Kościół katolicki pw. Świętej Trójcy, Skęczniew
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół katolicki pw. Świętej Trójcy

Skęczniew

photo

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy w Skęczniewie jest przykładem późnoklasycystycznej fundacji ziemiańskiej. Przejawem kultywowania tradycji żywego od stuleci dziedzictwa niematerialnego jest układanie przez parafian w Skęczniewie ozdobnych dywanów kwietnych na święto Bożego Ciała.

Historia

Skęczniew (dawniej Skacznow i Skaczynowo) jest dawną wsią szlachecką. Parafia została erygowana na przełomie XIV/XV wieku. Data budowy pierwotnego kościoła nie jest znana. Drugi, drewniany kościół wzniesiony został w 1748 r. z fundacji Wojciecha Mączyńskiego, kasztelana śpicimierskiego. Obecny, pw. Trójcy Świętej ufundował w 1825 r. Hipolit Masłowski, ówczesny właściciel wsi. W 1882 r. dokonano konsekracji świątyni. W 1917 r. kościół został odnowiony, a w 1978 r. — odmalowany.

Opis

Kościół usytuowany jest na wzniesieniu w centrum wsi. Zbudowany został na planie prostokąta. Jest świątynią murowaną z cegły i otynkowaną, nieorientowaną — z wydzielonym prezbiterium skierowanym na północ. Nad trójspadowym, pokrytym dachówką dachem kościoła góruje usytuowana na kalenicy wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i blaszanym hełmem. Szczyt fasady pd., w której osadzone są wejściowe klepkowe drzwi z 1 ćw. XIX w., zwieńczony jest przyczółkiem.

Wnętrze nakryte jest drewnianym stropem. Po bokach prezbiterium usytuowane są zakrystia i skarbczyk, nad którymi znajdują się otwarte na prezbiterium loże kolatorskie. Chór muzyczny wsparty jest na dwóch filarach. Wyposażenie wnętrza stanowią m.in. XIX-wieczne ołtarze oraz ambona z elementami pochodzącymi z XVII w., a także chrzcielnica zdobiona przedstawieniem chrztu Chrystusa z XVIII wieku.

Cmentarz przykościelny otoczony jest XIX-wiecznym murowanym z cegły i kamienia oraz metalowym ogrodzeniem z bramą, do której prowadzą szerokie dziesięciostopniowe schody. Na jego terenie usytuowana jest murowana z cegły i otynkowana dzwonnica w formie arkady z trzema okrągło zamkniętymi łukami.

Parafia Skęczniew słynie z lokalnego zwyczaju układania dywanów kwietnych w czasie święta Bożego Ciała. Podobna tradycja kultywowane jest również w położonym na pn. Śpicymierzu, dawnej kasztelanii Wojciecha Mączyńskiego, fundatora poprzedniego kościoła w Skęczniewie.

Kościół dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

oprac. Tomasz Łuczak, 14-11-2014 r.

Bibliografia

 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Ruszczyńska Teresa, Sławska Aniela, z. 26, Pow. turecki, opr. I. Galicka I., Kaczorowska I., Sygietyńska H., Warszawa 1959, s. 14-15.
 • Piotr Maluśkiewicz, Województwo konińskie. Szkic monograficzny, Warszawa-Poznań 1983, s. 270-271.
 • Piotr Maluśkiewicz, Ziemia konińska. Przewodnik turystyczny, Konin 2002, s. 139-140.
 • Wielkopolska. Słownik krajoznawczy, red. Łęcki Włodzimierz, Poznań 2002, s. 324.
 • Diecezja włocławska 2000, red. W. Frątczak, W. Kujawski, A. Poniński, K. Rulka, L. Urbański, Włocławek 2001, s. 211.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1825 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Skęczniew
 • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. turecki, gmina Dobra - obszar wiejski
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy