Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana, Krotoszyn
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana

Krotoszyn

photo

Kościół śś. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie ukazuje wpływ XVIII-wiecznej barokowej architektury murowanej na drewniane budownictwo sakralne. Jest jedną z niewielu wielkopolskich świątyń drewnianych wybudowanych na planie krzyża greckiego, z oktogonalną częścią środkową. Swoim kształtem nawiązuje także do architektury cerkiewnej. Wewnątrz znajduje się niezwykle cenny obraz św. Sebastiana i św. Fabiana.

Historia

Kościół powstał ok. 1572 r. jako kościół szpitalny. Do 1600 r. znajdował się w ręku Braci Czeskich. Obecna świątynia wzniesiona prawdopodobnie w 1752 r. W 1813 r. budynek został gruntownie odrestaurowany staraniem mieszczan krotoszyńskich, od zachodu dobudowano wieżę i wieżyczkę na sygnaturkę. Kolejne prace remontowe przy kościele przeprowadzono w latach 1967-68 oraz 1983-2004. Od 2008 r. jest to kościół patronalny Kurkowych Bractw Strzeleckich w diecezji kaliskiej.

Opis

Kościół pw. śś. Fabiana i Sebastiana w Krotoszynie jest usytuowany w śródmieściu, przy ul. Koźmińskiej. Jest budowlą orientowaną. Zbudowany z drewna w konstrukcji zrębowej z ostatkami, z oszalowaną wieżą na słup od zachodu. Jest świątynią centralną, wzniesioną na rzucie krzyża greckiego z ośmioboczną, wyższą partią środkową i prostokątnymi ramionami. Od wschodu do prezbiterium przylega prostokątna zakrystia. Wewnątrz partia centralna nakryta jest ośmiodzielną drewnianą czaszą, w ramionach krzyża pozorne sklepienia kolebkowe, w zakrystii strop belkowany. Chór muzyczny nadwieszony z parapetem o prostej linii i prospektem organowym. W tęczy krucyfiks barokowy i dwie barokowe figury biskupów patronów z XVII w. Okna zamknięte są odcinkowo, w prostokątnych profilowanych obramieniach. Zewnątrz wydatny gzyms wieńczący. Świątynia nakryta jest dachami gontowymi. Nad częścią centralną ośmiodzielnym dachem zwieńczonym baniastą gontową wieżyczką na sygnaturkę, z latarnią. Na ramionach krzyża znajdują się dachy dwuspadowe a wieża ponad kruchtą wydzielona zadaszeniem, kryta jest dachem namiotowym.

Na szczególną uwagę zasługuje wystrój wnętrza, zwłaszcza barokowy architektoniczny ołtarz główny z 2 poł. XVIII w, z rzeźbami śś. Piotra, Pawła i aniołów oraz najcenniejszym zabytkiem świątyni - obrazem śś. Fabiana i Sebastiana w. XVII. Zachowana polichromia architektoniczna z 1813 r.

Obiekt dostępny dla zwiedzających w czasie nabożeństw.

Oprac. Beata Marzęta, NID OT Poznań, 14.11.2014 r.

Bibliografia

  • Kościoły drewniane Wielkopolski, Poznań 2004
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t.5 z. 11, powiat krotoszyński, Krotoszyn, pr. zb. Pod red. Dionizego Kosińskiego, t.1-2, Krotoszyn-Poznań 1996

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: 1572 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Koźmińska , Krotoszyn
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński, gmina Krotoszyn - miasto
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy