Kościół cmentarny pw. św. Michała, Jabłonna
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

Kościół cmentarny pw. św. Michała

Jabłonna

photo

Kościół konstrukcji sumikowo - łątkowej z XVI wieku, odnowiony w 1872 roku zachowany w pierwotnej formie jest przykładem drewnianej architektury sakralnej w Wielkopolsce. Kościół otoczony cmentarzem i starodrzewem tworzy historyczny zespół przestrzenny charakterystyczny dla krajobrazu wsi Wielkopolskiej.

Historia

Kościół filialny pw. św. Michała pełniący obecnie funkcje kościoła cmentarnego parafii NSJ w Jabłonnie powstał w XVI wieku, od 2 poł. XVI w. do 1614 roku był kościołem parafialnym. Odnowiony w 1872 r., został wyremontowany na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.

Opis

Kościół filialny pw. św. Michała usytuowany na cmentarzu we wschodniej części wsi przy ul. Kościelnej, pomiędzy drogami do Kąkolewa i Grodziska Wlkp. Cmentarz otoczony drewnianym płotem, w którym znajdują się: od zachodu duża brama, od południa furtka z ceglanymi słupami. Na cmentarzu zachowały sie liczne stare nagrobki i starodrzew. Przy kościele krzyż.

Kościół jest budowlą salową z zamkniętym trójbocznie prezbiterium od wschodu. Kruchta i zakrystia dobudowane zostały później. Nawa i prezbiterium nakryte są wspólnym dwuspadowym dachem z sygnaturką z blaszanym hełmem i latarnią od strony zachodniej.

Kościół jest budynkiem drewnianym, konstrukcji sumikowo - łątkowej posadowiony na kamienno-ceglanej podmurówce. Ściany są oszalowane i wzmocnionymi lisicami. Dachy pokryte są blachą.

Kościół dostępny dla zwiedzających. Bliższe informacje podane są na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej, www.archpoznan.pl

Oprac. Radomiła Banach, OT NID w Poznaniu, 18-08-2015 r.

Bibliografia:

  • Drewniane kościoły w Wielkopolsce, koncepcja, teksty i wybór fotografii P. Maluśkiewicz, Poznań 2004, s. 94.
  • Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. V, z. 28: powiat wolsztynski, Warszawa 1970, s.4.

Informacje ogólne

  • Rodzaj: kościół
  • Chronologia: XVI w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Kościelna 10, Jabłonna
  • Lokalizacja: woj. wielkopolskie, pow. grodziski, gmina Rakoniewice - obszar wiejski
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy