Księstwo Łowickie - wielkie dziedzictwo na małym obszarze
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Łukasz Skumiał

Księstwo Łowickie - wielkie dziedzictwo na małym obszarze

6

łódzkie

Wycieczkę zaczniemy od odwiedzenia barokowego pałacu w Nieborowie, który zachwyci nas swoimi pięknymi wnętrzami oraz kolorowym parkiem.
Następnym punktem naszej wyprawy będzie pobliski, romantyczny ogród w angielskim stylu w Arkadii.
Kolejnym przystankiem będzie Łowicz. Na Starym Rynku zobaczymy barokowo-renesansową bazylikę katedralną, kilkaset metrów dalej kościół ewangelicki, a przechadzając się po Łowiczu zapoznamy się z ciekawym układem przestrzennym miasta.
Na koniec udamy się do podłowickich Maurzyc gdzie mieści się Łowicki Park Etnograficzny.

Zespół pałacowo-parkowy, ob. Muzeum
Nieborów

kilka godzin

Wycieczkę zaczniemy od odwiedzenia barokowego pałacu w Nieborowie, który zachwyci nas swoimi pięknymi wnętrzami oraz kolorowym ogrodem. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie

czas dojazdu do następnego obiektu

4 min.

Park romantyczno-sentymentalny, ob. Muzeum
Arkadia

dwie godziny

Następnym punktem naszej wyprawy będzie pobliski, romantyczny ogród w angielskim stylu w Arkadii. Został założony przez Helenę Radziwiłłową w 1778 roku. Obiekt w Arkadii to nie tylko park lecz również budowle i konstrukcje np.: Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany (Miłości, Mądrości), Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki, Grobowiec Złudzeń itp. Watro również wspomnieć o unikatowym Akwedukcie z 1784 roku.

czas dojazdu do następnego obiektu

12 min.

Łowicz - Bazylika Katedralna (dawna Kolegiata Prymasowska) pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Łowicz

godzina

Kolejnym przystankiem będzie Łowicz. Zatrzymując się na Starym Rynku zobaczymy barokowo-renesansową bazylikę katedralną. Ówczesny kościół był często odwiedzany przez arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, których to własnością był Łowicz. Po śmierci Zygmunta Augusta w roku 1572, w czasach bezkrólewia, kościół pełnił tymczasową funkcję najważniejszej świątyni Rzeczypospolitej. Warto przypomnieć, że w czasie swej VII. Podróży Apostolskiej do Polski papież odwiedził Łowicz i 14 czerwca 1999 nadał katedrze łowickiej tytuł bazyliki mniejszej.

czas dojazdu do następnego obiektu

6 min.

układ przestrzenny miasta
Łowicz

dwie godziny

Układ miasta opiera się na trzech nietypowych i nieregularnych ciągach ulic, które biegną wzdłuż Bzury i łączą ze sobą Stary Rynek oraz unikatowy na skalę europejską Nowy Rynek oraz mniejszy Przyrynek.

czas dojazdu do następnego obiektu

4 min.

kościół ewangelicki
Łowicz

30 minut

Jest to dawna świątynia protestancka z 1839 roku, reprezentuje architekturę późnoklasycystyczną. Obecnie znajduje się tam galeria sztuki Browarna.

czas dojazdu do następnego obiektu

15 min.

skansen
Maurzyce

dwie godziny

Popularny Skansen w Maurzycach to tak naprawdę Łowicki Park Etnograficzny. Znajduje się w nim zbiór zabytków architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znajdziemy tu m.in.: rekonstrukcję kapliczki, obory, kuźni, wiatraka czy pieca chlebowego. Autentyczne są natomiast chałupy, stodoły czy kościół z 1758 roku.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie