Kościół fil. pw. św. Judy Tadeusza, Sierpowo
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół fil. pw. św. Judy Tadeusza

Sierpowo

photo

Kościół stanowi przykład wiejskiej budowli sakralnej, zbudowanej w tradycyjnej, ryglowej technice budowlanej. Wzniesiony w XVII w., należy do najstarszych tego typu budowli na Pomorzu.

Historia

Kościół wzniesiony w 1668 r.

Opis

Świątynia położona we wschodniej części wsi, po południowej stronie głównej drogi wiejskiej. Orientowana. Działka kościelna prostokątna, ogrodzona siatką, wzdłuż wschodniej, południowej i zachodniej granicy szpalery drzew. Teren przykościelny pełnił funkcję cmentarza, zachowały się 2 żeliwne krzyże nagrobne z 1869 r. Posesja sąsiaduje z wiejskimi zagrodami.

Korpus kościoła w konstrukcji ryglowej, fachy wypełnione cegłą i otynkowane. Wieża w konstrukcji słupowo - ramowej, oszalowana deskami. Budowla na rzucie prostokąta, podzielonego na dwie części: 1) od zachodu przyziemie wieży - z korytarzem pośrodku i dwoma bocznymi aneksami, 2) od wschodu jednoprzestrzenna nawa, bez wyodrębnionego prezbiterium. Nawa kryta dwuspadowym dachem. Wieża posadowiona na gruncie, o zwężających się ku górze ścianach, zwieńczona smukłym, ośmiobocznym hełmem z kryzą. W przyziemiu po obu stronach wieży dwa aneksy, nakryte dachami pulpitowymi. Elewacje oraz dachy aneksów zlewają się z elewacjami i dachami korpusu nawowego (wieża sprawia wrażenie wyrastającej z korpusu nawy). Dach oraz hełm pokryte klepkami z desek, kryza hełmu wykończona na dole koronką. Główne wejście do budowli w elewacji zach., boczne w południowej. W elewacji zach. po obu stronach wejścia głównego znajdują się małe drzwi do aneksów wieży. Otwory okienne prostokątne. Elewacje bez detalu architektonicznego, dekoracyjnie oddziałuje wyeksponowana, gęsta konstrukcja budowli - szachownica słupów i rygli oraz skontrastowanie barw drewna z tynkowanymi polami fach.

We wnętrzu strop belkowy z podsufitką z desek i fasetą. Wyposażenie współczesne, za wyjątkiem empory z XVIII w. (wtórnie oszalowana deskami).

Zabytek dostępny. Kościół jest otwarty bezpośrednio przed i po nabożeństwach.

Oprac. Beata Dygulska, OT NID w Gdańsku, 01.12.2014 r.

Bibliografia

  • Sadkowski T., Drewniana architektura sakralna na Pomorzu Gdańskim w XVIII-XX w., Gdańsk 1977.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 2 po. XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Sierpowo 7
  • Lokalizacja: woj. pomorskie, pow. człuchowski, gmina Czarne - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy