grodzisko, st. 1 - Zabytek.pl
Adres
Romualdów
Lokalizacja
woj. mazowieckie,
pow. przysuski,
gm. Wieniawa
Usytuowanie i opis
Grodzisko zwane „Szwedzkimi Okopami” lub „Krajewską Górką” znajduje ok. 830 m na północny - wschód od centrum wsi Romualdów. Powstało pośród podmokłych łąk, mających utrudniać dostęp do niego. Grodzisko ma kształt ściętego stożka otoczonego fosą. Średnica nasypu u podstawy wynosi ok. 40 m, a jego wysokość 4,5 m. Szerokość fosy dochodzi do 4 m. Grodzisko otaczają łąki i pola uprawne, sam zabytek jest obecnie nieużytkiem.
Historia
Gródek strażniczy przekształcony później prawdopodobnie w rezydencję obronną był własnością rodziny Duninów h. Łabędź. Mógł spełniać rolę strażnicy lub komory celnej na drodze ze Skrzynna na północ do Pilicy. Zaplecze obiektu stanowiła pobliska wieś Krajów. W wieku XVII w. wzniesiono tam dwór, który zapewne przejął funkcje obronnej siedziby rycerskiej w Romualdowie.
Na podstawie wyników badań G. Kotkowski datuje funkcjonowanie gródka strażniczego na 2 poł. XIII - 1 poł. XIV w., zaś obronnego dworu drewnianego na XVI/XVII - XVII w.
Stan i wyniki badań
Grodzisko w Romualdowie znane było już w pierwszych latach XX w. Badacze od początku przypisywali stanowisko do miejscowości Krajów i do dzisiaj funkcjonuje ono w literaturze i dokumentacji konserwatorskiej jako grodzisko w Krajowie. Pierwsze badania powierzchniowe i inwentaryzacyjne przeprowadzono w roku 1938. Wykopaliska sondażowe pod kierownictwem G. Kotkowskiego odbyły się czterdzieści lat później. W roku 2001 stanowisko zostało zarejestrowane w trakcie badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski.
W roku 1978 wykopy sondażowe założono w centrum i na krawędzi stożkowatego nasypu. Odsłonięto pozostałości drewniano - ziemnej konstrukcji wału z przekładką z gliny oraz nieliczne zabytki ruchome z obydwu faz funkcjonowania grodu. Ustalono także, że budowę dworu z fazy drugiej poprzedziło podwyższenie nasypu grodziska.
Grodzisko położone jest na gruntach prywatnych na północ od Romualdowa pomiędzy dwoma strumieniami. Ok. 150 m na południe od stanowiska biegnie droga gruntowa.
Oprac. Agnieszka Oniszczuk, OT NID w Warszawie, 13.10.2014 r.
Rodzaj: grodzisko
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_A_14_AR.42645, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_14_AR.2009629