Wiadukt, Mąkoszyce
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Wiadukt, wybudowany w 1914 r., jest zachowany w oryginalnej, niezmienionej formie kamiennej konstrukcji tunelowej. Zachowało się również metalowo-kamiennego oporęczowanie. Stanowi istotny element kompozycyjno-widokowy wyróżniający się w ciągu ulicy Pocztowej.

Historia

Linia kolejowa na trasie Opole Groszowice - Wrocław Brochów z przystankiem osobowym w Mąkoszycach otwarta została w 1 października 1909 r. jednak za datę ukończenia budowy wiaduktu przyjmuje się rok 1914.

Opis

Wiadukt zbudowany został w ciągu ulicy Pocztowej. Znajduje się nad dwutorową linią kolejową relacji Opole Groszowice - Jelcz-Laskowice - Wrocław Brochów.

Jest to obiekt o konstrukcji kamiennej (granit), osadzony na kamiennych przyczółkach. Długość wiaduktu wynosi 21,8 metra, a szerokość 6,5 + 1 x 1,1 m. Jest on budowlą dwuprzęsłową o konstrukcji sklepionej. Pojedynczy łuk ma formę wysokiej, półkolistej arkady, wspartej na masywnym przyczółku oraz kamiennej podporze osadzonej na międzytorzu. Jego zwieńczenie stanowi nawierzchnia ruchu kołowego (ul. Pocztowa) pokryta asfaltem. Balustrady wykonano ze stalowych kątowników i płaskowników łączonych na nity. Na przyczółkach, po obu stronach wiaduktu, zachowały się kamienne cokoły w formie krótkich balustrad.

Obiekt dostępny dla zwiedzających.

Oprac. Aleksandra Ziółkowska, OT NID w Opolu, 24.11.2015 r.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: architektura przemysłowa
  • Chronologia: 1914 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Pocztowa , Mąkoszyce
  • Lokalizacja: woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Lubsza
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy