Stare Miasto w Zamościu, Zamość
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Zamość jest wyjątkowym w skali Europy Centralnej przykładem wcielenia w życie włoskich teorii renesansowego "miasta idealnego". Ośrodek powstał jako prywatna inicjatywa Jana Zamoyskiego, a jego forma jest efektem konsekwentnej realizacji planu, który we współpracy z fundatorem opracował znakomity włoski architekt Bernardo Morando. Ten XVI-wieczny ośrodek wyróżnia powiązanie różnych funkcji: zespołu miejskiego, rezydencji właściciela oraz fortecy. Warto również podkreślić oryginalność zamojskiej architektury, która łączy wpływy włoskie z tradycją lokalną.

Dla ekonomicznego rozwoju miasta duże znaczenie miała lokalizacja na szlaku  handlowym łączącym zachodnią i północną część Europy z Morzem Czarnym. W Zamościu, który z założenia był otwarty dla przedstawicieli wielu narodów, panowała duża tolerancja, której materialnym świadectwem są świątynie różnych religii. Niezwykle istotnym komponentem założenia jest również Akademia Zamoyska, będąca przejawem zainteresowania, z jakim w Polsce spotkały się społeczne i kulturalne idee Odrodzenia.

Zbudowany na "surowym korzeniu", jednorodny stylowo renesansowy ośrodek zachował kluczowe komponenty układu urbanistycznego, w tym osie kompozycyjne i funkcjonalne oraz rozplanowanie ulic i placów, wraz z zabudową. Do czasów współczesnych przetrwały najważniejsze realizacje, do których oprócz wspomnianych świątyń i Akademii, zaliczyć należy m.in. rezydencję fundatora, ratusz oraz charakterystyczny system fortyfikacji.

Stare Miasto w Zamościu zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa w 1992 r., podczas 16.  sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Santa Fe (dec. CONF 002 X.A).

Wpisu dokonano na podstawie kryterium IV:

Kryterium IV:

Zamość jest wyjątkowym przykładem miasta renesansowego zaprojektowanego w końcu XVI w., które zachowało swoje oryginalne rozplanowanie, fortyfikacje oraz dużą liczbę ważnych budynków, łączących włoskie i środkowo - europejskie tradycje budowlane.

Obiekt dostępny dla zwiedzających.

Oprac. na podstawie materiałów NID, 30-11-2015 r.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kulturowy
  • Chronologia: XVI w.
  • Forma ochrony: UNESCO
  • Adres: Zamość
  • Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. Zamość, gmina Zamość
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy