Willa Warszawa, Rabka-Zdrój
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Willa została wzniesiona po 1864 r., w pierwszym okresie istnienia uzdrowiska, stanowi cenny przykład „stylu uzdrowiskowego”.

Historia

Willa wybudowana została zapewne bezpośrednio po 1864 r., w pierwszym okresie istnienia i rozwoju uzdrowiska, staraniem twórcy i pierwszego właściciela kurortu, Juliana Zubrzyckiego. Została zaznaczona na planach Rabki z 1880 i 1888 r. Spełniała funkcję pensjonatu zamieszkiwanego, w okresie świetności uzdrowiska, przez kuracjuszy ze sfer inteligenckich i ziemiańskich Galicji i Królestwa Polskiego. Po 1945 r. została zaadaptowana na inne cele. Obecnie mieszczą się tu różne instytucje, np. biblioteka i Polski Związek Niewidomych.

Opis

Willa usytuowana jest w parku, na stoku góry, zwrócona fasadą na zach. Stanowi wybitny przykład „stylu uzdrowiskowego”, z bogatym detalem architektoniczno-snycerskim, o formach architektury „tyrolsko-szwajcarskiej”. Wolnostojąca, założona na rzucie prostokąta, częściowo podpiwniczona, dwutraktowa, pięcioosiowa. Piętrowa z mieszkalnym poddaszem, od frontu poprzedzona piętrowym gankiem, od tyłu znajduje się przybudówka, od pd. ganek na piętrze. Nakryta dachem dwuspadowym o okapach wspartych na profilowanych zakończeniach krokwi. Dachy piętrowego ganku i przybudówki dwuspadowe z przysuwnicami, o połaciach wysuniętych przed lico, wspartych na zastrzałach z mieczowaniami. Willa drewniana, posadowiona na ceglanym podmurowaniu wyrównawczym, oszalowana poziomo deskami „na nakładkę”. Połacie dachu kryte dachówką. Elewacje rozwiązane jednolicie, szalowane poziomo deskami, artykułowane gzymsem kordonowym profilowanym w drewnie, biegnącym między parterem i piętrem. Elewacja frontowa pięcioosiowa, ze ścianką kolankową wypełnioną szalunkami na przemian ukośnymi, poziomymi i pionowymi. W ryzalicie środkowym piętrowy ganek wsparty na drewnianych słupach, górą powiązanych trójlistymi maswerkami wycinanymi w desce, balustrady ganku z ażurowo wycinanych desek. Przyczółek ganku ze ścianką kolankową, wypełnioną ozdobnym szalunkiem. Po obu stronach ganku, w połaci dachowej dwie lukarny nakryte daszkami analogicznymi, jak ganek. Elewacja tylna pięcioosiowa, z ryzalitem. Elewacje boczna pd. dwuosiowa, przesłonięta ryzalitem z gankiem na piętrze, z balustradą wycinaną ażurowo z desek. Elewacja boczna pn. z balkonem na piętrze, nadwieszonym asymetrycznie przy narożniku pn.-wsch., nakrytym daszkiem pulpitowym na słupach, z dekoracyjnymi głowicami wycinanymi w desce. Budynek posiada stolarkę drzwiową płycinową, okna dwuskrzydłowe, sześciokwaterowe. Wewnątrz znajduje się drewniana klatka.

Obiekt dostępny z zewnątrz i wewnątrz.

Oprac. Olga Dyba, NID OT w Krakowie, 15-02-2016 r.

Bibliografia

  • Matuszczyk A., Trybowska E., Rabka i okolice. Przewodnik i informator turystyczny, Rabka Zdrój 2001.
  • Beiersdorf Z., Krasnowolski B., Rabka studialne materiały konserwatorskie, mps. Kraków 1978.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: willa
  • Chronologia: 1864 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Orkana 47, Rabka-Zdrój
  • Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. nowotarski, gmina Rabka-Zdrój - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy