Willa Marzanna, Nałęczów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Willa „Marzanna” była - i jest nadal - jedną z najatrakcyjniejszych, choć zaniedbanych, budowli tego typu w Nałęczowie. Należy do grupy willi w tzw. stylu włoskim, powstałych na terenie uzdrowiska u schyłku XIX i na pocz. XX wieku. W pełni zachowała się oryginalna bryła budynku i podstawowy układ wnętrza z częścią wystroju. Willa odgrywa niezwykle istotną rolę w układzie przestrzennym miejscowości. Jego mieszkańcem był znany malarz i grafik Zenon Kononowicz.

Historia

Obiekt został zaprojektowany przez inż. Jana Wincentego Siekluckiego, który - zainspirowany w czasie podróży po Włoszech architekturą renesansową - postanowił ok. 1905 r. wybudować willę w stylu włoskim na terenie Nałęczowa. Budynek od frontu otaczał park, od strony elewacji tylnej - wspaniały sad. Od 1924 r. willa pełniła funkcję pensjonatu. Od 1950 r. mieszkańcem domu był malarz, rysownik i grafik Zenon Kononowicz. Po II wojnie światowej budynek przez wiele lat nie był remontowany i uległ zniszczeniu. Od 1954 r. właścicielką nieruchomości była Janina Sieczkowska. Przez lata, aż do dziś, budynek pozostawał własnością członków rodziny Sieczkowskich.

Opis

Willa usytuowana w północnej części Nałęczowa, na wzniesieniu, otoczona ogrodem rozciągającym się między ul. Partyzantów i ul. Głębocznica. Budynek wzniesiony z cegły ceramicznej pełnej i kamienia wapiennego, częściowo otynkowany. Stropy płaskie, drewniane, z trzcinową podsufitka, na korytarzu sklepienie krzyżowo-kolebkowe. Okna ościeżnicowe, w większości dwuskrzydłowe z oberluftami, balkonowe - wielokwaterowe. Drzwi jedno- i dwuskrzydłowe, płycinowe. Dachy pokryte blachą. Obiekt założony na nieregularnym rzucie, z ryzalitem od północy i wieżą mieszczącą klatkę schodową od zachodu. Układ wnętrza wielodzielny. Budynek podpiwniczony, złożony z kilku prostopadłościennych brył kondygnacyjnych nakrytych płaskimi dachami, z trójkondygnacyjną wieżą od zachodu, nakrytą spłaszczonym dachem namiotowym. Elewacje zakomponowane na wysokim cokole zaakcentowanym gzymsem cokołowym, zwieńczone wydatnym gzymsem koronującym, pod którym fryz sgraffitowy z motywami roślinno-figuralnymi. Od frontu wkomponowana nazwa MARZANNA i alegoria pór roku. Detal architektoniczny - w formie obramień okiennych oraz gzymsów nadokiennych i podokiennych - zachowany szczątkowo. Elewacja południowa niesymetryczna, dwuosiowa, o zróżnicowanej wysokości, pozbawiona tynku, poprzedzona tarasem (pierwotnie także balkonem). Początkowo z kamiennymi balustradami tralkowymi. We wnętrzu pozostałości oryginalnej drewnianej boazerii i terakoty. Obiekt od wielu lat nie był remontowany i ulega procesowi zniszczenia.

Zabytek niedostępny. Własność prywatna.

Oprac. Anna Sikora-Terlecka, OT NID w Lublinie, 23.09.2014 r.

 

Bibliografia

  • Karta ewidencyjna, Willa „MARZANNA”, oprac. Studzińskiego J., Pujszo E., Lublin 1998, Archiwum WUOZ w Lublinie.
  • Majewski K., Nałęczów Zdrój. Katalog obiektów zabytkowych, Kazimierz Dolny nad Wisłą 1977, Archiwum WUOZ Lublin, sygn. 6177.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: willa
  • Chronologia: początek XX w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Partyzantów 8, Nałęczów
  • Lokalizacja: woj. lubelskie, pow. puławski, gmina Nałęczów - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy