kościół parafialny pw. św. Anny, Kiczki Drugie
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

kościół parafialny pw. św. Anny

Kiczki Drugie

photo

Zespół kościoła parafialnego stanowi przykład mazowieckiego drewnianego budownictwa sakralnego powstałego w 1751 r. - wielokrotnie remontowanego i rozbudowanego w 1901 r., z murowaną bramą-dzwonnicą pochodzącą z l. 1936-1938 - usytuowanego na przykościelnym cmentarzu otoczonym kamiennym murem wykonanym w okresie 1920-1924.

Historia

Parafia w Kiczkach założona została w 1458 r. przez bp. Poznańskiego Andrzeja Opalińskiego z Bnina. Pierwszy kościół zbudowany w okresie poprzedzającym powstanie parafii zniszczony został w roku 1626 w wyniku pożaru, a całą wieś wraz z kolejnym kościołem pobudowano w nowym miejscu. Kolejne spalenia się świątyni miało miejsce w 1751 r. Nowy, trzeci - również drewniany kościół - wzniosły  Siostry Miłosierdzia przybyłe ze szpitala Św. Ducha w Warszawie (obok kościoła św. Marcina). Był on remontowany w latach 1824 i 1860. W 1901 r. dokonano gruntownego remontu oraz rozbudowy świątyni: przedłużono nawę ku zachodowi o 12 łokci i podłożono nowe podwaliny oraz dobudowano od południowej strony zakrystię i galerię nad zakrystią. Pobudowano również  murowaną dzwonnicę, która pełni jednocześnie rolę bramy wejściowej na teren kościelnego cmentarza, w centralnej części które usytuowany jest kościół. Kolejne remonty świątyni miały miejsce w latach: 1975 – wymiana pokrycia dachowego z gontu na blachę ocynkowaną oraz po 2003 r. – m.in. malowanie wnętrza, wymiana głównych drzwi wejściowych, wymiana desek szalunkowych  i in.

Opis

Zespół kościelny usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu, pośród cmentarza kościelnego (bez zachowanych nagrobków) otoczony murem kamiennym i z ceglaną bramą-dzwonnicą od frontu.
Budynek świątyni zbudowany został w konstrukcji zrębowej wzmocnionej lisicami, na zewnątrz ściany oszalowane pionowymi deskami, z oblistwowaniem. Dach jest krokwiowo-stolcowym pokryty blachą. Korpus jest orientowany, jednonawowy, nawa rozplanowana na rzucie prostokąta, z węższym prezbiterium zamkniętym ścianą prostą, z dwiema zakrystiami od południa i północy. Od zachodu w korpusie głównym wydzielona jest kruchta. Wnętrze przekryte jest sklepieniem pozornym o łuku odcinkowym. Nadwieszony chór muzyczny, wsparty jest na dwóch słupach, z prospektem organowym z poł. XIX w. Dach jest dwuspadowy, dwukalenicowy (oddzielny nad nawą i prezbiterium), nad prezbiterium trójspadowy, nad zakrystiami pulpitowy. Nad elewacją frontową znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona blaszanym daszkiem stożkowym z latarnią. Od frontu nad drzwiami mieści się dwuspadowy daszek oparty na dwóch słupach.
Bogate wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII i XIX w., w tym malarstwo barokowe: obrazy – Św. Cecylia z XVII w.; Św. Rodzina ( w ołtarzu głównym) i Św. Krzysztof z wieku XVIII. Ołtarze boczne pochodzą z roku 1901 i utrzymane zostały w stylu ołtarza głównego. W południowym umieszczono obraz św. Mikołaja, w północnym obraz MB z Dzieciątkiem  zamieniony w 1902 r. na grotę MB z Lourdes. Na chórze muzycznym interesujący prospekt organowy, sześciogłosowy z ok. 1820 r.
Dwukondygnacyjna, trzyosiowa dzwonnica nakryta jest czterospadowym, pokrytym blachą dachem zwieńczonym trzema sterczynami z krzyżami. Od strony wschodniej poprzedzają ją szerokie kamienne schody.

Obiekt dostępny podczas mszy oraz po uprzednim umówieniu się z proboszczem parafii w Kiczkach.

Oprac. Jerzy Szałygin, OT NID w Warszawie, 12-12-2017 r.

Bibliografia

 • Drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/31798,kiczki-pierwsze-drewniany-kosciol-parafialny-pw--sw--anny.html
 • Karty ewidencyjne zabytków architektury i budownictwa: Kościół parafialny p.w. Św. Anny, Zespół kościoła parafialnego p.w. Św. Anny, oprac. Iza Dąbrowska, Siedlce 1997.
 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, Pow. Mińsk Mazowiecki, Warszawa 1968, s. 10-11.
 • Kiczki I – kościół p.w. Św. Anny: http://www.drewnianemazowsze.pl/kiczki-i-kosciol/Kościoły
 • Mazowieckie kościoły drewniane, red. B. Jezierska, R. Nadolny, Warszawa 2009, s. 46.
 • Parafia Św. Anny Kiczki. Historia naszej parafii: http://parafiakiczki.pl/

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1751 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Kiczki Drugie 32
 • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. miński, gmina Cegłów
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy