Szlakiem namysłowskich zabytków
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Szlakiem namysłowskich zabytków

10

dwie godziny

opolskie

Propozycja trasy wycieczkowej dla turystów pieszych i rowerzystów. Znajdują się na niej zabytkowe obiekty, położone na obszarze Namysłowa - miasteczka o XIII-wiecznej metryce, położonego na pograniczu kilku krain geograficznych i historycznych. Zabytki są zróżnicowane chronologicznie - najstarsze z nich pochodzą z gotyckiego wieku XIV, najmłodsze z wieku XIX, czasu pary i elektryczności.

ratusz
Namysłów

15 minut

Nad rynkiem góruje ratusz ze swoją 52-metrową wieżą. Wybudowano go w latach 1374-1378, a wieża pochodzi z lat 1381-1389. Budynek był w swoich dziejach wielokrotnie przebudowywany, często miało to miejsce z powodu nawiedzających Namysłów pożarów. Obecny wygląd ratusz zawdzięcza pracom konserwatorskim z lat 2001-02.

szkoła ewangelicka, ob. dom
Namysłów

15 minut

Izba Regionalna to zalążek namysłowskiego muzeum. Znajduje się w odnowionym na tym cel budynku dawnej szkoły, wzniesionym przez protestantów po 1789 r. Wcześniej stał w tym miejscu ewangelicki Dom Modlitwy. Budynek przyciąga uwagę już z daleka swoim wyglądem - powstał w konstrukcji "muru pruskiego", czyli z drewnianego szkieletu, wypełnionego następnie cegłami.

mury obronne z basztami
Namysłów

15 minut

W południowej części murów obronnych zachowało się kilka baszt, a charakterystyczną jej cechą jest to, że składa się z dwuch linii fortyfikacji, oddzielonych tzw. międzymurzem. Obecnie wzdłuż XIV-wiecznych murów obronnych wiedzie aleja spacerowa (promenada). Ciekawą budowlą jest Baszta Oborowa. Wybudowano ją w 1398 r. w pobliżu zamku. Wiąże się z nią legenda o rajcy gadule, ściętym na polecenie kolegów z rady za to, że zdradził cel budowy wieży (aby rada widziała co starosta ma na półmisku) królewskiemu staroście.

zespół browaru
Namysłów

15 minut

Tradycja warzenia piwa sięga w Namysłowie roku 1321. Obecne zabudowania powstały po roku 1862, kiedy miejski browar zakupiony został przez piwowara z Turyngii, Augustyna Haselbacha. Obecnie Browar Namysłów jest jednym z najstarszych i największych tego typu zakładów przemysłowych w Europie. Budynki podziwiać można jedynie z zewnątrz, ale i taki krótki spacer wzdłuż browarnianych zabudowań oddaje ich dawną świetność.

zamek
Namysłów

15 minut

Gotycki zamek rozpoczęto wznosić już na początku XIV w., kiedy to Namysłów stanowił centrum niezależnego Księstwa Namysłowskiego, istniejącego w latach 1312-1323. Głównym budowniczym warowni był jednak cesarz Karol IV Luksemburski, który w 1361 r. rozpoczął rozbudowę wcześniejszego zamku. Przez wieki zamek był siedzibą namysłowskich starostów, reprezentantów władzy królewskiej. W latach 1703-1810 rezydowali tu Krzyżacy. Od 1895 r. związany z browarem (zakupiony przez Haselbacha po śmierci barona von Garnier), własność zakładu stanowi także dziś. Zamek jest obecnie niedostępny do zwiedzania. Zobaczyć można go z oddali lub podejść do bramy wjazdowej na zamkowy dziedziniec.

kościół, ob. parafialny pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary
Namysłów

15 minut

Niedaleko dawnego młyna i browaru znajduje się kompleks budowli związanych z przebywającymi tu od roku 1284 do roku 1812 Franciszkanami. Obecnie dawny klasztorny kościół stanowi świątynię parafii św. Franciszka z Asyżu i Piotra z Alkantary, a dawny klasztor wykorzystywany jest jako plebania.

Młyn
Namysłów

15 minut

Izba Techniki Młynarskiej urządzona została w budynku dawnego młyna miejskiego, powstałego przy ulicy Piastowskiej na przełomie XIX i XX wieku. Znajduje się na Wyspie Młyńskiej, a pierwszy zakład produkujący w tym miejscu mąkę wzmiankowany był już w roku 1418. Nieczynny od końca lat 90. młyn został gruntownie odnowiony, a maszyny poddane zabiegom konserwacyjnym i być może kiedyś wznowią produkcję. Część mieszkalna Izby to tzw. Dom Młynarza. Wnętrze dawnego młyna zwiedzić można kontaktując się z pracownikami namysłowskiej Izby Regionalnej.

kościół parafialny pw. św.św. Piotra i Pawła
Namysłów

15 minut

Największy kościół w powiecie namysłowskim, w dawnej literaturze określany "farą", czyli miejskim kościołem parafialnym. Wybudowany na początku XV w., w latach 1525-1654 był świątynią ewangelicką. Kościół w swojej formie architektonicznej gotycki o neogotyckim wyposażeniu, wśród którego znajdują się jednak i znacznie starsze rzeźby, obrazy i elementy dekoracyjne. Przy wejściu bocznym stoi figura św. Jana Nepomucena, przeniesiony w 1939 r. z rynku.

figura św. Jana Nepomucena
Namysłów

15 minut

Figura popularnego na Śląsku św. Jana Nepomucena ufundowana została w 1730 r. przez rajcę Andreasa Wachsmanna. Przez 200 lat stała na rynku, a w roku 1939 przeniesiona została na obecne miejsce - znajduje się przy wejściu bocznym do kościoła św. Piotra i Pawła.

Brama Krakowska
Namysłów

30 minut

Najwyższa baszta namysłowskich fortyfikacji to 26-metrowa wieża Bramy Krakowskiej. To w tym miejscu w roku 1350 rozpoczęta została budowa murów miejskich. Na szczyt wieży prowadzi ponad 140 drewnianych schodów. Zwiedzić można ją po kontakcie z pracownikami Izby Regionalnej w Namysłowie. Przy słonecznej pogodzie z umieszczonego na szczycie bramnej wieży punktu widokowego dostrzec można kominy Elektrowni Opole, wieże kościołów w Kowalowicach i Smogorzowie, wrocławski wieżowiec Sky Tower, a ponoć nawet Śnieżkę i Masyw Ślęży.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie