Kościół parafialny pw. Św. Rodziny, Wrocław
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół parafialny pw. Św. Rodziny

Wrocław

photo

Kościół jest przykładem dojrzałego wrocławskiego modernizmu, formą i stylistyką nawiązującym do bazylik starochrześcijańskich.

Historia

Lokalizacja kościoła nie była w początkowej fazie planowania osiedla Sępolna ściśle określona. Rozważano centralny plac w pobliżu szkoły, aż zdecydowano się na wschodni kraniec, sąsiadujący z powstającym wówczas osiedlem Biskupin. Dało to możliwość posługi duszpasterskiej obu osiedlom, a centralne miejsce Sępolna zostało przeznaczone pod kościół ewangelicki. Kościół wzniesiono w 1930 roku wg planów Kurta Langera. W 1945 r. został uszkodzony, ale już w roku następnym odbudowany. W 1972 roku dodano do wnętrza znakomicie wpisujące się w jego ascetyczną stylistykę witraże Józefa Hałasa.

Opis

Kościół usytuowany na wsch. końcu osiedla Sępolno, orientowany, bazylikowy, o żelbetowej konstrukcji szkieletowej, murowany, z cegły. Prezbiterium zamknięte pięcioboczną apsydą, po stronie zach. na osi, masywna wieża szerokości nawy gł., nakryta dachem uskokowym. Nawa główna znacznie wyższa od bocznych, oddzielona od naw bocznych półokrągłymi arkadami, kryta płaskim, drewnianym stropem. Nad nawą główną dach dwuspadowy, nad nawami bocznymi dachy pulpitowe. Okna nawy środkowej smukłe, zamknięte półkoliście, okna naw bocznych i otwory drzwiowe prostokątne. Surowe ceglane elewacje zdobią jedynie geometryczne fryzy pod gzymsami, ceglane opaski okienne i obramienia drzwiowe, ażurowe przeźrocza wieży. Wnętrze ascetyczne, gładkie tynkowane ściany. Na uwagę zwraca złocony, mozaikowy ołtarz główny (jedyny taki we Wrocławiu), gwiaździste żebrowanie sklepienia apsydy oraz nieco późniejsze, wykonane wg projektu Franza Antona Fliegla z Monachium, stacje Drogi Krzyżowej.

Obiekt dostępny.

oprac. Teresa Przydróżna, OT NID we Wrocławiu, 18-11-2015 r.

Bibliografia

  • Atlas architektury Wrocławia, t. 1. Budowle sakralne. Świeckie budowle publiczne. Wrocław, 1997, nr kat. 83
  • Encyklopedia Wrocławia, Wrocław 2001, s. 409.
  • Leksykon architektury Wrocławia, Wrocław 2011, s. 820-821.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1930 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Monte Cassino 68, Wrocław
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. Wrocław, gmina Wrocław
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy