Dwór, Iwiny
Narodowy Instytut Dziedzictwa en

Zdjęcie panoramiczne tej lokalizacji jest niedostępne.

photo

Późnobarokowy dwór, wzniesiony w 1757 r. Rozbudowany w 2 poł. XIX w. Dobry przykład średniej wielkości osiemnastowiecznej siedziby szlacheckiej z obszaru Dolnego Śląska.

Historia

Budynek wzniesiony w 1757 r. zapewne z inicjatywy Siegmunda von Frankenberga, być może w miejscu dawnej siedziby i z wykorzystaniem części jej murów. Rozbudowany dla von Foersterów w 2. poł. XIX w. o aneks zachodni. W 2 poł. XX w. siedziba biur miejscowego PGR oraz szkoły. Obecnie wielorodzinny budynek mieszkalny. Dwór był kilkakrotnie remontowany, m.in. w 1964 r. oraz w latach 1996-1997. Znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym.

Opis

Budynek usytuowany w południowej części wsi, na planie prostokąta ze zryzalitowaną przybudówką od zachodu. Utrzymany w stylu późnego, klasycyzującego baroku, murowany z kamienia i cegły, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Obiekt o zwartej, kubicznej bryle nakrytej ceramicznym, czterospadowym dachem mansardowym z lukarnami. Elewacje tynkowane, siedmioosiowe, fasada opięta pilastrami w wielkim porządku. W osi środkowej otwór wejścia głównego zamknięty łukiem koszowym, uprawny w portal z wydatnym kluczem. Okna w profilowanych opaskach, prostokątne. Wnętrza trójtraktowe, z sienią sklepioną spłaszczoną kolebką z lunetami, skomunikowaną z tunelową klatką schodową. Przyziemie częściowo sklepione.

Dwór otoczony jest przez park o powierzchni ok. 4 ha, częściowo zniszczony w 1967 r. skutkiem katastrofy zbiornika poflotacyjnego pobliskiej kopalni miedz „Konrad”.

Budynek jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, zwiedzanie możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu.

Oprac. Piotr Roczek, 22.10.2014 r.

Bibliografia

  • Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, Warszawa 2006, s. 331
  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. T. 7 Pogórze Kaczawskie, red. M. Staffa, Wrocław 2002, s. 221.
 

Informacje ogólne

  • Rodzaj: dwór
  • Chronologia: 2 poł. XVIII w.
  • Forma ochrony: rejestr zabytków
  • Adres: Iwiny
  • Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. bolesławiecki, gmina Warta Bolesławiecka
  • Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Licencja:

zgłoś problem do konserwatora zabytków

Geoportal

Mapa Google

Zobacz także w najbliższej okolicy