Ta sama cisza trwa wrześniowa... Takim słowy w wierszu „Przy okrągłym stole” malował urok Tomaszowa Mazowieckiego J. Tuwim. Założony na pocz. XIX w. jako osada przemysłowa, Tomaszów uznawany był za miejscowość uroczą zarówno ze względu na położenie jaki i na rozplanowanie. Pisano o nim „od pierwszej chwili ulubionym był przez wszystkich ów Tomaszów. W tej ślicznej osadzie coś prawie romantycznego władało umysłami (…)” Jednym z wielkich atutów miasta były niewątpliwie tereny zielone, sam założyciel miasta, Antoni Ostrowski sprowadził się tutaj między innymi z powodu malowniczego położenia osady. Dzisiaj poza rekreacją na łonie przyrody, możemy też obejrzeć liczne zabytki miasta. Są wśród nich kościoły różnych wyznań, cmentarze, wille fabrykanckie, parki, budynki fabryczne, budynki użyteczności publicznej oraz kamienice. To ślady i symbole wielokulturowego charakteru miasta. Każdy amator starej architektury znajdzie tu coś dla siebie. Warto poświęcić dzień na zwiedzenie Tomaszowa i poznać to urocze, niewielkie miasto. Najwygodniejszym sposobem poruszania się po nim jest spacer. Zwiedzanie warto rozpocząć od sztandarowego obiektu- pałacu Ostrowskich. Ma w nim swą siedzibę Muzeum im Antoniego hr. Ostrowskiego. Zapoznając się z ekspozycjami poznajemy historię miasta, dowiadujemy się, jak wyglądało dawniej i jak żyli jego mieszkańcy. Obiekty wymienione w wycieczce są najbardziej reprezentacyjnymi zabytkami miasta, ale w trakcie zwiedzania warto zwrócić uwagę także na inne zabytków , jak np kamieniczki, fabryki i wille usytuowane głównie w centrum miasta.

Like /pl/wycieczki/sladem-dawnego-mlynarstwa-na-opolszczyznie
6
wycieczki
Śladem dawnego młynarstwa na Opolszczyźnie

Szlak ukazujący najcenniejsze obiekty rzemiosła młynarskiego w województwie opolskim stanowiący o wielowiekowej tradycji przemysłu spożywczego w tym regionie Polski. Występujące na trasie młyny, często wraz z innymi obiektami towarzyszącymi, będące przejawem dawnej działalności młynarskiej – to niezwykle cenne źródła materialne świadczące o nieustannym rozwoju gospodarczym i kulturowym na tym terenie.

Like /pl/wycieczki/rowerem-przez-ziemi-namysowsk-trasa-niebieska
9
wycieczki
Rowerem przez Ziemię Namysłowską - trasa niebieska

Propozycja trasy szlakiem zabytków Ziemi Namysłowskiej. Trasa "niebieska" biegnie przez obszar gminy Świerczów. Zaczyna się w miejscowości Siemysłów, prowadząc następnie przez Starościn, Dąbrowę, Świerczów, Miejsce i Bąkowice.