cmentarz wojenny z I wojny światowej, Sitno
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

cmentarz wojenny z I wojny światowej

Sitno

photo

Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej żołnierzy armii niemieckiej, poległych w bitwie 1 lipca 1915 roku , założony przy figurze dziękczynnej z 1905 roku. 

Historia

Cmentarz założony został wokół figury z 1905 roku. Na cmentarzu spoczywa 100 żołnierzy armii niemieckiej, poległych w bitwie 1 lipca 1915 roku. Wśród pochowanych żołnierzy ośmiu znanych jest z nazwiska. Na uwagę zasługuje sama figura, która zajmuje centralne miejsce na cmentarzu. Postawiono ją w 1905 roku jako dziękczynienie za ukaz carski o tolerancji religijnej, zaś umieszczona na niej inskrypcja brzmi: „O Boże jako Twoje słudzy stawiamy krzyż na pamiątkę W. R. 14 sierpnia 1905 r.” W latach 90. XX w. zostały odnowione figura i mur otaczający mogiły. 

Opis

Cmentarz znajduje się na skraju wsi, w odległości ok. 300 m na zachód od jej zwartej zabudowy, przy szosie Sitno - Czołki. 
Zajmuje teren w kształcie prostokąta o powierzchni 0,014 ha. Dostępny bezpośrednio od strony szosy z Sitna do Czołek. Cmentarz tworzy pięć dużych, zbiorowych mogił ziemnych. Mogiły są bardzo słabo czytelne i nieoznakowane.  Figura zajmuje centralne miejsce na cmentarzu. Wykonana została z kamienia w formie krzyża na postumencie z nadstawą. Cmentarz jest ogrodzony ceglanym, otynkowanym i pobielonym murem o wys. ok. 1m, z wejściem od południa zamykanym metalową furtką. Wokół figury rosną cztery zabytkowe lipy. Teren cmentarza porasta trawa.

Obiekt dostępny przez cały rok.

Oprac. Ewa Prusicka, OT NID w Lublinie, 15.03.2017 r. 

Bibliografia

 • Karta cmentarza, Sitno, cmentarz z I wojny światowej, wyk. S. Twardowska 1983, Archiwum WUOZ w Lublinie Delegatura w Zamości.u
 • Kawałko D., Cmentarze województwa zamojskiego, Zamość 1994, s. 190.
 • Prusicka-Kołcon E., Gmina Sitno - historia i zabytki, Zamość 2002, s. 100.
   

Informacje ogólne

 • Rodzaj: cmentarz
 • Chronologia: 1914 - 1918
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Sitno
 • Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. zamojski, gmina Sitno
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy