Działania Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Narodowy Instytut Dziedzictwa en
Narodowy Instytut Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Kim jesteśmy?

Nowoczesna instytucja kultury, która prowadzi ogólnopolską bazę rejestru zabytków, upowszechnia standardy, wydaje ekspertyzy i opinie dotyczące działań podejmowanych przy zabytkach oraz kształtuje świadomość społeczną w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego.

ZABYTKOMANIA

ZABYTKOMANIA

Ruszyła V edycja ogólnopolskiego konkursu filmowego ZABYTKOMANIA. Tegoroczna odsłona konkursu zatytułowana jest „Droga do wolności” i koncentruje się na drodze Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz budowania tożsamości narodowej.

Za nami 9. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii

Za nami 9. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii

12-13 czerwca odbyło się 9. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Fundację PRO ARTE ET HISTORIA w zabytkowych murach Zamku w Krasiczynie.

Za nami Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2019

Za nami Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2019

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to wyjątkowa okazja do dyskusji na temat zarządzania dziedzictwem kulturowym, oraz przybliżania lokalnym społecznościom problemów jego ochrony. W tym roku obchody współorganizowane były przez Miasto Gdynia.

Konkurs: Kochamy Gdyńskie Zabytki

Konkurs: Kochamy Gdyńskie Zabytki

Konkurs „Kochamy gdyńskie zabytki” został rozstrzygnięty!

Nagrodzeni w konkursie Zabytek Zadbany 2019

Nagrodzeni w konkursie Zabytek Zadbany 2019

24 kwietnia, podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, poznaliśmy laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2019. Procedurę konkursową prowadził, jak co roku, Narodowy Instytut Dziedzictwa.

III Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

III Gala Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

22 października br., podczas uroczystej Gali, wręczone zostały decyzje wpisujące na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego 15 zjawisk. Krajową listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

przyjęcie rekomendacji warszawskiej

przyjęcie rekomendacji warszawskiej

Zwieńczeniem obrad międzynarodowej konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która odbywała się w Warszawie, było przyjęcie 8 maja 2018 r. Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury. Dokument dostępny jest już w wersji drukowanej.

Europejskie dni dziedzictwa

Europejskie dni dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest ogólnopolskim koordynatorem największego święta zabytków - Europejskich Dni Dziedzictwa. We wrześniu 2018 roku odbyła się 26. edycja pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Samorzad.nid.pl

Samorzad.nid.pl

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił portal samorzad.nid.pl. Głównym celem portalu jest dostarczenie przedstawicielom władz samorządowych wiedzy na temat dziedzictwa, sposobów jego ochrony oraz możliwości wykorzystania dla dobra mieszkańców i samej gminy, a także właściwego zarządzania przestrzenią publiczną.

Krajobraz Mojego Miasta

Krajobraz Mojego Miasta

Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomił stronę internetową www.krajobrazmojegomiasta.pl. Witryna stanowi dopełnienie kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem chaosu reklamowego i właściwego planowania przestrzeni miejskiej.

Park Mużakowski

Park Mużakowski

Park Mużakowski, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Pomników Historii to połączenie przyrody i sztuki ogrodniczej oraz precyzyjnie przemyślana kompozycja, łącząca elementy naturalne i kulturowe.

Film „Piękne, polskie, drewniane”

Film „Piękne, polskie, drewniane”

Film przygotowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To materiał szkoleniowy m. in. dla samorządów, w którym eksperci pokazują jak dbać o obiekty świeckiej architektury drewnianej i ocalać ich potencjał turystyczny i użytkowy.

Pomniki Historii w TVP Kultura

Pomniki Historii w TVP Kultura

Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z TVP Kultura realizuje filmy o dziedzictwie w cyklu „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki Historii”. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale NID w serwisie www.youtube.com

41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa

41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa

Narodowy Instytut Dziedzictwa był organizatorem wykonawczym 41. sesji międzyrządowego Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbyła się w dniach 2-12 lipca 2017 r. w Krakowie. Działania prowadził w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które odpowiadało za organizację wydarzenia z ramienia rządu.