dom, Kłodzko
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Secesyjny budynek przy ul. Wodnej 10 jest cennym elementem zespołu staromiejskiej zabudowy historycznej Kłodzka.

Historia

Parcela przy obecnej ul. Wodnej 10 najprawdopodobniej została zabudowana już w XV wieku. Zapewne były to dwa równolegle względem siebie usytuowane budynki – taki układ potwierdza zachowane piwniczne pomieszczenie kryte kolebą pod północną częścią domu. Podobny układ zabudowy parceli istniał w czasach nowożytnych aż do początku XX wieku. Budynek przy ul. Wodnej 10 został wzniesiony w obecnej formie w l. 1908-1909. Dokonana została wówczas gruntowna przebudowa wcześniejszego budynku z zachowaniem jedynie wspólnych z sąsiednimi domami murów granicznych oraz części piwnic. Budynek, który miał pełnić funkcję domu mieszkalnego i domu handlowego, zaprojektował kłodzki architekt Andreas Ernst, a zleceniodawcą był mistrz szewski Heinrich Tautz. Budynek był remontowany w 2. poł. lat 60. ubiegłego stulecia.

Opis

Budynek położony jest w obrębie historycznego centrum Kłodzka, przy ul. Wodnej 10, w jej południowej pierzei, w zwartej zabudowie, na spadku terenu w kierunku wschodnim. Tylna elewacja budynku jest widoczna ponad murami miejskimi, od południa.

Jest to budowla założona na nieregularnym planie, o zwartej bryle, częściowo podpiwniczona, czterokondygnacyjna w części południowej i trójkondygnacyjna w części północnej – frontowej, nakryta dwoma dachami dwuspadowymi, łamanymi o kalenicach równoległych do fasady. W połaci północnej, na szerokość fasady – mansarda nakryta dachem łamanym z dwoma trójbocznymi wykuszami w dolnej kondygnacji poddasza. Fasada 4-osiowa; w przyziemiu zachowane witryny lokali usługowych z ukośnie ustawionymi drzwiami wejściowymi do sklepów; detal architektoniczny wyrobiony w tynku – m.in. w poziomie II-III kondygnacji artykulacja w postaci boniowanych lizen, pomiędzy oknami II i III kondygnacji płyciny z motywami podwieszonych wieńców.

Pod północną częścią budynku zachowane pomieszczenie piwniczne kryte kolebą.

Zabytek dostępny.

oprac. Bogna Oszczanowska, OT NID we Wrocławiu, 05-06-2019 r.

Bibliografia

  • J. Jakubowicz, Andreas Ernst (1861-1929), kłodzki architekt, Kłodzko 2019.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: budynek mieszkalny
  • Chronologia: 1908 r.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Wodna 10, Kłodzko
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gmina Kłodzko (gm. miejska)
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy