dom - Zabytek.pl
Adres
Piotrków Trybunalski, Farna 2
Lokalizacja
woj. łódzkie,
pow. Piotrków Trybunalski,
gm. Piotrków Trybunalski
Historia
Kamienica znajduje się na terenie Starego Miasta. Parcela, na której wznosi się kamienica wytyczona była prawdopodobnie już podczas kształtowania się układu starego miasta w XIV wieku. Była wówczas nieco krótsza. Przedłużono ją, w kierunku wschodnim, po likwidacji murów miejskich, w XIX w. Do XIX w. zabudowa na działce koncentrowała się we frontowej jej części – istniała na niej wyłącznie kamienica frontowa. Piwnice, na których została wzniesiona wskazują na to, że obiekt mógł powstać najpóźniej na przełomie XVI i XVII w. Przebudowa kamienicy miała miejsce w I poł. XIX w.
Opis
Kamienica znajduje się na terenie Starego miasta Piotrkowa Trybunalskiego, w kwartale zamkniętym ulicami: Farną, Zamkową, Zamurową, Starowarszawską, przylegającym narożnikiem północno-zachodnim do placu Czarneckiego. Jest to kamienica narożna. Zajmuje całą jej szerokość frontowej części parceli. Włączona jest w zwartą zabudowę zachodniej pierzei ul. Farnej. Do budynku frontowego, od północy, przybudowany jest parterowy obiekt usytuowany w pierzei ul. Zamkowej. Za oficyną znajduje się wysokie, murowane ogrodzenie z bramą przejazdową na teren parceli. Od południa granicę działki wyznacza mur zabudowy sąsiedniej działki.
Obiekt pozbawiony jakichkolwiek cech stylowych. Kamienica wzniesiona została na planie trapezu, z dłuższą ścianą północną, umieszczoną wzdłuż ul. Zamkowej. Wnętrze w układzie trzytraktowym z sienią przelotową w osi skrajnej, południowej. Prostopadłościenna bryła, przykryta dwuspadowym, niesymetrycznym dachem o kalenicy na osi północ-południe, o większej połaci opadającej w kierunku elewacji wschodniej. Budynek wzniesiono na fundamencie z kamienia polnego, na zaprawie wapiennej. Ściany w piwnicach z cegły ceramicznej pełnej, na zaprawie wapiennej w wiązaniu gotyckim i blokowym, ściany działowe w piwnicach drewniane. Ściany kondygnacji naziemnych z cegły ceramicznej, pełnej na zaprawie wapiennej, tynkowane od zewnątrz i wewnątrz tynkami wapiennymi zatartymi na gładko.
W piwnicach sklepienie kolebkowe z pierwotnymi wymurowanymi i wtórnie wykutymi lunetami (nad otworem komunikacyjnym i wentylacyjnym. Murowane z cegły ceramicznej, na zaprawie wapiennej. Nad pomieszczaniami parteru i piętra stropy drewniane, belkowe z podsufitką, pokryte tynkiem wapiennym na macie trzcinowej. Więźba dachowa drewniana, nad domem przednim mieszana: krokwiowo-płatwiowa i krokwiowo-jętkowa, o 4 ścianach stolcowych, wzdłużnie stężona mieczami. Dach przykryty papą na deskowaniu.
Posadzki w piwnicach wylewka betonowa, w sieni na parterze i w części pomieszczeń terakota, w innych podłogi drewniane z desek na legarach.
Schody zewnętrzne przed wejściem do sieni oraz lokali użytkowych murowane, tynkowane. Schody do piwnic murowane z cegły o stopniach i podstopnicach z piaskowca balustrada ażurowa, metalo9wa o drewnianej poręczy. Schody na poddasze drewniane, drabiniaste w drewnianą poręczą.
Elewacje tynkowane, pozbawione elementów wystroju z wyjątkiem gzymsu podokapowego, w elewacjach wschodniej i zachodniej, oraz odcinków gzymsu podokiennego pod otworami w elewacji północnej.
Elewacja zachodnia – frontowa od ulicy Farnej czteroosiowa, niesymetryczna, dwukondygnacyjna. Otwory okienne i drzwiowe prostokątne. Na parterze w osi drugiej i czwartej, od północy, otwory wejściowe. W osi drugiej, na piętrze, drzwi typu porte-fenêre, prowadzące na balkon. Balkon o konstrukcji metalowej wspartej na metalowych kątownikach, balustrada z prostych, metalowych prętów.
Elewacja północna niesymetryczna, szczytowa, dwukondygnacyjna. Otwory okienne i drzwiowe rozmieszczonych po cztery na każdej kondygnacji. Na parterze, w osi skrajnej od wschodu, duże prostokątne okno o sześciokwaterowym podziale, dalej wejście do lokalu sklepowego, poprzedzone betonowymi schodami. Na piętrze, na zachodnim skraju budynku, blenda okienna. Zachodni narożnik nieznacznie zryzalitowany. Elewacja przedłużona od wschodu przez elewację północną oficyny i dalej mur z bramą.
Elewacja wschodnia niesymetryczna, dwukondygnacyjna, od północy otwory na parterze i piętrze umieszczone są w dwóch wspólnych osiach, w pozostałej części elewacji otwory okienne i drzwiowe nie tworzą osi – po dwa na każdej kondygnacji. Na parterze, na południowym skraju budynku wejście do sieni.
Elewacja południowa na wysokości kondygnacji przesłonięta przez budynek sąsiedni, przy ul. Farnej 4. W szczycie otwór wentylacji poddasza.
Własność prywatna. Obiekt dostępny z zewnątrz.
Oprac. Agnieszka Lorenc-Karczewska, OT NID w Łodzi, 27.04.2020 r.
Rodzaj: budynek mieszkalny
Styl architektoniczny: nieznana
Materiał budowy:
ceglane
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_10_BK.129288, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_10_BK.179254