Dom hotelowy dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych - dom nr 31 na wystawie Mieszkanie i miejsce pracy WuWA, Wrocław
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Dom hotelowy dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych - dom nr 31 na wystawie Mieszkanie i miejsce pracy WuWA

Wrocław

photo

Dom hotelowy dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych to nowatorsko rozwiązany typ domu hotelowego o architekturze nawiązującej do form charakterystycznych dla budownictwa okrętowego. Jest wybitnym przykładem nurtu funkcjonalistycznego architektury modernistycznej. Stanowi element wzorcowego, eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego towarzyszącego wystawie WuWA, będącego znakomitym przykładem realizacji nowoczesnych tendencji w urbanistyce i architekturze europejskiej lat 20. XX wieku.

Historia

Dom hotelowy powstał w 1929 r. jako jeden z budynków osiedla wybudowanego w ramach wrocławskiej wystawy poświęconej projektowaniu budownictwa mieszkaniowego i miejsca pracy „Wohnung und Werkraum Ausstellung” (WuWA). Miał być przeznaczony dla przedstawicieli klasy średniej - studentów, lekarzy, pracowników umysłowych. Mieścił 16 mieszkań po 37 m2, 32 mieszkania po 27 m2 i restaurację. Projekt architektoniczny i projekt wnętrz opracował Hans Scharoun. W 1945 r. budynek został przekazany Szkole Inspekcji Pracy na internat. Całościowy remont budynku jest prowadzony etapami od 1993 roku. Obecnie Park Hotel i Ośrodek Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

Opis

Dom hotelowy dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych, zamykający kompozycję osiedla od północy (od strony parku Szczytnickiego), jest usytuowany u zbiegu ulic Edwarda Dembowskiego i Mikołaja Kopernika. Został wybudowany w konstrukcji żelbetowej typu „Kartenblattbauweise” (budowla z kart). Ściany zewnętrzne: fundamenty i dolne części ścian z betonu, wyżej z cegły, ściany kondygnacji naziemnych: szkielet żelbetowy wylewany „na mokro”, z wypełnieniem z bloczków betonu pumeksowego, tynki zewnętrzne cementowo-wapienne, gładkie, ściany wewnętrzne z bloczków z betonu pumeksowego i drewniane. Stropy płaskie żelbetowe. Stropodachy masywne, pokrycie z papy asfaltowej. Na dachu projektowano tarasy-ogrody. Stolarka współczesna (PCV). Hotel wzniesiony na trójdzielnym rzucie, o dynamicznie kształtowanej bryle z dwoma wysuniętymi skrzydłami mieszkalnymi różnej wysokości, w całości podpiwniczony. Składa się z dwukondygnacyjnej części środkowej mieszczącej hol i recepcję oraz ze skrzydła prawego (trójkondygnacyjnego) i skrzydła lewego (dwukondygnacyjnego). Część środkowa i skrzydło prawe o wyoblonej, zakrzywionej linii ścian. Przed częścią środkową taras restauracji ograniczony murem oporowym z kamieni. Wejście główne poprzedzone wydłużonym podcieniem. Elewacje wieloosiowe, o dużych płaszczyznach, artykułowane horyzontalnymi liniami balkonów i liniami okien. Elewacja sekcji środkowej wypełniona sześciodzielnym oknem holu. Na dachu urządzono taras, który schodami kręconymi jest połączony z tarasem nad lewym skrzydłem. W skrzydle prawym zaprojektowano 16 większych mieszkań z balkonami dla bezdzietnych małżeństw oraz restaurację w przyziemiu, w skrzydle lewym umieszczono 32 mniejsze mieszkania dla osób samotnych. Mieszkania zaprojektowano jako dwukondygnacyjne, dwupokojowe z wnęką kuchenną, zajmujące całą szerokość budynku, umieszczone na dwóch poziomach. Komunikację zapewniały wspólne korytarze umieszczone od strony północnej, obsługujące oba poziomy mieszkań, dostępne z holu niezależnymi klatkami schodowymi.

Dostęp do zabytku ograniczony. Obiekt dostępny z zewnątrz, wnętrza dostępne dla gości hotelowych.

Oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 12.08.2014 r.

Bibliografia

 • Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006, s. 1037-1038.
 • Leksykon architektury Wrocławia, Wrocław 2011, nr kat. 893, s. 797-798.
 • Atlas architektury Wrocławia, t. 1: Budowle sakralne. Świeckie budowle publiczne, Wrocław 1997, nr kat. 239, s. 196-197.
 • Urbanik J., Wrocławska wystawa Werkbundu WUWA 1929-2009, Wrocław 2009.
 • Werkbund Ausstellung. Wohnung und Werkraum. Breslau 1929. 15 Juni bis 15 September. Ausstellungs Führer, Breslau 1929 [katalog wystawy].

Informacje ogólne

 • Rodzaj: budynek użyteczności publicznej
 • Chronologia: 1929 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Mikołaja Kopernika 9, Wrocław
 • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. Wrocław, gmina Wrocław
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy