kapliczka-dzwonnica, Opole
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Kapliczka została wzniesiona podczas panującej w Gosławicach zarazy. Jest wyróżniającym się elementem zabudowy dawnej wsi, wraz z nielicznymi pozostałościami zabudowy z k. XIX i pocz. XX w. świadczy o historii miejscowości i lokalnych tradycjach.

Historia

Według miejscowej tradycji, kaplica została wzniesiona w 1860 r. podczas panującej w tym czasie epidemii cholery. Znajduje się przy głównej drodze dawnej Kolonii Gosławickiej, założonej w 2 poł. XIX w. na gruntach średniowiecznej wsi Gosławice, która w 1974 r. stała się częścią Opola.

Kaplica znajduje się na obszarze parafii pw. św. Jacka w Opolu.

Opis

Kapliczka zlokalizowana jest po wschodniej stronie ul. Poprzecznej, w sąsiedztwie współczesnej zabudowy jednorodzinnej, zwrócona wejściem w kierunku drogi.

Wybudowana na rzucie kwadratu (305 x 305 cm), o wielokondygnacyjnej bryle. Dolna, najwyższa część ma kształt prostopadłościanu, przedzielonego na ¾ wysokości gzymsem. Powyżej uskokowego zwężenia osadzona jest część w kształcie ściętego ostrosłupa o skośnie zwężających się ku górze ścianach, zakończona fryzem ząbkowym. Górna, najwęższa część ma znów postać prostopadłościanu, zakończonego trójkątnymi szczytami i jest zwieńczona dwuspadowym daszkiem z żeliwnym krzyżem na kalenicy. Przy połaciach dachowych fryz ząbkowy.

Kaplica jest murowana z cegły, nietynkowana, z bielonymi wnętrzami blend i narożami części skośnej oraz ceglanym detalem architektonicznym. Daszek pokryty dachówką ceramiczną, podwójnie kładzioną.

W zachodniej elewacji frontowej w przyziemiu znajduje się otwór wejściowy, zamknięty łukiem ostrym, o krawędziach z profilowanych kształtek ceramicznych. Powyżej gzymsu z trzech stron zlokalizowane są zamknięte łukiem wnęki o profilowanych krawędziach. Górna część mieszcząca dzwon – z trzema otworami zamkniętymi łukiem płaskim. Pod zachodnim otworem części dzwonnej – wnęka w kształcie krzyża. Tylna elewacja gładka, bez otworów i wnęk.

W przyziemiu kaplicy znajduje się kwadratowe pomieszczenie sklepione odcinkowo, z mniejszymi prostokątnymi niszami po bokach i większą, zamkniętą odcinkowo, w tylnej ścianie. 

Kapliczka nie posiada zabytkowego wyposażenia. Stolarka współczesna, posadzka z płytek ceramicznych.

Zabytek ogólnodostępny.

Oprac. Ewa Kalbarczyk-Klak, OT NID w Opolu, 14.11.2017 r.

Bibliografia

  • Karta Ewidencyjna Zabytku Architektonicznego dla KAPLICZKI – DZWONNICY przy ul. Poprzecznej 9 w Opolu, oprac. W. Żurakowski, 2008.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: architektura sakralna
  • Chronologia: 1860 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Poprzeczna , Opole
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. Opole, gmina Opole
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy