kaplica Grób Pana Jezusa, Góra Świętej Anny
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kaplica Grób Pana Jezusa

Góra Świętej Anny

photo

Kaplica Bożego Grobu – należy do jednych z najstarszych kaplic powstałych z fundacji rodziny de Gaschin na Górze św. Anny.

Usytuowanie i opis

Kaplica usytuowana w płd.-zach. części wzgórza annogórskiego, w otoczeniu kościoła św. Krzyża, kaplicy Namaszczenia i kaplicy św. Marii Magdaleny. Murowana z kamienia i cegły, otynkowana. Wolnostojąca, zbudowana na planie prostokąta zamkniętego pięciobocznie, przekryta czterospadowym daszkiem kopulastym w części wschodniej oraz kopułą w części zachodniej. Elewacje od strony zach., częściowo pd. i pn. rozczłonkowane przez ślepe arkady wsparte na pilastrach. Ponadto elewacje urozmaicają dwa otwory okienne, zamknięte półkoliście. Otwór wejściowy do kaplicy mieści się w elewacji wschodniej i jest zamknięty prosto. Całą kaplice dookoła obiega gzyms z uskokiem na wysokości styku obu części. Wnętrze kaplicy przedzielone zostało łękiem sklepiennym na dwie części: prostokątnego przedsionka od wsch. zamkniętego absydą i części zachodniej. Część wschodnia tzw. kaplica Anioła nakryta sklepieniem klasztornym, część zachodnia właściwy Grób Chrystusa, nakryta kopułą z latarnią. Kopuła z latarnią podzielona została pilastrami jońskimi i zwieńczona baniastym hełmem. 

Historia

W latach 1700-1709 wzniesiono trzydzieści trzy kaplice, które zgodnie z wolą zleceniodawcy wzorowane były na starszym o sto lat założeniu małopolskiej Kalwarii Zebrzydowskiej. Idea założenia na Górze św. Anny kalwarii zrealizowana została przez Georga Adama von Gaschina, bratanka Ferdynanda. Budowniczym annogórskich kaplic był Domenico Signo z Opola. Informuje o tym inskrypcja umieszczona na elewacji kaplicy Grobu Pańskiego. Umieszczony ryt na tablicy inskrypcyjnej, ukazuje wyłaniającą się z obłoków dłoń z cyrklem, odmierzającą odległości między kaplicami.
Znajdujący się we wnętrzu ołtarz wykonany został ok. 1900 r. przez Ignacego Altanera z Góry św. Anny. Grupa rzeźbiarska pochodzi z pracowni Józefa Koppa z Monachium. Wykonana została w 1982 roku. Ostatnia renowacja miała miejsce ok. 1979 roku. W 2008 roku przeprowadzono przy obiekcie prace konserwatorskie, m.in. przemalowano elewację.

Obiekt dostępny

Katarzyna Latocha, OT NID w Opolu, 07.11.2019 r.

Bibliografia

  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 14: powiat strzelecki, red. T. Chrzanowski i M. Kornecki, Warszawa 1961, s. 7.
  • Gorzelik J., Góra Świętej Anny i twórcy sztuki sakralnej w majoracie cerekwicko-żyrowskim [w:] Pielgrzymowanie i sztuka: Góra Świętej Anny i inne miejsca pielgrzymkowe na Śląsku, Wrocław 2005.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kaplica
  • Chronologia: XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Aleja Jana Pawła II 5A, Góra Świętej Anny
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. strzelecki, gmina Leśnica - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy