dzwonnica, Czerniewice
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Przykład drewnianej architektury sakralnej z XVIII wieku.

Historia

Parafia Czerniewice powstała z fundacji dziedziców dóbr czerniewickich Mieczysława i Andrzeja Rzeszotków oraz synów Andrzeja: Mikołaja i Mieczysława. Wybudowali oni kościół modrzewiowy erygowany w 1413 roku. W czasie wojen szwedzkich wieś spalono. Dzwonnica wybudowana została w 2 poł XVIII wieku w stylu barokowym. Pierwotnie stała tylko na przyciesiach drewnianych, później wymurowano z kamienia podmurówkę i położono posadzkę i bruk. W 1857 roku oszalowany został deskami.


Do 1939 roku Czerniewicka parafia posiadała cztery dzwony różnej wielkości. Dwa z nich oddano wojsku niemieckiemu, dwa pozostałe zostały ukryte przez parafian: Wincentego Andrzejewskiego – rzemieślnika z Czerniewic oraz Władysława Szczepańskiego – rolnika z Annopola. Na dzwonnicę wróciły one w 1945 roku. Zakupione zostały staraniem Władysława Szczepańskiego (pierwszy nazwany Stanisław Kostka, konsekrowany 20.05.1931 roku przez ks. Bp. Antoniego Szlagowskiego. drugi, o nieczytelnym napisie, zakupiony w 1902 roku)

Opis

Dzwonnica znajduje się w południowo-zachodnim narożniku ogrodzenia kościelnego. Zbudowana został w drugiej połowie XVIII wieku. Obiekt umieszczony na planie zbliżonym do kwadratu o konstrukcji słupowej, oszalowany deskami i zwieńczony 4o spadowym dachem namiotowym gontowym. W górnej części umieszczone zostały podwójne otwory okienne zwieńczone łukiem odcinkowym. Rama okna prostokątna, drewniana, u góry wypełniona drewnem. Wejście do budynku, od strony wschodniej, poprzez prostokątne, bardzo niskie drzwi drewniane o konstrukcji deskowej. 

Konstrukcja:
Ściany drewniane o konstrukcji słupowo-ryglowej, oszalowane deskami, łączone na ćwieki. W każdej ścianie są 3 słupy: 2a w narożach i 1 pośrodku, powiązane ze sobą belkami i zastrzałami. Pośrodku budynku stoi słup powiązany z pozostałymi ryglami i zastrzałami. Rygle wiążą konstrukcję w 4 poziomach. Na belkach na najwyższej kondygnacji powieszone są dzwony. Wzdłuż wszystkich ścian w poziomie są ściągi stalowe – podwójne, u góry i u dołu. 

Wewnątrz słup środkowy sięga do szczytu dachu. Do niego dochodzi 8 krokwi – 4 wychodzące z narożników, 4 oparte na ryglach w połowie długości boków. Brak posadzki.

Obecnie dzwonnica w renowacji.

Własność parafii. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Oprac. Aleksandra Preczyńska, studentka UŁ, kierunek Historia Sztuki, 16.08.2019 r. 

Bibliografia

  • A. Preczyńska, praca licencjacka „Monografia kościoła pw. Św. Andrzeja Apostoła w Czerniewicach”, UŁ, 2018
  • Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, opracowanie Ewa Gwóźdź, maj 1994 r.
     

Informacje ogólne

  • Rodzaj: dzwonnica
  • Chronologia: 2. poł. XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Południowa 1, Czerniewice
  • Lokalizacja: woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gmina Czerniewice
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy