Wydane po długich i kosztownych staraniach cesarskie pozwolenia narzucały wyjątkowo surowe warunki takie jak: lokalizacja poza granicami miasta na terenie ściśle wyznaczonym przez urzędników cesarskich, użycie jako materiału drewna i gliny, budowa w ciągu roku, zakaz wznoszenia wieży. Architekt i inżynier Albrecht von Säbisch musiał te warunki pogodzić z oczekiwaniami bardzo licznej społeczności ewangelików, dla której miały być to jedyne świątynie. Wykorzystując tradycyjne materiały i techniki budowlane stworzył budowle, w których osiągnięto granice ówczesnych możliwości technicznych. Wynikające z wielowiekowej tradycji budownictwa szkieletowego umiejętności zawodowe cieśli pozwoliły z nietrwałych materiałów stworzyć konstrukcje, które przetrwały wieki. Kościół Ducha Świętego w Jaworze wybudowano w l. 1654-55 jako trójnawową bazylikę na planie prostokąta i zredukowanym, trójbocznym prezbiterium. Kościół Trójcy Świętej w Świdnicy wybudowano w l. 1656-57 jako trójnawową bazylikę na planie krzyża greckiego. Trzeci z dopuszczonych ustaleniami pokoju westfalskiego kościołów Pokoju, został wybudowany w 1652 r. w Głogowie, jednak spłonął sto lat później.
W obu kościołach wnętrza naw bocznych wypełniły wielokondygnacyjne loże, które mieściły do 7 tysięcy wiernych. Powstały z czasem bogaty wystrój jest przykładem współżycia sztuki baroku i teologii luterańskiej oraz ukazuje ówczesną hierarchię społeczną.
Ze względu na techniczne skomplikowanie konstrukcji i jej wielkość kościoły Pokoju pozostały budowlami pionierskimi, które nie były naśladowane. Są największymi barokowymi budynkami sakralnymi w Europie wzniesionymi w konstrukcji szkieletowej.
Ewangelickie kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy zostały 13 grudnia 2001 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawione informacje pochodzą z deklaracji unikatowej wartości obu świątyń.