Spichlerz dworski, Chudów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Budynek spichlerza dworskiego stanowi przykład typowego XVIII-wiecznego obiektu gospodarczego charakterystycznego dla powiatu rybnickiego o harmonijnych proporcjach bryły z zastosowaniem mansardowego dachu.

Historia

Obiekt został wzniesiony w XVIII w. i jego historia związana jest z dziejami zamku. Przypuszczalnie budynek powstał w okresie ok. 1717-1768, gdy właścicielami zamku była rodzina Folgar. W późniejszym czasie spichlerz był własnością Jana Koncjuna Bobrowskiego (1806 r.), a następnie Leopoldyny Blandowskiej z Woyrszów z Bielszowic. Częste zmiany właściciela doprowadziły do degradacji zamku. W 1837 r. von Bally dokonał starań o jego odbudowę, którą częściowo zrealizował. Prawdopodobnie wówczas miały miejsce również prace remontowe przy spichlerzu. Spośród kolejnych właścicieli spichlerza możemy wskazać hr. Dierera, Karola Godulę, a ostatnim z nich był hr. Schaffgotsch. W okresie powojennym spichlerz przeszedł na własność Skarbu Państwa. Od 1946 r. budynek był użytkowany przez Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego w Katowicach z siedzibą w Bytomiu - Tuczarnia Chudów.

Opis

Spichlerz usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamku. Jest to obiekt murowany, wzniesiony z cegły i ciosanego kamienia, otynkowany. Całość nakryta jest mansardowym dachem ze współczesną dachówką. Obiekt został założony na planie prostokąta. Bryła budynku jest zwarta. Jest to obiekt dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Dodatkowe dwuspadowe zadaszenie posiadają lukarny. Elewacja frontowa (wschodnia) jest czteroosiowa. Poszczególne kondygnacje tworzą rzędy prostokątnych okien zabezpieczonych metalową kratą. W części dachowej umieszczono trzy lukarny, a powyżej nich znajdują się dwie mniejsze lukarny przekryte jednospadowym dachem. Elewacja północna jest jednoosiowa, w części przyziemia znajduje się prostokątne wejście o jednoskrzydłowych, metalowych drzwiach. Nad nim umieszczono prostokątne wejście o jednoskrzydłowych, metalowych drzwiach. Powyżej znajduje się prostokątne okno o analogicznym wykroju jak w elewacji frontowej. W części dachowej umieszczono lukarnę zwieńczona dwuspadowym dachem. Fasada zachodnia jest czteroosiowa o takich samych otworach okiennych i lukarnach jak w elewacji frontowej. Fasada południowa jest trzyosiowa złożona z otworów okiennych i lukarn analogicznych jak w pozostałych elewacjach. Wnętrze ma układ jednotraktowy. Znajdują się w nim dwa pomieszczenia o zbliżonej powierzchni. W każdym z nich umieszczono trzy pary drewnianych słupów, które podtrzymują strop. W pomieszczeniu od strony północnej umieszczono schody jednobiegowe, które prowadzą na piętro.

Obiekt dostępny z zewnątrz.

oprac. Sabina Rotowska-Śpiewak, OT NID w Katowicach, 12-12-2016 r.

Bibliografia

  • Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa [Spichlerz, Chudów], autorzy: E. Podbiał, R. Rajnich-Walawander, H. Wiąk-Marzec, marzec 1994 r.;
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VI, województwo śląskie, z. 11, powiat rybnicki, pod redakcją I. Rejduch-Samkowej i J. Samka, warszawa 1964, s. 8.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek gospodarczy
  • Chronologia: XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Dwór 4A, Chudów
  • Lokalizacja: woj. śląskie, pow. gliwicki, gmina Gierałtowice
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy