Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa, Tabaszowa
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa

Tabaszowa

photo

Kościół wyjątkowo malowniczo położony wśród wzniesień Beskidu Wyspowego, nad zakolem Jeziora Rożnowskiego. Biskup konsekrujący świątynię miał powiedzieć: „Udał się Panu Bogu ten zakątek świata”.

Historia

Kościół wzniesiono w 1753 w pobliskim Tęgoborzu, remontowany w 1819, rozbudowany w 1891 (większa wieżyczka). Po wybudowaniu nowej świątyni parafialnej pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa, stał się kościołem filialnym, ale de facto przestano go użytkować. Na obecne miejsce przeniesiony został w latach 1980-1982. Na starym miejscu, po budowie tamy, zagrożony był powodziami, często był podtapiany. Początkowo filialny, od 1989 parafialna świątynia Tabaszowej. W 2008 odnowiono polichromię.

Opis

Budowla konstrukcji zrębowej, o ścianach szalowanych pionowo. Kościół jednonawowy z węższym, prostokątnym prezbiterium, po którego bokach dwie przybudówki. Zakrystia murowana. Dach siodłowy o jednej kalenicy, przechodzący połacią na starą zakrystię - nad nową daszek pulpitowy. Dach kryty blachą. Na kalenicy barokowa, wieloboczna sygnaturka. Nad częścią frontową wieżyczka nakryta baniastym hełmem. Wnętrze nakryte stropami płaskimi. Na prostej ścianie zamykającej prezbiterium namalowana została w 1 poł. XIX w. grupa Ukrzyżowania, ujęta w drewnianą ramę. Ściany świątyni zdobi ornamentalno-figuralna polichromia z 1895, dzieło Adolfa Gucwy. W XVIII-wiecznym ołtarzu głównym barokowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVIII w. oraz pochodzący z końca XIX w. wizerunek św. Mikołaja. Z XVIII wieku pochodzą boczne ołtarze: Serca Pana Jezusa i św. Antoniego - po prawej oraz Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej Różańcowej - po lewej. Umieszczone w nich wizerunki wykonano w XIX wieku. Organy z 1850, pochodzą z wytwórni w Starym Sączu. Przed wejściem do przedsionka kamienna chrzcielnica z płaskorzeźbą przedstawiającą Chrzest w Jordanie, ludowy barok (XVIII w.). Obok wolnostojąca, zwieńczona trójkątnie dzwonnica słupowa sprzed 1841.

Obiekt dostępny po Mszach świętych. Dni powszednie 18:30 (17:00). Niedziele i święta - 7:00, 10:30. Święta zniesione: 7:00, 17:00.

Oprac. Roman Marcinek, OT NID w Krakowie, 20-03-2015 r.

Bibliografia

 • G. Ruszczyk, Drewniane kościoły w Polsce 1918-1939, Warszawa 2001,
 • [M. Kornecki], Kościoły Diecezji Tarnowskiej [w:] Rocznik Diecezji Tarnowskiej, Tarnów 1972,
 • M. Kornecki, Kościoły drewniane w Małopolsce, Kraków 1999
 • A. Matuszczyk, Beskid Wyspowy. Pruszków 2008.
 • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T. I, Województwo krakowskie, z. 7, Powiat limanowski, Warszawa 1953

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1753 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Tabaszowa 72
 • Lokalizacja: woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gmina Łososina Dolna
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy