Kościół pw. św. Marcina, Linówiec
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół pw. św. Marcina

Linówiec

photo

Kościół należy do perełek sztuki sakralnej, jest interesującym przykładem osiemnastowiecznego sakralnego budownictwa drewnianego w Wielkopolsce, który przetrwał w niezmienionej formie do naszych czasów. Na szczególną uwagę zasługuje główny ołtarz barokowy z początku XVIII wieku oraz drewniana dzwonnica w kształcie krosna z 1749 r.

Historia

Wzmianki o Linówcu pochodzą sprzed 1523 r. Prawdopodobnie już wtedy Linówiec był parafią. Kościół pw. św. Marcina w Linówcu zbudowany został w 1749 r. z fundacji Sebastiana Cząstowskiego. Pierwotnie kościół parafialny, obecnie należy do parafii Chrystusa Króla w Orchowie. 1929 remont dzwonnicy. 1993 i 1995 remont kościoła: konserwacja ścian, nowe podwaliny, nowe oszalowanie, wymiana pokrycia dachu na blachę dachówko podobną. W 1999 r. okradziony. Udało się odzyskać jeden z cennych obrazów.

Opis

Linówiec to niewielka miejscowość położona około 5 km na wschód od Orchowa. Kościół pw. św. Marcina usytuowany jest na niewielkim wzgórzu w centrum wsi. Jest to świątynia drewniana, na podmurówce z kamienia polnego, jednonawowa, salowa o konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana, orientowana. Kościół jednokalenicowy, w całości pokryty jest blaszanym dachem łamanym (mansardowym), posiada ośmioboczną wieżyczkę od zachodu zwieńczoną cebulastym hełmem. Bryłę kościoła tworzy regularny prostopadłościan, zamknięty od wschodu trójbocznie z trzema niższymi bryłami - kruchtą, kaplicą i zakrystią, nakrytymi dachami dwuspadowymi. Wejście do kościoła prowadzi przez kruchtę od frontu nawy. Wewnątrz znajdują się stropy płaskie z fasetą. Chór muzyczny z prospektem organowym wsparty jest na dwóch słupach, ma parapet o prostej linii. W wnętrzu na uwagę zasługują resztki oryginalnej polichromii oraz zachowane barokowe wyposażenie. Ołtarz główny i ambona barokowe z 1 poł. XVIII w. W polu środkowym ołtarza widnieje obraz Zaślubin Marii z Józefem, a w zwieńczeniu obraz św. Marcina. Ołtarz boczny barokowo - ludowy pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. w nim obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z połowy XIX wieku. Kropielnica granitowa. Krzyż procesyjny barokowo - ludowy z datą „1756”. Drewniana dzwonnica typu krosnowego z 1749 r., kryta dachem dwuspadowym. Restaurowana w 1929 r.

Przy kościele znajduje się dzwonnica w typu krosnowego. Usytuowana jest po południowej stronie świątyni, przy parkanie otaczającym kościół. Zbudowana w 1749 r. z drewna na podmurowaniu z kamienia polnego i cegły, przykryta jest dachem dwuspadowym. Od strony zachodniej znajduje się wejście, wewnątrz dzwonnicy zawieszony jest żeliwny dzwon.

Obiekt dla zwiedzających dostępny z zewnątrz. Msza św. w niedziele: 10.30.

Beata Marzęta, OT NID w Poznaniu, 17-11-2015 r.

Bibliografia:

 • Brykowski R., Wielkopolskie Kościoły Drewniane, Poznań 2001; str. 155.
 • Drewniane Kościoły w Wielkopolsce, red. Maluśkiewicz P., Poznań 2004; str. 137
 • Wielkopolska. Słownik Krajoznawczy, Poznań 2002, s. 179
 • Maluśkiewicz P., Województwo konińskie, Warszawa-Poznań 1983, s. 223-224
 • Maluśkiewicz P., Ziemia konińska, przewodnik turystyczny, Konin 2002, s. 112

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1749 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Linówiec
 • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. słupecki, gmina Orchowo
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy