infrastruktura - Zabytek.pl
Adres
Muszkowice
Lokalizacja
woj. dolnośląskie,
pow. ząbkowicki,
gm. Ciepłowody
Historia obiektu
Wieś Muszkowice wymieniana jest w Księdze Henrykowskiej, w której opat Piotr spisał m.in. stan posiadania klasztoru henrykowskiego w związku z niestabilną sytuacją własnościową po najeździe mongolskim w 1241 r. Fakt przynależności Muszkowic do fundacji klasztoru cysterskiego potwierdzili: książę Bolko II Ziębicki w 1336 r., jego syn Mikołaj Mały w 1342 r. oraz wnuk Bolko III z żoną Eufemią w 1380 roku. Wymienieni książęta zostali pochowani na terenie opactwa henrykowskiego.
Grobla powstała prawdopodobnie w okresie średniowiecza, gdy wieś Muszkowice i okoliczne tereny należały do cystersów. Mnisi ci uważani byli za zdolnych inżynierów wodnych i meliorantów. Na pewno podejmowali próby przystosowania rozległego terenu, przeciętego wieloma bezimiennymi ciekami, do swoich gospodarczych potrzeb.
Opis obiektu
Usytuowanie zabytku:
Stanowisko archeologiczne jest zlokalizowane w obrębie mezoregionu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, około 1200 m na wschód od wsi Piotrowice Polskie, na terenie zwartego kompleksu leśnego między Muszkowicami na wschodzie, Czerńczycami na południu, Piotrowicami Polskimi na zachodzie i Cienkowicami na północy zwanego Lasem Muszkowickim lub Lasem Bukowym (Buch Wald).
Opis stanowiska:
Zachowały się dwa odcinki wału długości 45 i 18 m. Wysokość nie przekracza 4,5 m.
Stan i wyniki badań archeologicznych:
Groblę zinwentaryzowano w latach 60. XX w. i wpisano do rejestru zabytków. W trakcie badań weryfikacyjno-poszukiwawczych Archeologicznego Zdjęcia Polski w 1990 r., przeprowadzonych przez Ludwika A. Kamińskiego i Andrzeja Kosickiego, została pominięta. W 2012 r. zrealizowano lotniczy skaning laserowy Lasu Muszkowickiego. Kierownikiem projektu badawczego, przewidujacego także weryfikację wykopaliskową wybranych stanowisk, jest Agnieszka Przybył. Skaning i opracowane na jego podstawie dane potwierdziły istnienie grobli na wschód od Piotrowic Polskich. Odkryto również kolejny, podobny obiekt – na północny zachód od Muszkowic (st. 53/110/90-28). Badacze opracowali dla ww. stanowisk karty ewidencyjne w systemie AZP. Groble nigdy nie były badane wykopaliskowo.
Dostępność obiektu dla zwiedzających. Zabytek jest dostępny.
Autor noty: oprac. Donata Trenkler, OT NID we Wrocławiu, 07-05-2020
Rodzaj: stanowisko o funkcji gospodarczej
Forma ochrony: Rejestr zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_A_02_AR.28408