dzwonnica przy kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP, Izdebno Kościelne
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

dzwonnica przy kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP

Izdebno Kościelne

photo

Dzwonnica przy kościele parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP jest ważnym elementem mazowieckiego drewnianego budownictwa sakralnego. Stanowi przykład barokowej architektury drewnianej powstałej w 4 ćw. XVIII w.

Historia

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XV w. W 1621 r. ówczesny właściciel wsi Adam Izdebieński, podczaszy sochaczewski, wystawił tu niedużą, murowaną kaplicę pw. Matki Bożej, której podziemia przeznaczone były na pochówek dla niego i jego rodziny, jak również poczynił starania o erygowanie parafii. Msze w kaplicy odprawiane były przez księdza, który przyjeżdżał ze wsi Kaski. W XVIII w. wieś przeszła na własność rodziny Szymanowskich i wówczas podjęto decyzję o budowie nowego kościoła. W latach 1772-1776 do istniejącej kaplicy dobudowano drewniany kościół. Samą parafię pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny erygowano w 1779 r., a konsekracja kościoła nastąpiła w tym samym roku. W trakcie rozbudowy kościoła, w 4 ćw. XVIII w., w jego pobliżu, Po raz pierwszy była ona odnawiana w 1900 r. Pożar kościoła, który miał miejsce w 1990 r. nie poczynił w jej substancji większej szkody. Po raz ostatni została ona odnowiona podczas prac prowadzonych równolegle z remontem kościoła (wymieniono gontowe pokrycie dachu).

Opis

Dzwonnica usytuowana jest na terenie przykościelnym, od strony północno-zachodniej kościoła, w pobliżu wejściowej bramy, zwrócona jest wejściem w kierunku wschodnim. Wykonana w konstrukcji słupowej, oszalowanej pionowymi deskami z oblistwowaniem. Nakryta dachem krokwiowym, namiotowym, krytym gontem, zwieńczona metalowym krzyżem. Rozplanowana na rzucie kwadratu, dwukondygnacyjna, Z każdej strony, w górnej kondygnacji symetrycznie umieszczone po dwa otwory dzwonowe przesłonięte drewnianą żaluzją. W dolnej, od strony wschodniej, asymetrycznie umieszczone zostały dwuskrzydłowe drzwi wejściowe zawieszona na fabrycznych zawiasach.

Obiekt dostępny podczas mszy oraz po uprzednim umówieniu się z proboszczem parafii w Somiance.

Oprac. Jerzy Szałygin, OT NID w Warszawie, 14.09.2018 r.

Bibliografia

 • Izdebno Kościelne - kościół p.w. Zwiastowania NMP: http://www.drewnianemazowsze.pl/izdebno-koscielne-kosciol/

 • Izdebno Kościelne – drewniany kościół p.w. Zwiastowania N.M.P.: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/2353,izdebno-koscielne-kosciol-pw--zwiastowania-nmp.html

 • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa: tzw. biała - Dzwonnica, oprac. Jerzy Domino 1987, tzw. zielona: Dzwonnica, oprac. From, 1959.

 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. X, Dawne woj. warszawskie, z. 4, Powiat Grodzisko-Mazowiecki, Warszawa 1967, s. 10-11.

 • Kościół p.w. Św. Michała Archanioła: http://skarbiecmazowiecki.pl/obiekty/kosciol-pw-michala-archaniola-grodziski-grodzisk-mazowiecki-ks-dzieblowskiego-izdebno-koscielne-1-78,1.html#tabs-2

 • Mazowieckie kościoły drewniane, red. B. Jezierska, R. Nadolny, Warszawa 2009, s. 38.

 • J. Wiśniewski, J. Szałygin, Materiały do katalogu drewnianego budownictwa sakralnego na Mazowszu, Mazowsze nr 3/94, s.34.

 • Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Izdebnie Kościelnym – Drewniany kościół p.w. Św. Michała Archanioła i Zwiastowania NMP: http://www.swmichalarch.pl/historia-parafii,aw26,53

Informacje ogólne

 • Rodzaj: dzwonnica
 • Chronologia: 4. ćw. XVIII w.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Księdza Michała Oziębłowskiego 12, Izdebno Kościelne
 • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. grodziski, gmina Grodzisk Mazowiecki - obszar wiejski
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy