Region Łuku Odry - Zabytek.pl
Wycieczka użytkownika mgr Maciej Słomiński, ZZ OTS
Region Łuku Odry
14
jeden dzień
zachodniopomorskie
Teren położony w łuku Odry zalicza się do najciekawszych w województwie zachodniopomorskim, zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym. W XII w. należał on do księstwa zachodniopomorskiego, mieszcząc w swoich granicach m.in. tzw. kasztelanię cedyńską. W XIII w. został podbity przez Brandenburczyków, wchodząc w skład ich państwa jako tzw. Nowa Marchia. Zmiana ta wiązała się z kolonizacją terenów przez przybyszów z zachodniej strony Odry, a więc zakładaniem nowych miast (Cedynia, Moryń, Chojna, Myślibórz, Mieszkowice, Trzcińsko Zdrój) oraz lokacją licznych wsi. Źródłem utrzymania miejscowej ludności było często rybołówstwo, szczególnie intensywnie rozwijające się w rozlewiskach doliny Odry.
Szczególną cechą nadodrzańskiego krajobrazu są budowle wznoszone z kostki granitowej (tzw. kwadr), wyrabianej z kamienia narzutowego, obficie występującego po przejściu lodowca i zbieranego na miejscowych polach. Niemal w każdej wsi wzniesiono granitowy kościół, miasta otoczono kamiennymi murami. W większych miastach, takich jak będąca stolicą regionu Chojna, czy Myślibórz, trzynastowieczne kościoły granitowe zostały zastąpione monumentalnymi budowlami ceglanymi. W niektórych, jak Moryń czy Cedynia przetrwały kamienne świątynie trzynastowieczne. Duża część posiadłości ziemskich w dolinie Odry od XIII w. do czasów reformacji należała do klasztoru cysterek w Cedyni, którego skrzydło przetrwało do dzisiaj, stanowiąc największą atrakcję turystyczną miejscowości. Na uwagę zasługuje otoczenie tych zabytków – niezwykle malowniczy krajobraz doliny Odry ukształtowany przez lodowiec. Niegdyś przeważały tu bagna i rozlewiska, po regulacji Odry w XIX w. rzeka ta stanowi atrakcyjny szlak komunikacyjny. Walory krajobrazowe zostały docenione współcześnie przez założenie tzw. Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Piękne okolice były też miejscem ważnych, nieraz fascynujących i tajemniczych wydarzeń historycznych – od bitwy pod Cedynią w 981 r., po rozwijający się w tutejszych wsiach heretycki ruch Waldensów – sekty, której misjonarze wędrowali w XIV w. od Piemontu po Nową Marchię. W latach 1392-1394 odbył się w Szczecinie proces kacerzy – dobrze udokumentowany przez publikowane w XX w. źródła.
Dziś niemal w każdej wsi zachował się kamienny kościół z XIII w. Trzeba jednak pamiętać, że nadodrzański pas był w lutym i marcu 1945 r. areną szczególnie zażartych walk w trakcie forsowania rzeki, toczonych przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie z oddziałami niemieckimi broniącymi przedpola Berlina. Po walkach pozostały nie tylko cmentarze i muzea wojenne, lecz także niemal całkowicie spustoszone wsie i ruiny średniowiecznych kościołów. Straty w dziedzictwie kulturowym były porażające. Dlatego też polecaną przez nas wędrówkę zaczynamy nie tyle nad malowniczym brzegiem Odry, co bardziej w głębi lądu, gdzie przetrwały liczniejsze i lepiej zachowane zabytki.
Trasę wędrówki można pokonać samochodem (wtedy możliwe jest odwiedzenie wszystkich opisanych miejscowości), rowerem (z ewentualnym przejazdem na zachodnią stronę po moście koło Siekierek), czy wreszcie pieszo – ale wtedy należy dzielić ją na poszczególne fragmenty (ta forma najbardziej sprzyja podziwianiu tutejszego krajobrazu).
W okolicę łuku Odry, czyli najbardziej na zachód wysuniętego skrawka naszego kraju, docieramy od północy, czyli od strony Chojny (stolicy mikroregionu) położonej przy kolejowej magistrali nadodrzańskiej, prowadzącej ze Szczecina do Wrocławia.