Kościół katolicki pw. św. Wita, Tuliszków
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół katolicki pw. św. Wita

Tuliszków

photo

Kościół pw. św. Wita w Tuliszkowie jest przykładem murowanej świątyni wzniesionej w średniowieczu z fundacji szlacheckiej, która w XVIII i XIX w. poddana została barokizacji.

Historia

Wieś Tuliszków po raz pierwszy wzmiankowana została w 1362 roku. Przed 1455 r. Tuliszków otrzymał prawa miejskie. Utracił je decyzją zaborczych władz rosyjskich w 1870 roku, a odzyskał ponownie w 1919. Parafia erygowana była w XII wieku. Pierwotny kościół drewniany ufundowany został równocześnie z erekcją parafii przez rodzinę Zarębów, pierwszych właścicieli wsi. Obecny kościół parafialny pw. św. Wita wzniesiony został w 1450 r. z fundacji Mikołaja Zaremby, kasztelana łęczyckiego, starosty kruszwickiego, ówczesnego właściciela wsi. W 1780 r. wnętrze świątyni zbarokizowano. W latach 1874-1877 kościół został rozbudowany przez dodanie kaplic tworzących transept oraz jednego przęsła od wschodu. W latach 1884-1886 w fasadzie zach. wzniesiono wieżę. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali z kościoła monstrancję, chorągwie i krzyż procesyjny. W 1997 r. konsekrowano nowy marmurowy ołtarz posoborowy. W 1988 r. została odnowiona polichromia we wnętrzach. W 1999 r. odnowiono elewacje. W 2000 r. wyremontowano organy.

Opis

Miasto Tuliszków położone jest przy drodze łączącej Turek z Koninem. Kościół parafialny pw. św. Wita położony jest w centrum miasta na wysokim wzniesieniu, na które od wsch. prowadzą szerokie schody. Jest budowlą murowaną, orientowaną, murowaną z cegły i otynkowaną, w zrębie gotycką, a następnie zbarokizowaną. Jednonawowy z transeptem w części wsch., od zach. dobudowana została trzykondygnacjowa strzelista wieża. Wnętrze nawy nakryte jest stropem, dawne prezbiterium — sklepieniem kolebkowym. Chór muzyczny z organami zainstalowanymi w 1903 r. i wyremontowanymi w r. 2000 wsparty jest na arkadach pochodzących z 1870 roku. Wyposażenie stanowią m.in. barokowe ołtarze główny i boczne. W nawie znajduje się również kamienne rzeźbione epitafium z 1581 roku.

Kościół dostępny dla zwiedzających z zewnątrz.

oprac. Tomasz Łuczak, 14-11-2014 r.

Bibliografia

  • Makary Górzyński, Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego, t. 2, cz. 2, Architektura i sztuka sakralna, Turek 2014.
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5, Woj. wielkopolskie, red. Ruszczyńska Teresa, Sławska Aniela, z. 26, Pow. turecki, opr. I. Galicka I., Kaczorowska I., Sygietyńska H., Warszawa 1959, s. 17-18.
  • Piotr Maluśkiewicz, Ziemia konińska. Przewodnik turystyczny, Konin 2002, s. 156-157.
  • Diecezja włocławska 2000, red. W. Frątczak, W. Kujawski, A. Poniński, K. Rulka, L. Urbański, Włocławek 2001, s. 591.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1450 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Poznańska 2, Tuliszków
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. turecki, gmina Tuliszków - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy