Dom Gubernatora, Suwałki
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Dom Gubernatora zaprojektował znany miejscowy budowniczy Karol Majerski. Obiekt o wartościach historycznych i artystycznych w regionalnej skali. Typowy przykład miejskiej XIX-wiecznej kamienicy, należącej do zespołu ulicy Kościuszki, stanowiącej dobrze zachowany zespół urbanistyczny z czasów Królestwa Kongresowego.

Historia

Nieruchomość przy ul. Kościuszki 71 na pocz. XIX w. była własnością Szepszela i Lejzora Franków, w 1852 r. po wykupieniu przeszła na własność Skarbu Państwa. Kamienicę zaprojektował Karol Majerski, suwalski budowniczy. Rezydowali w niej gubernatorzy. Najbardziej znanym był Benedykt Tykiel (gubernator cywilny w latach 1843-1859). Obiekt dysponował ekskluzywnymi pokojami gościnnymi, co sprawiło, ze zatrzymywali się w nim dostojnicy wysokiego szczebla. W 1919 r. nocował tam m.in. Józef Piłsudski. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się siedziba Starostwa Powiatowego i Policji Państwowej. Obecnie własność gminy Suwałki, obiekt nieużytkowany.

Opis

Kamienica usytuowana w zachodniej pierzei ulicy Kościuszki w zabudowie zwartej. Ustawiona kalenicowo do osi ulicy. Klasycystyczna. Kamienica na planie prostokąta z oficyną od północy. Dwukondygnacyjna, murowana z cegły, nakryta dachem dwuspadowym. Elewacja frontowa szesnastoosiowa, na osiach od czwartej do szóstej zwieńczenie w formie trójkątnego szczytu, na osiach dziesiątej i szesnastej pseudoryzality. Kondygnacje rozdzielone profilowanym gzymsem kordonowym, dolna boniowana, przejazd bramny usytuowany na dziesiątej osi, zamknięty odcinkowo. Okna prostokątne, w górnej kondygnacji ujęte prostymi opaskami. Balkony z żeliwnymi, ażurowymi balustradami na stylizowanych wspornikach na osiach: piątej, dziesiątej i szesnastej. Wnętrze dwu i półtraktowe, nieregularny układ wnętrz.

Obiekt dostępnyu dla zwiedzajacych z zewnątrz.

Oprac. Grażyna Rogala, OT NID w Białymstoku, 23.12.2014 r.

Bibliografia

  • Bacewicz J., Ulicami i uliczkami Suwałk, Suwałki 2008, s. 55-56.
  • Suwałki miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005, s. 222-223.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek użyteczności publicznej
  • Chronologia: 1.poł. XIX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Kościuszki 71, Suwałki
  • Lokalizacja: woj. podlaskie, pow. Suwałki, gmina Suwałki
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy