Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Region Łuku Odry - Zabytek.pl

Wycieczka użytkownika mgr Maciej Słomiński, ZZ OTS

Region Łuku Odry

14

jeden dzień

zachodniopomorskie

Teren położony w łuku Odry zalicza się do najciekawszych w województwie zachodniopomorskim, zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym. W XII w. należał on do księstwa zachodniopomorskiego, mieszcząc w swoich granicach m.in. tzw. kasztelanię cedyńską. W XIII w. został podbity przez Brandenburczyków, wchodząc w skład ich państwa jako tzw. Nowa Marchia. Zmiana ta wiązała się z kolonizacją terenów przez przybyszów z zachodniej strony Odry, a więc zakładaniem nowych miast (Cedynia, Moryń, Chojna, Myślibórz, Mieszkowice, Trzcińsko Zdrój) oraz lokacją licznych wsi. Źródłem utrzymania miejscowej ludności było często rybołówstwo, szczególnie intensywnie rozwijające się w rozlewiskach doliny Odry.
Szczególną cechą nadodrzańskiego krajobrazu są budowle wznoszone z kostki granitowej (tzw. kwadr), wyrabianej z kamienia narzutowego, obficie występującego po przejściu lodowca i zbieranego na miejscowych polach. Niemal w każdej wsi wzniesiono granitowy kościół, miasta otoczono kamiennymi murami. W większych miastach, takich jak będąca stolicą regionu Chojna, czy Myślibórz, trzynastowieczne kościoły granitowe zostały zastąpione monumentalnymi budowlami ceglanymi. W niektórych, jak Moryń czy Cedynia przetrwały kamienne świątynie trzynastowieczne. Duża część posiadłości ziemskich w dolinie Odry od XIII w. do czasów reformacji należała do klasztoru cysterek w Cedyni, którego skrzydło przetrwało do dzisiaj, stanowiąc największą atrakcję turystyczną miejscowości. Na uwagę zasługuje otoczenie tych zabytków – niezwykle malowniczy krajobraz doliny Odry ukształtowany przez lodowiec. Niegdyś przeważały tu bagna i rozlewiska, po regulacji Odry w XIX w. rzeka ta stanowi atrakcyjny szlak komunikacyjny. Walory krajobrazowe zostały docenione współcześnie przez założenie tzw. Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Piękne okolice były też miejscem ważnych, nieraz fascynujących i tajemniczych wydarzeń historycznych – od bitwy pod Cedynią w 981 r., po rozwijający się w tutejszych wsiach heretycki ruch Waldensów – sekty, której misjonarze wędrowali w XIV w. od Piemontu po Nową Marchię. W latach 1392-1394 odbył się w Szczecinie proces kacerzy – dobrze udokumentowany przez publikowane w XX w. źródła.
Dziś niemal w każdej wsi zachował się kamienny kościół z XIII w. Trzeba jednak pamiętać, że nadodrzański pas był w lutym i marcu 1945 r. areną szczególnie zażartych walk w trakcie forsowania rzeki, toczonych przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie z oddziałami niemieckimi broniącymi przedpola Berlina. Po walkach pozostały nie tylko cmentarze i muzea wojenne, lecz także niemal całkowicie spustoszone wsie i ruiny średniowiecznych kościołów. Straty w dziedzictwie kulturowym były porażające. Dlatego też polecaną przez nas wędrówkę zaczynamy nie tyle nad malowniczym brzegiem Odry, co bardziej w głębi lądu, gdzie przetrwały liczniejsze i lepiej zachowane zabytki.
Trasę wędrówki można pokonać samochodem (wtedy możliwe jest odwiedzenie wszystkich opisanych miejscowości), rowerem (z ewentualnym przejazdem na zachodnią stronę po moście koło Siekierek), czy wreszcie pieszo – ale wtedy należy dzielić ją na poszczególne fragmenty (ta forma najbardziej sprzyja podziwianiu tutejszego krajobrazu).
W okolicę łuku Odry, czyli najbardziej na zachód wysuniętego skrawka naszego kraju, docieramy od północy, czyli od strony Chojny (stolicy mikroregionu) położonej przy kolejowej magistrali nadodrzańskiej, prowadzącej ze Szczecina do Wrocławia.

1
Zdjęcie obiektu kościół parafialny pw. Chrystusa Króla

Witnica

kościół parafialny pw. Chrystusa Króla

15 minut

Właściwą wędrówkę zaczynamy od Witnicy – dużej wsi położonej na południe od Chojny. Do dziś w centrum wsi przetrwał granitowy wczesnogotycki kościół z charakterystyczną późnogotycką wieżą zwieńczoną blankami i spiczastym hełmem na wzór baszt obronnych tak często występujących w wieńcach średniowiecznych murów wokół tutejszych miast. Koniecznie trzeba zwiedzić wnętrze świątyni, w którym zachował się bogaty, barokowy wystrój z czasów protestanckich. Jest tu ołtarz ambonowy, tzn. łączący w swej konstrukcji nastawę ołtarzową z korpusem ambony (na znak jedności Pisma i sakramentu Wieczerzy Pańskiej). Wnętrze otaczają dwukondygnacyjne empory, a całość nakrywa drewniane pozorne sklepienie kolebkowe z dekoracja malarską. Warto też zwrócić uwagę na fragmentaryczne zachowane przedstawienie Sądu Ostatecznego na zachodniej ścianie. Znamienne, że wśród zbawionych przedstawiono tu miejscowego pastora z rodziną, a wśród potępionych – włoskich aktorów Commedii del arte! Dziś wszystkie te elementy wyposażenia są pieczołowicie odrestaurowane, czekając na zwiedzających. Cały ten bogaty wystrój mógł powstać dzięki zasobom miejscowych właścicieli ziemskich – w XVIII w. rodu von Sack, a w XIX – von Oelsen, która to rodzina fundowała neogotycką restaurację kościoła. Jak duże były to środki niech świadczy skala miejscowej rezydencji – pałacu z końca XIX w. (jeszcze w latach 80. XX w. był w dobrym stanie mieszcząc dyrekcję miejscowego PGR), potężnych zabudowań gospodarczych, czy wreszcie wyjątkowo rozległego parku pałacowego.

6
Zdjęcie obiektu kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Cedynia

kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

15 minut

I wreszcie Cedynia – miasteczko na wzniesieniach nad pradoliny Odry. O bitwie w 972 r. stoczonej przez wojska Mieszka I i Czcibora z oddziałami margrabiego Hodona słyszał chyba każdy. Dziś upamiętnia ją monument na południe od osady. Nie mniej ciekawy był okres kasztelanii cedyńskiej w XII w. – obecnie pozostało po niej grodzisko przebadane w latach 60. XX w., w trakcie prac wykopaliskowych z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego. Ale już w XIII w. miasteczko (nie wiadomo czy w ogóle kiedykolwiek otrzymało ono prawa miejskie) straciło znaczenie na rzecz niedalekiej Chojny. Z tego czasu przetrwały w Cedyni dwa zabytki wzniesione z kostki granitowej – kościół parafialny i skrzydło dawnego klasztoru cysterek. Ten pierwszy prezentuje skromny jak na miejską świątynię układ jednonawowy z zachodnią wieżą – wzniesioną w formach neogotyckich podczas restauracji kościoła w latach 1898-1900. Prostotę architektury rekompensuje położenie budowli – nad jednym ze wzgórz górujących nad miejscowością. Dużo ciekawszy – tak pod względem historycznym, jak i architektonicznym jest drugi z zabytków. Położona na jednym z sąsiednich wzniesień budowla stanowiła zachodnie skrzydło dawnego klasztoru. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1278 r. miał niegdyś formę trójskrzydłowego założenia z kościołem od strony północnej. W średniowieczu był największym posiadaczem ziemskim w okolicy. Sekularyzowany około 1540 r. uległ w trakcie swych burzliwych dziejów rozbiórce z wyjątkiem zachowanego do dziś skrzydła. To ostatnie służące w okresie nowożytnym jako rezydencja margrabiów brandenburskich, a później siedziba zarządu domeny uległo zniszczeniu podczas działań przy końcu II wojny światowej. Pieczołowicie odbudowane w latach 1997-2005 służy dziś jako hotel. Warto polecić zwłaszcza ogródek od strony zachodniej, w którym przyjemnie jest usiąść, mając po jednej stronie klasztorne mury porośnięte bluszczem, po drugiej gęstą, choć starannie pielęgnowaną zieleń zmieniającą swój wygląd w zależności od pór roku. Warto tu zwrócić uwagę na niezwykle malownicze położenie miasteczka. Najlepiej jest ono czytelne ze szczytu wieży widokowej – widać stąd nie tylko sąsiednie porośnięte zielenią wzgórza, ale także dolinę Odry z przeciwległym zachodnim brzegiem. Rozlewiska, od połowy XIX w. zmeliorowane, stanowiły do tego czasu (i częściowo stanowią do dziś) niezwykle cenny obszar przyrodniczy (podobno jeszcze w 1. połowie XIX w. łowiono tu ryby łapiąc je ręcznie z łodzi!).

Wydrukuj stronę wycieczki

Widzisz błędy lub nieprawidłowości? Zgłoś naruszenie zasad.