kaplica przedpogrzebowa, Zwoleń
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kaplica przedpogrzebowa

Zwoleń

photo

Kaplica jest cennym przykładem sakralnego budownictwa murowanego stanowiącego element zespołu kościelnego. 

Usytuowanie i opis

Kaplica przedpogrzebowa zlokalizowana jest w północno—zachodniej części zespołu kościelnego, stanowi element ogrodzenia kościoła. Skierowana jest wejściem w kierunku południowym.
Wymurowana została z cegły pełnej, spojonej zaprawą wapienną, na kamiennym ceglanym, z nie otynkowanymi ścianami zewnętrznymi. Strop wewnętrzny wykonany został z belek sosnowych wspartych na murłacie, z podsufitką. Krokwiowa konstrukcja dachu wykonana została z drewna sosnowego, pokryta jest blachą. Kaplica jest jednoprzestrzenna,  rozplanowana została na rzucie prostokąta. Niska, prostopadłościenna bryła budynku nakryta została dachem dwuspadowym. Elewacja frontowa jest trzyosiowa, z dwuskrzydłowymi drzwiami na osi ujętymi w zdwojone pilastry, podcięta u góry fryzem kostkowym (we wszystkich elewacjach). Drzwi flankowane są przez symetrycznie umieszczone pozorne otwory okienne  z ozdobnym obramieniem zwieńczonym ceglanymi zwornikami. Elewację wieńczy ozdobny trójkątny szczyt z górującą nad nim wieżyczką z metalowym krzyżem. W szczycie centralnie usytuowane zostało zamurowane okno w typie biforium. Elewacje boczne są dwuosiowe z dwoma oknami ozdobionymi jak w fasadzie. Wszystkie otwory zamknięte zostały łukiem pełnym. Elewacja północna bez podziałów osiowych i dekoracji, jedynie w szczycie dachu umieszczone zostało niewielkie prostokątne okno. Wnętrze kaplicy pomalowane zostało farbami olejnymi i klejowymi.

Historia

Kaplica zbudowana została w 1902 r. z inicjatywy ks. kanonika Aleksandra Bąkowskiego na miejscu pochówku Jana Kochanowskiego oraz członków jego rodziny. Od początku lat 60. XX w. pełni również funkcję kaplicy – miejsca modlitwy Bractwa Różańcowego. W dniu 21 czerwca 1984 r. w czterechsetną rocznicę jego śmierci prochy poety uroczyście przeniesione zostały do podziemi kościoła. 

Obiekt dostępny po uprzednim umówieniu się z proboszczem parafii w Zwoleniu.

oprac. Jerzy Szałygin, OT NID w Warszawie, 11-04-2019 r.

Bibliografia

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kaplica
  • Chronologia: 1902 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: kard. Wyszyńskiego 30b, Zwoleń
  • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. zwoleński, gmina Zwoleń - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy