dzwonnica, Rembertów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Zespół kościoła, dzwonnicy i przykościelnego cmentarza w Rembertowie stanowi doskonały przykład dwóch zabytkowych obiektów drewnianej architektury sakralnej zachowanych w pierwotnym otoczeniu nekropolii obsadzonej wysoką zielenią. Godny podkreślenia jest autentyzm obiektów wpisanych w otaczający krajobraz.

Historia

Parafia w Rembertowie erygowano była w XIII w. Pierwsza wzmianka o proboszczu pochodzi z 1414 r., a o kościele pw. św. Jana Chrzciciela z 1420 r. Został on wystawiony staraniem właścicieli wsi - Rembiertowskich. Kolejna świątynia ufundowana została w latach 1730-1742 przez Katarzynę Siekierzyńską - miecznikową Latyczewską i dziedziczkę dóbr z pobliskiego Michrowa. Kościół stanął na fundamentach starego, w otoczeniu przykościelnego cmentarza, był niewielki, drewniany, jednonawowy. W 1826 r. świątynia została wyremontowana, a w jej pobliżu dostawiono istniejącą do dnia dzisiejszego dzwonnicę. W roku 1880 kościół został przebudowany. Podwyższono mu ściany, przedłużono nawę i dobudowano do niej chór. Kolejne remonty prowadzone były w 1936 r. (położono m.in. nowe, blaszane pokrycie dachu), w 1959 oraz w końcu lat 90.

Opis

Dzwonnica usytuowana jest w południowo zachodniej części działki.Wykonana została również z drewna iglastego, w konstrukcji słupowo-ryglowej, wzmocnionej zastrzałami, nakryta jest dachem krokwiowym, namiotowym, pokrytym blachą, z centralnie umieszczoną sterczyną zwieńczoną krzyżem. Elewacje oszalowane zostały pionowymi deskami z oblistwowaniem, otwory dzwonowe przesłonięte są drewnianymi żaluzjami.

Oprac. Jerzy Szałygin, OT NID w Warszawie, 04-08-2017 r.

Bibliografia

 • Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela, za: http://skarbiecmazowiecki.pl/obiekty/kosciol-pw-sw-jana-chrzciciela-tarczynski-tarczyn-rembertow-45-103,1.html
 • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa Kościół parafialny p.w. Św. Jana Chrzciciela, oprac. Jerzy Szałygin, Warszawa 1998.
 • Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa Dzwonnica przy kościele parafialnym p.w. Św. Jana Chrzciciela, oprac. Jerzy Szałygin, Warszawa 1998.
 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. X, Województwo warszawskie, z. 5, pow. grójecki, Warszawa 1971.
 • J. Szałygin, A. Wiśniewski, Materiały do katalogu drewnianego budownictwa sakralnego na Mazowszu, Mazowsze 3/94, Warszawa, s. 71.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: dzwonnica
 • Chronologia: 1826 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Kościelna 6, Rembertów
 • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. piaseczyński, gmina Tarczyn - obszar wiejski
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy