Rowerem przez "Kraik Rychtalski"
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Rowerem przez "Kraik Rychtalski"

10

jeden dzień

wielkopolskie

W roku 1920 w granice II Rzeczypospolitej włączone zostały okolice miasteczka Rychtal. Przez wcześniejsze kilkaset lat, rejon ten należał do położonego na Dolnym Śląsku powiatu namysłowskiego. Trasa wycieczki wiedzie przez zabytkowe miejsca "Kraiku Rychtalskiego", z jednej strony będącego "Wrotami Wielkopolski", a z drugiej "Kluczem do Śląska".

dwór
Drożki

15 minut

Dworek w stanowiących przysiółek Drożek Gierczycach powstał w I połowie XIX w. Był rodzinną rezydencją Frederike Kempner - niemieckiej poetki żydowskiego pochodzenia, nazywanej "Śląskim Łabędziem".

kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena
Drożki

15 minut

Drewniany kościółek wybudowany w roku 1843. Nieopodal znajduje się kamień, upamiętniający wizytę, jaką złożył w 1925 r. w Drożkach prezydent Stanisław Wojciechowski.

dzwonnica
Drożki

15 minut

Przy drewnianym kościele św. Jana Nepomucena znajduje się zabytkowa dzwonnica.

dwór
Drożki

15 minut

Pochodzący z I połowy XIX w. dworek stanowił na przełomie XIX i XX w. własność Seweryna Szulca - ziemianina aktywnie zabiegającego o polskość okolic Rychtala.

kościół parafialny pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela
Rychtal

15 minut

Kościół powstał w latach 1784-1785 z wykorzystaniem murów wcześniejszej świątyni, doszczętnie strawionej przez wielki pożar miasta. Budowla reprezentuje styl klasycystyczny.

Zespół pałacowy
Skoroszów

15 minut

W Skoroszowie zobaczyć można pałac - dawną letnią rezydencję biskupów wrocławskich. W obecnym kształcie wybudowany został na przełomie XVII i XVIII w. W czasach II RP budynek wykorzystywany był jako więzienie - utworzono przy nim karną kolonię rolniczą.

kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Krzyżowniki

15 minut

Budowa kościoła w Krzyżownikach trwała w latach 1748-1751. Pod względem architektonicznym jest on reprezentantem późnego baroku. Wyposażenie świątyni posiada z kolei walory rokokowe.

kościół filialny pw. św. Rocha
Proszów

15 minut

Drewniany kościół pod wezwaniem św. Rocha wybudowany został w Proszowie w roku 1711. Co ciekawe, podobnie datuje się budowę poświęconej św. Wawrzyńcowi świątyni w sąsiednich Woskowicach Małych.

dwór
Wielki Buczek

15 minut

Dworek w Wielkim Buczku pochodzi z 2 połowy wieku XIX. Otoczony jest, podobnie jak to ma miejsce w przypadku większości śląskich rezydencji, parkiem przypałacowym.

Kościół pw. św. Jana Nepomucena
Wielki Buczek

15 minut

Kościół nosi wezwanie popularnego na Dolnym Śląsku świętego, Jana Nepomucena. Wybudowany został w roku 1802 jako fundacja biskupa wrocławskiego Jana Maurycego barona von Strachwitz - właściciela okolicznych ziem.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie