Willa Antonina, Rabka-Zdrój
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Willa zbudowana została po 1888 r. jako przykład stylu „uzdrowiskowego”, rozwiniętego w kierunku akcentującym malowniczość bryły.

Historia

Willa zbudowana została po 1888 r. Przeznaczona była na pensjonat dla kuracjuszy. Po 1945 r. umieszczono tu mieszkania lokatorskie.

Opis

Budynek usytuowany jest przy ul. Nowy Świat, wolnostojący, w otoczeniu parkowym. Bryła zróżnicowana, założona jest na rzucie zbliżonym do litery „T”, o prostopadłych do siebie osiach korpusu i pawilonu. Korpus na rzucie prostokątnym, z ryzalitem i wieżyczką w narożniku północno-zachodnim. W środku elewacji północnej ryzalit powiązany z facjatą otwartą gankiem na słupach. Pawilon piętrowy, z ryzalitem na osi, po bokach którego ganki. Budynek parterowy z półpiętrem w dachu, piętrowym pawilonem i piętrową wieżyczką, podpiwniczony. Korpus kryty dachem trójspadowym, wieżyczka i pawilon dachami czterospadowymi. Willa drewniana, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami, połacie dachu kryte dachówką. Elewacje rozwiązane jednolicie, oszalowane poziomo deskami, z podziałami ujmującymi kondygnacje przeprowadzonymi w formie szerokich pasów szalowanych pionowo. W strefie podokapowej korpusu i pawilonu pas szalowany pionowo, rozwiązany bardziej dekoracyjnie, z biegnąca dołem koronką oraz wyciętymi z desek wolutowymi konsolkami. Analogiczny pas szalowania pod dachem wieżyczki, urozmaicony toczonymi, dekoracyjnymi sterczynami, umieszczonymi u podstawy każdej konsoli. Wewnątrz stropy belkowe.

Willa dostępna z zewnątrz przez cały rok.

Oprac. Olga Dyba NID OT w Krakowie, 19.06.2015 r.

Bibliografia

  • Lewicki S., Praschil T., Orłowicz M., Przewodnik po zdrojowiskach i miejscach klimatycznych Galicji. Lwów 1912.
  • Matuszczyk A., Trybowska E., Rabka i okolice. Przewodnik i informator turystyczny, Rabka Zdrój 2001.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: willa
  • Chronologia: 2. poł. XIX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Nowy Świat 7, Rabka-Zdrój
  • Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. nowotarski, gmina Rabka-Zdrój - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy