Altana, Roztoka
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Barokowa altana parkowa, będąca głównym elementem przypałacowego ogrodu letniego.

Historia

XVIII w. - budowa.

po 1945 r. - zniszczenie.

Opis

Barokowy ogród letni (niem. Teppichgarten) znajduje się na osi wschodniego wejścia do pałacu. Od zach. jest zamknięty bramą, od pn. oranżerią, od wsch. półkolistym murem z dwoma bramkami (zamykającymi wejście do ogrodu kwaterowego z drugą oranżerią) i altaną, od pd. murem parawanowym. Opracowanie tego muru było lustrzanym odbiciem elewacji oranżerii. W murze znajduje się renesansowy portal z koń. XVI w., który przeniesiono z legnickiej kamienicy Rynek 1 na pocz. XX w. Na środku ogrodu znajdowała się fontanna.

Kompozycję ogrodu letniego akcentuje altana (niem. Favorite), ulokowana na osi wschodniego wjazdu do pałacu. Altana wzniesiona w formie 8-bocznego pawilonu, krytego dachem cebulastym z lukarnami. Posiadała bogato urządzone wnętrze, z marmurowym kominkiem i marmurową balustradą. Przetrwała bez zniszczeń II wojnę światową, później została ograbiona i zdewastowana. Obecnie z pierwotnego jej wyposażenia nic się nie zachowało, a z konstrukcji obiektu pozostały jedynie kamienno-ceglane mury obwodowe.

Obecnie przestrzeń ogrodu letniego jest zdegradowana. Zrujnowana altana zachowała się do wysokości gzymsu. Wnętrze jest zniszczone, brak dachu.

Obiekt dostępny bez ograniczeń. Należy zachować ostrożność ze względu na zły stan techniczny. Całość założenia gęsto porastają samosiewy, poza bezśnieżną zimą nie jest ono czytelne.

Oprac. Krzysztof Czartoryski, OT NID we Wrocławiu, 11.06.2015 r.

Bibliografia

  • Karta Zielona (opracowana w 1965 r.)

Informacje ogólne

  • Rodzaj: pawilon parkowy
  • Chronologia: XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Roztoka
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Dobromierz
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy