Kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat. fil. pw. Świętej Rodziny, Sękowice
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat. fil. pw. Świętej Rodziny

Sękowice

photo

Kościół w Sękowicach jest przykładem zanikającej architektury wznoszonej w konstrukcji szkieletowej z ceglanym wypełnieniem, charakterystycznej dla budownictwa północnej Europy.

Historia

Sękowice to niewielka wieś o średniowiecznej genezie, po raz pierwszy wzmiankowana w 1301 roku. Kościół protestancki wzniesiono w 2. poł. XVII wieku. W dokumentach źródłowych z pocz. XIX w. odnotowano przeprowadzone w nim prace remontowe, polegające na zastąpieniu belki podwalinowej ceglaną podmurówką i wzmocnieniu konstrukcji śrubami. Kolejny remont wykonano na pocz. XX w., ostatni ukończono w 2010 roku. Po II wojnie światowej świątynia przeszła w ręce katolików - została poświęcona 24 lutego 1946 roku. Przy kościele do lat 80. XX w. stała osiemnastowieczna drewniana dzwonnica.

Opis

Kościół usytuowany w centralnej części Sękowic, przy głównej drodze przecinającej miejscowość, pośrodku zadrzewionego i ogrodzonego terenu d. cmentarza. Świątynia wzniesiona w konstrukcji szkieletowej na rzucie ośmioboku. Zwarta bryła nakryta dachem wielospadowym, zwieńczonym wieżą w formie tamburu z latarnią ze spłaszczonym hełmem. Do wschodniej ściany korpusu głównego przylega zakrystia, do południowej - kruchta z dobudowaną klatką schodową. Elewacje podzielone słupami, ryglami i mieczami na regularne otynkowane pola. Na osi każdej ze ścian umieszczono w dwóch poziomach prostokątne otwory okienne. Ściany tamburu odeskowano w układzie pionowym. Wnętrze, nakryte stropem belkowym, obiegają dwukondygnacyjne empory wsparte na ośmiu słupach. Na płycinach balustrady umieszczono przedstawienia drogi krzyżowej z lat 60. XX wieku. Zachowały się barokowy ołtarz główny, chrzcielnica z 2. poł. XVII w. i renesansowe epitafia.

Dostęp do zabytku ograniczony. Możliwość zwiedzania wnętrz po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Oprac. Anna Jackiewicz, OT NID w Zielonej Górze, 3.09.2014 r.

Bibliografia

  • Szymańska-Dereń M., Kościoły zrębowe i szkieletowe województwa lubuskiego, Zielona Góra 2009, s. 114-116.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 2 poł. XVII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Sękowice
  • Lokalizacja: woj. lubuskie, pow. krośnieński, gmina Gubin
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy