U źródła historii
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

wycieczka użytkownika Damian Jakubasz

U źródła historii

3

kilka godzin

łódzkie

Wycieczka wiedzie przez urokliwe zakątki miasta Uniejowa. Miejsca, które było świadkiem ważnych momentów w dziejach Polski j i które jest narratorem w nowożytnej historii tej małej ojczyzny, w której bije geotermalne źródło. Będące źródłem inspiracji i magnesem dla miłośników przygód.

zamek, ob. hotel
Uniejów

godzina

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsce w Uniejowie. Położony na lewym brzegu rzeki Warty wybudowany w 1350 r. na polecenie abp. Jarosława Bogorii ze Skotnik. Zamek zbudowany z cegły w układzie gotyckim na cokole z kamieni. Posiada wieże, z która góruję nad otaczającym warownię parkiem i z której rozpościera się widok na panoramę miasta. Uroku zamku dodaje położenie w bliskim sąsiedztwie rzeki, w której zamek niczym w zwierciadle przegląda się od wieków.

park krajobrazowy
Uniejów

30 minut

Zamek otacza park z majestatycznym starym drzewostanem, który stanowi źródło inspiracji dla artystów, kuracjuszy goszczących w uzdrowisku termalnym, a także dla miłośników piękna przyrody. Bowiem znajdujące się w nim okazy to rzadkie gatunki drzew i krzewów, które są niemymi świadkami historii tego miejsca. Z uniejowskim zamkiem związana jest pewna legenda wedle, której na terenie parku ukryty miał zostać skarb, który przed garbunkiem uratowała piękna Uniejka poświęcając swe życie. Dziś każdy wędrujący parkiem po zmierzchu może ją spotkać przechadzającą się parkowymi alejkami lub można dostrzec jej odbicie w tali wody płynącej nieopodal rzeki.

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Floriana
Uniejów

30 minut

Kościół parafialny, którego początki sięgają XIV w. to budowla wzniesiona w stylu gotyckim. Lata zawieruch wojennych dotknęły to miejsce, ale dzięki woli i wierze w nadchodzące jutro mieszkańców przywrócono mu dawny blask. We wnętrzu świątyni na uwagę zasługują niepowtarzalne freski, a także ołtarz oraz organy, które wydają z siebie tchnienia, które chwytają za serce.

Wydrukuj stronę wycieczki

To jest wycieczka użytkownika. Zgłoś naruszenie zasad.

Obiekty z trasy wycieczki

zgłoś naruszenie