Kamień Pomorski - zespół katedralny - Zabytek.pl
Kamień Pomorski - zespół katedralny
Adres
Kamień Pomorski
Lokalizacja
woj. zachodniopomorskie, pow. kamieński, gm. Kamień Pomorski - miasto
Stanowi wyodrębnioną całość w układzie miasta, pierwotnie otoczoną własnym murem obronnym. Jego powstanie w XII wieku wiąże się z przeniesieniem tutaj siedziby biskupstwa pomorskiego z pobliskiego Wolina. Katedra wzniesiona w centrum biskupiej osady należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego z zachowanymi w jej wnętrzu wysokiej klasy dziełami sztuki, wśród których znajdują się unikatowe barokowe organy. Przylegający do świątyni wirydarz otoczony krużgankami - właściwy dla założeń klasztornych, nie katedralnych - stanowi ewenement w polskiej architekturze. Pozostałe budowle wchodzące w skład osady związane z funkcjonowaniem diecezji powstawały w różnym czasie i prezentują odmienne formy stylowe, dzięki czemu są doskonałym świadectwem przemian, jakim zespół podlegał w trakcie swego wielowiekowego trwania. Zachowane ślady różnych wyznań i kultur dokumentują zarówno złożoną historię całego regionu, jak i zmienny status kamieńskiej świątyni, która utrzymała wszakże przez blisko 800 lat funkcjonalną i ideową jednorodność.
Historia
Kamień Pomorski - jedno z najstarszych miast Pomorza Zachodniego - w XII wieku był prężnie rozwijającym się ośrodkiem osadniczym, co zadecydowało o przeniesieniu tu w 1176 roku siedziby biskupstwa pomorskiego, obejmującego swym zasięgiem niemal połowę pobrzeża Bałtyku. Książę pomorski Kazimierz I ofiarował biskupstwu teren pod budowę katedry i towarzyszących budynków położony między grodem a placem targowym. Wznoszenie świątyni, będącej pierwszą monumentalną budowlą murowaną we wschodniej (zaodrzańskiej) części księstwa pomorskiego, trwało od ostatniej ćwierci XII do połowy XIV wieku z uwagi na przerwy spowodowane najazdami wojsk duńskich i brandenburskich. Wtedy też osadę, na którą składały się domy kanoników budowane w konstrukcji szkieletowej na oddzielnych parcelach z ogrodami, otoczono ceglanym murem z bramami i furtami. W XV wieku zespół został wzbogacony o murowany dwór biskupi i dom dziekana. Gdy w 1. połowie XVI stulecia reformacja przyniosła zmianę wyznania na Pomorzu na luterańskie, biskupstwo nie zostało rozwiązane, lecz podporządkowane władzy świeckiej. Po śmierci ostatniego katolickiego biskupa w 1544 roku osada katedralna była siedzibą biskupów luterańskich do 1648 roku, a następnie do 1812 roku luterańskiej kapituły. W XVIII i XIX wieku wybudowano od podstaw większość budynków w miejscu dawnych kanonii. W okresie 1812-1945 katedra pełniła funkcję kościoła parafialnego gminy unijno-ewangelickiej. Swój pierwotny status odzyskała w 1972 roku.
Opis
Zespół katedralny z zachowanym we fragmentach okalającym go murem położony jest na obszarze 2,80 ha po wschodniej stronie starego miasta. Masywna bryła romańsko-gotyckiej katedry, wzniesionej z cegły i kamieni granitowych w formie trójnawowej bazyliki, zajmuje centralną część założenia. Jej najstarsza wschodnia elewacja (prezbiterium z absydą i transept) prezentuje wysokiej klasy architekturę, zdobioną bogatym i zróżnicowanym detalem. Korpus nawowy i przylegający do niego od północy wirydarz rozmierzono zgodnie z pierwotnym projektem z końca XII wieku, wzniesiono natomiast po 1308 roku w stylu gotyckim. Wnętrze rozplanowane zostało w systemie wiązanym, z alternacją przypór: masywne kwadratowe filary zastosowane naprzemiennie ze smukłymi ośmiobocznymi. Oczyszczone z warstw przemalowań i tynków służki uwypuklają wewnętrzne podziały. Nawę główną i północną przykrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe, południową - gwiaździste, powstałe w ostatnim etapie budowy katedry. Przekształcono też wtedy elewację nawy południowej, wieńcząc ją parawanowym szczytem z maswerkową dekoracją, wykonaną z glazurowanych cegieł. Prostokątna wieża z XIV wieku w zachodniej elewacji ma dziś charakter neogotycki na skutek gruntownej przebudowy w XIX i XX stuleciu.
Interesującym elementem w architekturze katedry jest wirydarz otoczony z trzech stron krużgankami o ostrołukowych, szerokich przezroczach, zdobionych maswerkami. Wirydarze przy katedrach spotykane są głównie na terenie Niemiec, przykład z Kamienia Pomorskiego jest jedynym występującym w Polsce. Nad wschodnim krużgankiem nadbudowane zostało w XIV wieku piętro z czterema salami, na ścianach których zachowały się pod tynkiem średniowieczne polichromie. W pomieszczeniach tych znajdowało się pierwotnie skryptorium, dziś jest tu Muzeum Katedralne.
Wyposażenie katedry słynęło niegdyś z bogactwa, a składające się na nie cenne dzieła sztuki przechowywano w zbiorach skarbca, które zaginęły po 1945 roku. Najstarszymi elementami we wnętrzu są romańska i gotycka rzeźba architektoniczna (portale, wsporniki) oraz pozostałości polichromii figuralnych. Z okresu średniowiecza pochodzą także: późnogotycki ołtarz główny, dwa drewniane krucyfiksy, rzeźba z przedstawieniem Jana Ewangelisty, dwie kamienne chrzcielnice oraz 12 kamiennych płyt nagrobnych biskupów i innych dostojników kościelnych. Nowożytne wyposażenie, z okresu luterańskiego w dziejach świątyni, reprezentują elementy barokowe, fundowane w latach 1669-1685 przez ostatniego nominalnego biskupa katedry, księcia Ernesta Bogusława de Croy. Najdoskonalszym z nich są słynne organy z prospektem bogato zdobionym rzeźbami i polichromiami o symbolicznej wymowie, wysławiającymi zarówno Boga, jak i fundatora (jego wizerunek i inicjały umieszczone zostały w dolnej części empory organowej). Wysoka klasa instrumentu zadecydowała o wyborze Kamienia Pomorskiego na miejsce międzynarodowych festiwali muzyki organowej, które organizowane są coroczne od 1965 roku. Do barokowego wyposażenia należą ponadto: ambona, krata okalająca chrzcielnicę, krata lektorium, ołtarz Ecce Homo, grupa Ukrzyżowania. W katedrze eksponowane są również ołtarze, rzeźby i obrazy przeniesione tu po 1945 roku z innych pomorskich kościołów.
Spośród dziewięciu zachowanych budowli wchodzących w skład osady katedralnej sześć należy obecnie do kościoła, trzy są własnością komunalną. Najstarszy w tym zespole jest pałac biskupi z 2. połowy XV wieku. W 1568 roku przebudowano jego wnętrza i elewacje, w tym szczyty nawiązujące w swej formie do renesansowych dekoracji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Trzy kolejne budowle pochodzą z XVIII wieku: plebania o konstrukcji szkieletowej, kanonia i dom dziekana (w ostatnim przetrwały elementy gotyckie) i reprezentują formy typowe dla budownictwa dworskiego na Pomorzu. Dom instytutu dla panien, dom zakrystiana i dom mieszkalny wznoszone były w tym samym czasie, jednak zostały gruntownie przebudowane w XIX i XX wieku. Dwa ostatnie obiekty, szkoła podstawowa i dom proboszczów (dawniej dom gminy protestanckiej), powstały w 1. połowie XX wieku. Dodatkowym elementem historycznego kompleksu jest barokowa brama będąca pozostałością ogrodzenia z końca XVII wieku.
-
Widok na wschodnią, najstarszą część katedry z kapitularzem dobudowanym na przełomie XIV i XV wieku
-
Półokrągła absyda katedry z wąskimi, obustronnie rozglifionymi oknami
-
Szczyt południowego ramienia transeptu z dekoracją w postaci blend
-
Służki we wnętrzu transeptu. Obok widoczny fragment ganków komunikacyjnych okalających transept, powstałych w wyniku zmniejszenia grubości ścian
-
Dekoracyjnie opracowana elewacja nawy południowej z początku XV wieku
-
Widok na wirydarz z gotycką chrzcielnicą ustawioną pośrodku
-
Krużganki z ustawionymi tu wtórnie płytami nagrobnymi książąt i biskupów pomorskich
-
Widok na prezbiterium z tryptykiem stanowiącym część nastawy ołtarzowej z 1480 roku
-
Empora organowa na ścianie zachodniej nawy głównej, prospekt z lat 1669-1683
-
Barokowa ambona na środkowym filarze nawy północnej, 1682
-
Krata stanowiąca osłonę gotyckiej chrzcielnicy, zdobiona personifikacjami cnót chrześcijańskich, 1684
-
Widok na zachodnią elewację wieży., fot. NID PT Szczecin
-
Widok na wieżę od południowego wschodu., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Elewacja południowa, widok od zachodu., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Fragment attyki nad elewacją nawy południowej., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Południowa elewacja transeptu, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Widok na prezbiterium od południowego wschodu. , fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Widok na północną elewację transeptu z murem i portalem romańskim, fot. NID PT Szczecin
-
Wnętrze w kierunku wschodnim., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wnętrze w kierunku zachodnim, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Sklepienie nawy głównej, widok w kierunku zachodnim, fot. W. Witek, NID PT Szczecin
-
Artykulacja przęsła nawy głównej, widok z nawy południowej na ścianę północną, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wnętrze transeptu, widok w stronę południowo-wschodnią, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wnętrze transeptu, widok na ścianę północną i wczesnogotycka chrzcielnicę, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Malowidło „Ukrzyżowanie” w konsze apsydy prezbiterium, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Malowidło Chrystus Pantokrator na sklepieniu nawy głównej, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Gotycki ołtarz główny, fot. W. Witek, NID PT Szczecin
-
Wczesnogotycka chrzcielnica z wapienia gotlandzkiego, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Stalle w prezbiterium, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Barokowa ambona, fot. W. Witek, NID PT Szczecin
-
Organy, prospekt., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Organy, portret fundatora, ks. Ernesta Bogusława de Croy i Arechot., fot. W. Witek, NID PT Szczecin
-
Późnoromański portal do zakrystii., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Późnoromański portal do zakrystii, detal., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Zakrystia, dawna kaplica, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Późnoromański fresk w zakrystii – detal., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Późnoromański fresk w zakrystii – detal., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Zakrystia, późnoromański figuralny wspornik łuku apsydy., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, widok ogólny – skrzydło wschodnie i północne., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, skrzydło północne, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, skrzydło wschodnie. Po prawej widoczne ślady po rozebranym skrzydle południowym., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, wnętrze krużganków u zbiegu skrzydeł północnego i wschodniego., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, wschodnie skrzydło krużganków, widok ku północy., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, północne skrzydło krużganków, widok ku zachodowi, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, arkada krużganka w skrzydle północnym., fot. W. Witek, NID PT Szczecin
-
Wirydarz, romańska chrzcielnica granitowa pośrodku założenia, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Skarbiec, jedno z pomieszczeń z ekspozycją. , fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Skarbiec, malowidło „Ukrzyżowanie”, fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Skarbiec, pomieszczenie z malowidłem., fot. R. Walkiewicz, NID PT Szczecin
-
Kamień Pomorski, osiedle katedralne, plan sytuacyjny, 2005, fot. ROBiDZ Szczecin
-
Kamień Pomorski, konkatedra p.w. św. Jana Chrzciciela, rzut,(wg Architektura Gotycka w Polsce, warszawa 1995, Katalog Zabytków, s. 415, rys. 154) , fot. R. Kunkel
Rodzaj: zespół sakralny i sepulkralny
Materiał budowy:
ceglane
Forma ochrony: Pomnik Historii
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_32_PH.8426
Zobacz powiązane zabytki
1 obiekt
-
Dodaj do ulubionych Przejdź do podstrony obiektu kościół katedralny pw. św.św. Wojciecha i Jana ChrzcicielaOpracowane przez NIDKamień Pomorskikościół katedralny pw. św.św. Wojciecha i Jana Chrzciciela
1Pokaż wszystkie
Zobacz także w najbliższej okolicy
9 obiektów
-
Dodaj do ulubionych Przejdź do podstrony obiektu kościół katedralny pw. św.św. Wojciecha i Jana ChrzcicielaOpracowane przez NIDKamień Pomorskikościół katedralny pw. św.św. Wojciecha i Jana Chrzciciela
-
Dodaj do ulubionych Przejdź do podstrony obiektu plebania katedralnaKamień Pomorskiplebania katedralna
-
Dodaj do ulubionych Przejdź do podstrony obiektu pałac biskupiOpracowane przez NIDKamień Pomorskipałac biskupi
-
Dodaj do ulubionych Przejdź do podstrony obiektu budynek gospodarczyKamień Pomorskibudynek gospodarczy
-
Dodaj do ulubionych Przejdź do podstrony obiektu cmentarz wyznaniowy przykościelnyKamień Pomorskicmentarz wyznaniowy przykościelny
9Pokaż wszystkie