d. zespół klasztorny Pijarów - Zabytek.pl
Adres
Radom, Rynek 11
Lokalizacja
woj. mazowieckie,
pow. Radom,
gm. Radom
Od strony ulicy Wałowej znajdują się relikty murów obronnych miasta. Obiekt stanowi dominantę architektoniczną rynku.
Historia
Pijarzy zostali sprowadzeni do Radomia około 1682 roku i początkowo zajmowali kilka domów przy południowej pierzei rynku. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Marcina został ufundowany w 1684 roku. Murowane kolegium i prezbiterium świątyni wzniesiono w latach 1737-56 wg projektu Antoniego Solariego. Koncepcja nie została jednak do końca zrealizowana. W latach 1818-1825 wzniesiono skrzydło północne kolegium i klasycystyczną fasadę od rynku. Murowana nawa kościoła została wzniesiona dopiero w latach 1824-1825. Rok później kościół został konsekrowany pw. św. Jana Kantego. Kolegium od 1830 roku było szkołą rządową, zaś w 1864 roku całkowicie skasowano zgromadzenie. Po 1873 roku kompleks przebudowano na cele świeckie, by w 1888 r. na piętrze kościoła ulokować cerkiew. Czwarte, wschodnie skrzydło dobudowano w 1892 roku. Od roku 1927 mieściło się w tym budynku gimnazjum (później liceum) im. Tytusa Chałubińskiego, które znajdowało się tutaj do 1972 roku. Cztery lata później, zespół popijarski znalazł się w posiadaniu muzeum, wówczas okręgowego. Częściowo placówka przeniosła się tutaj już w 1987 roku, całkowicie w 1991 roku . Gruntowny remont kompleksu został ukończony w 2008 roku.
Opis
Budynek znajduje się w południowej pierzei rynku. Obiekt usytuowany na planie pięcioboku, zbliżonego do kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem. Do skrzydła frontowego przylega na osi z tyłu dawny jednonawowy kościół. Elewacja frontowa z portykiem czterokolumnowym w części wejściowej, zwieńczonym tarasem z tralkami. Przy narożniku południowo-zachodnim od strony ul. Wałowej włączono pozostałości dawnej bramy Iłżeckiej prowadzącej do miasta oraz muru miejskiego. Pijarzy prowadzili w tym budynku szkołę na bardzo wysokim poziomie. W kolegium zdobywano wykształcenie elementarne i średnie. Od 1845 roku w gmachu otwarto Gimnazjum Gubernialne Radomskie, które ukończyło wiele wybitnych postaci, w tym kardynał Mieczysław Ledóchowski, Tytus Chałubiński, Walery Przyborowski, Jacek Malczewski.
Obecnie w obiekcie znajduje się muzeum im. Jacka Malczewskiego. Na stałej ekspozycji zobaczyć można wystawę poświęcona historii Radomia, obejrzeć relikty murów miejskich, jak również makietę średniowiecznego miasta. Obiekt posiada jedną z największych w Polsce ekspozycji obrazów Jacka Malczewskiego. W zbiorach znajduje się 40 obrazów artysty, m.in.: "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą", "Zatruta studnia z autoportretem".
Muzeum dostępne z zewnątrz, ekspozycje, wnętrza i dziedziniec po wykupieniu biletu.
Oprac. Bartłomiej Modrzewski, OT NID w Warszawie, 04.11.2014 r.
Dane obiektu zostały uzupełnione przez użytkownika Jarosław Bochyński (JB).
Rodzaj: klasztor
Forma ochrony: Rejestr zabytków, Ewidencja zabytków
Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_14_ZE.55451, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_14_ZE.25710