Kościół par. pw. św. Bartłomieja, Wsola
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół par. pw. św. Bartłomieja

Wsola

photo

Kościół prezentuje wartość historyczną i artystyczną. Obiekt jest jednym z nielicznych przykładów stylu neormańskiego na terenie ziemi radomskiej.

Historia

Pierwszy drewniany kościół pw. św. Bartłomieja istniał w tym miejscu już ok. 1470 roku. W XVI wieku budynek popadł w ruinę, jak czytamy w źródłach „spustoszony, przez kalwinów”. O dalszych jego losach przekazy milczą. Wiadomo tylko, że w 1629 roku zbudowano kolejny kościół drewniany.

Obecny, trzeci, murowany kościół został wzniesiony w latach 1918-30 wg projektu Jarosława Wojciechowskiego, architekta z Warszawy. Jego konsekracja nastąpiła w 1934 roku. Dwa lata wcześniej, modrzewiowy kościół z 1629 roku został rozebrany, a w 1934 roku przeniesiony do Bodzechowa w województwie świętokrzyskim. Obecny kościół został gruntownie wyremontowany na początku lat 90. XX wieku. Budynek wewnątrz otynkowano i odmalowano oraz poddano konserwacji jego zabytkowe wyposażenie.

Opis

Kościół znajduje się przy głównej trasie łączącej Warszawę z Radomiem. Budynek ceglany, nieotynkowany, o układzie bazylikowy, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego. Fasada wystawiona w formie jednej wieży z fryzem arkadowym. W części wschodniej znajduje się pięć kaplic na zakończeniu naw.

We wnętrzu warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z krucyfiksem i barokowymi rzeźbami św. św. Piotra i Pawła z połowy XVIII wieku. Tabernakulum w formie globu z rzeźbami puttów z XVIII wieku Dwa ołtarze boczne późnobarokowe. W jednym z nich krucyfiks z drugiej poł. XVIII wieku. Wymienione obiekty stanowią część wyposażenia drewnianego kościoła z 1629 roku.

Obiekt dostępny dla zwiedzających poza godzinami nabożeństw.

Oprac. Bartłomiej Modrzewski, OT NID w Warszawie, 05.11.2014 r.

Bibliografia

  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. III: Województwo kieleckie, red. J. Z. Łoziński, B. Wolff, z. 10: Powiat radomski, inwent. K. Szczepkowska, E. Krygier, J. Z. Łoziński, Warszawa 1961.
  • Rys historyczny, Strona internetowa parafii pw. św. Bartłomieja we Wsoli, http://wsola.idsl.pl/historia.html, dostęp: 5.11.2014.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1918-1930
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Leśna 2, Wsola
  • Lokalizacja: woj. mazowieckie, pow. radomski, gmina Jedlińsk
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy