Łaźnia, ob. siedziba Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Kazimierz Dolny
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Łaźnia, ob. siedziba Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Kazimierz Dolny

photo

Przykład rzadko spotykanego obiektu użyteczności publicznej z okresu międzywojennego. Dzieło wybitnego architekta Jana Koszczyc - Witkiewicza, reprezentujące styl narodowy. Odgrywa znaczącą rolę kompozycyjną w zabytkowej zabudowie ulicy Senatorskiej.

Historia

Budynek dawnej łaźni miejskiej i pralni wybudowany został w latach 1920-22 r. według projektu Jana Koszczyca-Witkiewicza jako „Zakład Kąpielowo - Dezynsekcyjny wzniesiony przez Naczelny Nadzwyczajny Komisariat ds. walki z epidemiami”. Obiekt otrzymał cechy stylu dworkowego. Po II wojnie światowej w budynku utworzono miejsca noclegowe. Przez wiele lat zaniedbany, w 1986 r. został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby restauracji i pensjonatu. Obecnie budynek jest własnością Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Opis

Obiekt usytuowany jest na zach. krańcu ul. Senatorskiej. Reprezentuje styl narodowy. Założony na planie litery „L”, utworzony z dwóch prostopadłych skrzydeł, z których jedno ustawione szczytem do ulicy. Bryła parterowa o oszkarpowanych narożach, z mieszkalnym poddaszem, nakryta dachami dwuspadowymi (skrzydło północne) oraz w typie mansardu polskiego (skrzydło południowe), z wydatnymi okapami wspartymi na ozdobnych kroksztynach. Połacie dachowe urozmaicone facjatami i wolimi oczkami. Budynek murowany z kamienia wapiennego, otynkowany, kryty dachówką.

W elewacji frontowej otwór drzwiowy osadzony w głębokiej arkadzie oraz tablica kamienna z napisem „Jan Witkiewicz Koszczyc uzdajał 1921”. W nawiązującym do baroku uskokowym szczycie ze sterczynami prostokątne otwory okienne rozdzielone ścianką o wyoblonych krawędziach. U styku skrzydeł schody zewnętrzne na poddasze, jednobiegowe, zadaszone pulpitowym daszkiem wspartym na niskich pękatych słupach. W przedsionku i holu zachowany sgraffitowy fryz roślinno-figuralny.

Obiekt dostępny dla zwiedzających.

Oprac. Anna Sikora-Terlecka, OT NID w Lublinie, 20-01-2015 r.

Bibliografia

 • Karta ewidencyjna, Łaźnia miejska, opr. Jadwiga Czerepińska, Kazimierz Dolny 1982, Archiwum WUOZ w Lublinie i Archiwum NID w Warszawie
 • Kazimierz Dolny. Przewodnik po mieście i okolicach, pod red. Z. Nestorowicza, Lublin 2014, s. 186
 • Kurzątkowski M., Jan Koszczyc - Witkiewicz. Lata nałęczowskie i kazimierskie. Wystawa zorganizowana w 100-lecie urodzin, Kazimierz Dolny 1981 [b.n.s.]
 • Leśniakowska M., Architekt Jan Koszczyc Witkiewicz (1881-1958) i budowanie w jego czasach, Warszawa 1998, s. 199-201
 • Teodorowicz-Czerepińska J., Kazimierz Dolny. Monografia historyczno-urbanistyczna, Kazimierz Dolny 1981, s. 97, 100.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: Łaźnia
 • Chronologia: 1920 - 1922
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Senatorska 21, Kazimierz Dolny
 • Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. puławski, gmina Kazimierz Dolny - miasto
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy