Kapliczka, Mochów
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Wybudowana w XVIII wieku kapliczka w Mochowie jest obiektem wzbogacającym lokalny krajobraz.

Historia

Kapliczkę wzniesiono w 1774 roku pod wezwaniem św. Nepomucena. Święty ten jest uznawany także za patrona dobrej spowiedzi, z czym może być związane usytuowanie kapliczki przy drodze do klasztoru. Fundatorem budowy kapliczki są zakonnicy z pobliskiego klasztoru — Paulini. Wskazuje na to inskrypcja — chronostych znajdujący się na cokole rzeźby umieszczonej w kapliczce. Tadeusz Chrzanowski przypuszcza, że kapliczka mogła powstać w późniejszym okresie, jako osłona dla barokowej rzeźby, lub uległa dużym przekształceniom i dlatego odbiega stylem od umieszczonej w jej wnętrzu rzeźby. Pierwotnie w wejściu umieszczona była niewielka kuta krata, która podczas gruntownego remontu w 2006 roku została zdemontowana. Wykonano wtedy wymiany tynków zewnętrznych, opaskę drenażową oraz podejście z kostki brukowej.

Opis

Kapliczka usytuowana w południowej części miejscowości, ok. 1 km na wschód od miasta Głogówek. Kapliczka znajduje się na tzw. łąkach paulińskich - Paulinerwiese, przy drodze prowadzącej do klasztoru i kościoła Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej. Zwrócona frontem w stronę wschodnią. XVIII-wieczna, wzniesiona na planie prostokąta, z półkolistym zamknięciem. Budowla murowana, otynkowana. Dach półstożkowy. Ściana frontowa jednoosiowa, ozdobiona w części centralnej reliefem z wypisaną datą (prawdopodobnie budowy kapliczki) ujętą po bokach przez dekoracyjny ornament roślinny. Górną część ściany frontowej zamyka trójkątny szczyt. Pośrodku otwór zamknięty półkoliście, a w nim nisza sklepiona kolebkowo. We wnętrzu kaplicy na barokowym cokole zdobionym wolutowymi spływami znajduje się inskrypcja w otoku. Na cokole ustawiono kamienną, polichromowaną rzeźbę św. Nepomucena o cechach barokowo ludowych. Święty ukazany jest w kontrapoście, w ręku trzyma biret. Na jego prawym ramieniu spoczywa krzyż. Nad jego głową aureola z pięcioma gwiazdami. Podejście do kapliczki wyłożone kostką brukową. Wokół fundamentów opaska drenażowa.

Zabytek dostępny.

Oprac. Magdalena Urbaniak - Leśniak, OT NID w Opolu, 23-08-2017 r.

Bibliografia

 • Chrzanowski T., Głogówek, Wrocław 1977, s. 185.
 • Czerwiński T., Ocalić od zapomnienia. Kapliczki i Krzyże przydrożne w Polsce, Warszawa 2012, s.227 - 229.
 • Góry Opawskie, Przydrożne kapliczki, krzyże i figury, pod red. Weigt G., Prudnik 2009, str. 34 - 48.
 • http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-opole.htm
 • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VII: Województwo opolskie, z. 12: Powiat prudnicki, pod red. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Warszawa 1961, s. 49.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: architektura sakralna
 • Chronologia: 1774 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Kościelna 421, Mochów
 • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. prudnicki, gmina Głogówek - obszar wiejski
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy