Kamienica, Toruń
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Unikatowa kamienica z cechami stylu secesyjnego. Stanowi jeden z nielicznych tego typu obiektów w Toruniu.

Historia

Ul. Prosta, zwana również ul. Prawą, zamknięta była od północy bramą o tej samej nazwie, którą zburzono w 2. poł. XIX w. Kamienica nr 10. została wzniesiona w latach 1902-1903 wg projektu toruńskiego budowniczego - Hermanna Sopparta. Budowla stanęła w miejscu dwóch budynków nr 8 i 10. W latach 20. XX w. obiekt został ponownie otynkowany. W miejscu istniejącego okna wykuto drzwi prowadzące do istniejącej wówczas restauracji. W latach 40. przywrócono dawne okno, a we wnętrzu obniżono stropy.

Obecnie w części parterowej jest nieużytkowany lokal usługowy, wyższe kondygnacje kamienicy przeznaczone zostały na prywatne mieszkania.

Opis

Budynek usytuowany jest w bloku zwartej zabudowy. Ograniczony ul.: od zachodu - Prostą, od północy - Wysoką, od wschodu - Sukienniczą i od południa - Jęczmienną. Kamienica wzniesiona została na planie litery „L”, jest czterokondygnacyjna i podpiwniczona. Najbardziej interesującym elementem kamienicy przy ul. Prostej 10 jest dekoracyjna fasada wykonana w stylu secesyjnym. Północną skrajną stronę głównej elewacji wypełnia ciąg logii. Część parterowa nieotynkowana, z dwoma oknami w formie witryn zamkniętych łukiem odcinkowym. Wejście do budynku w części południowej fasady, z nadświetlem zdobionym okuciami w formie secesyjnej. Przez całą szerokość pierwszego piętra biegnie jeden długi balkon z piękną balustradą, wsparty na kroksztynach. Podobna balustrada wieńczy fasadę u góry. Okna pierwszego piętra zamykają luki odcinkowe w dekoracyjnym obramieniu (sgraffito). Fasada zwieńczona jest gzymsem z dekoracją sgraffitową o formach roślinnych z maskami. Na osi fasady w połaci dachu znajduje się koronujący szczyt z owalną płyciną wypełnioną dekoracjami sgraffitowymi. Szczyt zwieńczony jest gzymsem, flankują go dwa okna w połaci dachu. Zarówno elementy metalowe, jak i sztukaterie są bardzo wysokiej jakości. Dekoracje o zróżnicowanym charakterze np. geometryczne, roślinne czy w postaci wplecionych maszkaronów.

Dostęp do zabytku ograniczony. Zabytek stanowi prywatne mieszkania z częścią usługową na parterze (obecnie nieużytkowaną) - dostępny jedynie z zewnątrz.

Oprac. Michał Horbowicz, OT NID w Toruniu, 01-12-2015 r.

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna, Kamienica ul. Prosta 10, oprac. Krużyńska M., Wojdyło S., 1991, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: 1902 - 1903
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Prosta 10, Toruń
  • Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie, pow. Toruń, gmina Toruń
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy