willa fabrykanta Friedricha Teicherta, obecnie hotel i restauracja rezydencja, Legnica
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

willa fabrykanta Friedricha Teicherta, obecnie hotel i restauracja rezydencja

Legnica

photo

Willa jest cennym przykładem modernistycznej architektury Legnicy.

Historia

Willa wybudowana została przez legnickiego fabrykanta Friedricha Teicherta w 1927 r. według projektu legnickiego architekta Fritza Hesse. Od czasów II wojny światowej do 1993 r. budynek był użytkowany przez wojska armii radzieckiej jako dom gościnny. Po 1993 r. przeprowadzony został kapitalny remont willi.

Opis

Okazała, reprezentacyjna willa Friedricha Teicherta wzniesiona została w obszarze dzielnicy Tarninów (Dornbusch) w Legnicy (do 1945 r. – Liegnitz), na rozległej działce o zagospodarowaniu parkowym, zwrócona elewacją boczną – wschodnią do ul. S. Okrzei. Jest to budynek murowany, tynkowany, wzniesiony na rzucie zbliżonym do litery „L”, połączony z budynkiem stróżówki; II-kondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Elewacja główna willi – południowa, zaprojektowana od strony ogrodu, z trójarkadowym podcieniem wspartym na filarach. Zachowany jest oryginalny, bogaty wystrój i wyposażenie wnętrza willi (m.in. stolarka, sztukaterie).

Od strony ul. S. Okrzei, na podwórze przed willę prowadzi murowany podjazd. Na terenie ogrodu, przed elewacją południową znajduje się fontanna. Posesja ogrodzona jest kutym ogrodzeniem z murowanymi filarami bramy i furtki.

Zabytek dostępny.

Oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 18.10.2017 r.

Bibliografia

  • Legnica – Tarninów. Przedmieście Jaworskie, Złotoryjskie i fragment Chojnowskiego. Studium historyczno-urbanistyczne, ROBiDZ, Wrocław 2007. Archiwum OT NID we Wrocławiu, s. 588-589.
  • B. Störtkuhl, Modernizm w Legnicy, Wrocław 2007, s. 54-55.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: willa
  • Chronologia: 1927 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Stefana Okrzei 18, Legnica
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. Legnica, gmina Legnica
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy