dom, tzw. Dom pod Rakiem, Kłodzko
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Dom przy ul. Jana Matejki 5 stanowi cenny element zabytkowego zespołu architektury mieszczańskiej na wyspie Piasek w Kłodzku.

Historia

Dom przy ul. Jana Matejki 5 wzniesiony został w miejscu wcześniejszego, szczytowego budynku (relikty sklepień mogą wskazywać na XVI w. jako na czas powstania pierwotnej budowli). W 1883 r. na przynależnej do kamienicy parceli znajdował się warsztat białoskórniczy. W końcu XIX w. w budynku mieściła się gospoda „Rother Krebst”. W 1924 r. budynek należał do kupca Fritza Teuschera, również właściciela budynku przy obecnej ul. Matejki 1. W 1928 r. dla Elisabeth Scharff – według projektu Friedrich Boese - budynek został gruntownie przebudowany: cofnięto linię zabudowy, budynkowi nadano neobarokowe formy. Po powodzi 1997 r., podczas prac remontowych w 1998 r. odnowiona została fasada w partii przyziemia, wprowadzono nowe stropy w piwnicach (wcześniej piwnice kryte były sklepieniem kolebkowym), oraz przeprowadzono remont bieżący pomieszczeń sklepu.

Opis

Budynek położony jest na obszarze wyspy Piasek, przy ul. Jana Matejki, w jej północnej pierzei, w zwartej zabudowie. Fasada budynku jest lekko cofnięta w stosunku do historycznej linii zabudowy.

Jest to budowla założona na planie prostokąta, podpiwniczona; trójkondygnacyjna, z mieszkalnym poddaszem, nakryta kalenicowym dachem dwuspadowym z szczytem ponad południową częścią domu oraz dachem płaskim ponad częścią tylną. Fasada budynku zakomponowana symetrycznie, z wysuniętym trójbocznie wykuszem oraz dekoracyjnym, ujętym wolutami trójosiowym szczytem na osi; w przyziemiu witryny lokali usługowych oraz wejście do kamienicy. Elewacje tynkowane. Zachowany jest wyrobiony w tynku detal architektoniczny fasady w postaci m.in. pasów gzymsowych, dekoracji szczytu oraz godła domu – płaskorzeźbionej aplikacji z podobizną raka – umieszczonego poniżej okien pierwszego piętra, na osi wykusza, profilowane opaski okienne.

W piwnicach i w przyziemiu zachowane są sklepienia kolebkowe i odcinkowe. W sieni zachowany fragment ściany o ostrołucznym wykroju oddzielającej zapewne pierwotne trakty.

Zabytek dostępny.

oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 07-06-2019 r.

Bibliografia

  • Kłodzko. Wyspa Piasek. Katalog zabytków, Oszczanowska B., Sebzda B., Dymarska E., Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu, Wrocław 2005, [mps, archiwum NID OT Wrocław], s. 28-29.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Jana Matejki 5, Kłodzko
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gmina Kłodzko (gm. miejska)
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy