Kościół fil. pw. św. Anny, Kamienna Stara
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół fil. pw. św. Anny

Kamienna Stara

photo

Najstarszy drewniany kościół w woj. podlaskim, o cechach gotyckich, ufundowany przez marszałka WKL Krzysztofa Wiesiołowskiego i jego żonę Aleksandrę. Zachowany w oryginalnym kształcie. Wśród wyposażenia jedna z niewielu XVII-wiecznych nastaw ołtarzowych na dawnej Grodzieńszczyźnie.

Historia

Zbudowany ok. 1610 roku przez Krzysztofa i Aleksandrę Wiesiołowskich. W 1763 r. wymieniono więźbę i pokrycie dachowe. Prawdopodobnie w 2. poł. XIX w. pokryto kościół strzechą, wymienioną w 1929 r. na blachę. W 1953 r. małe, zamknięte odcinkowo okna wymieniono na duże, prostokątne. W latach 1965-1975 ściany na nowo oszalowano, wzmocniono lisicami, zmieniono stropy, podłogi, schody, wyremontowano chór muzyczny. W latach 90. Wymieniono podwaliny i przywrócono pierwotny wygląd okien. W latach 1995-1996 naprawiono więźbę dachowa i pokryto dach gontem.

Opis

Usytuowany w północno-wschodniej części wsi, przy drodze do dawnego założenia dworskiego, otoczony kamiennym murem. Orientowany. Zbudowany na rzucie prostokąta z trójbocznie zamkniętym prezbiterium i dobudowaną do niego zakrystią, salowy. Kryty stromym dachem sześciospadowym; zakrystia pulpitowym. Drewniany, w konstrukcji zrębowej, na kamiennej podmurówce, kryty gontem, szalowany wewnątrz i zewnątrz. Stolarka okienna i drzwiowa, strop i podłoga drewniane. Wewnątrz balkon chóru muzycznego wsparty na słupach. Nastawa ołtarzowa renesansowo-manierystyczna z 1610 r. z pracowni grodzieńskiej w formie tryptyku o nieruchomych skrzydłach. Kamienna chrzcielnica z 1609 r.

Obiekt dostępny dla zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu z opiekunem kościoła.

Oprac. Aneta Kułak, OT NID w Białymstoku, 04.07.2014 r.

Bibliografia

 • Kamienna Stara. Kościół filialny pw. św. Anny. Studium historyczno-architektoniczne, oprac. J. Kotyńska-Stetkiewicz, Białystok 1988, mps. PPKZ.
 • Kułak A., Świątynie i sanktuaria, (w:) Z biegiem Biebrzy. Przewodnik historyczno-etnograficzny, red. A. Gaweł, G. Ryżewski, Białystok-Suchowola 2012, str. 161-162.
 • Stalończyk L., Zabytki ruchome zakonserwowane w latach 1985-1990 w województwie białostockim, „Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego”, z. 2, 1996, s. 99-109.
 • Tomecka B., Prace remontowe i konserwatorskie kościoła filialnego pw. św. Anny w Starej Kamiennej, gm. Dabrowa Białostocka, „Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego”, z. 3, 1997, s. 110-113.
 • Zawadzka K., Projekt wyposażenia wnętrza zabytkowego kościoła pw. św. Anny w starej Kamiennej parafii Dąbrowy Białostockiej, „Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego”, z. 2, 1996, s. 110-113.

Informacje ogólne

 • Rodzaj: kościół
 • Chronologia: 1610 r.
 • Forma ochrony: rejestr zabytków
 • Adres: Kamienna Stara
 • Lokalizacja: woj. podlaskie, pow. sokólski, gmina Dąbrowa Białostocka - obszar wiejski
 • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy